2 silniki w osi - wyrównanie bramy

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#1

Post napisał: etet100 » 13 paź 2023, 21:53

Witam. W amatorskiej frezarce genmitsu mam 2 silniki w osi Y. Jest tam tylko 1 krańcówka i niestety rozjeżdżają się te pozycje. Zastanawiam się jak przeprowadzić wyrównanie bramy.

Czy to prawda, że coś takiego można zrobić dojeżdżając do końca osi, i pozwalając aby jednej z silników się zablokował (stracił kroki) aż obie strony się wyrównają? Nigdzie nie znalazłem w internecie takiego rozwiązania. Wydaje mi się ono kompletnie bez sensu. U mnie takie dojechanie do fizycznego limitu powoduje dociśniecie się bramy do mocowanie prowadnicy i potem trzeba siłowo to odkręcać.




wm56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 123
Rejestracja: 07 gru 2006, 23:04
Lokalizacja: Skawina

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#2

Post napisał: wm56 » 14 paź 2023, 08:16

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch krańcówek do bazowania tej osi. Jedną z nich możesz przykręcić na stałe, a drugą zrób regulowaną.Pozwoli Ci to na prawidłowe ustawienie bramy.

Pytanie czy program sterujący pozwoli Ci na coś takiego, czy sterowniki silników korzystają z dwóch niezależnych sygnałów sterowania czy tez są spięte równolegle, jakie sterowniki napędzają silniki, czy masz możliwość podłączenia drugiej krańcówki?
Kolejne pytanie, dlaczego tak to Ci się rozjeżdża? Czy sprawdzałeś może obroty tych dwóch silników, ustawienia mikrokroku, itd.
Równie dobrze może być problem z jednym z silników. Jest wiele rzeczy które należało by sprawdzić.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4151
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#3

Post napisał: Steryd » 14 paź 2023, 09:27

Ja tam jestem zwolennikiem spinania mechanicznego jeśli się da. Za 50 złych skompletujesz kola paskowe i pasek zębaty. Jak się to da założyć na wolne końce śruby, albo przy sprzęgiełkach od silników, to będzie synchronizacja bez dodatkowych udziwnień.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#4

Post napisał: etet100 » 14 paź 2023, 11:39

wm56 pisze:
14 paź 2023, 08:16
Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch krańcówek do bazowania tej osi. Jedną z nich możesz przykręcić na stałe, a drugą zrób regulowaną.Pozwoli Ci to na prawidłowe ustawienie bramy.

Pytanie czy program sterujący pozwoli Ci na coś takiego, czy sterowniki silników korzystają z dwóch niezależnych sygnałów sterowania czy tez są spięte równolegle, jakie sterowniki napędzają silniki, czy masz możliwość podłączenia drugiej krańcówki?
No właśnie nie da się bez wymiany elektroniki. Ta obecna jest prymitywna do bólu. Jedna krańcówka, silniki na 99% wpięte we wspólny sterownik.
wm56 pisze:
14 paź 2023, 08:16
Kolejne pytanie, dlaczego tak to Ci się rozjeżdża? Czy sprawdzałeś może obroty tych dwóch silników, ustawienia mikrokroku, itd.
Równie dobrze może być problem z jednym z silników. Jest wiele rzeczy które należało by sprawdzić.
Często z najbardziej prozaicznego powodu - moja głupota. Rzucam narzędzia/materiały gdzie popadnie i mi blokują bramę. Inna sprawa, że tam naprawdę niewiele trzeba żeby to się rozsynchronizowało. Czasami naprawdę przesadzę z prędkością, czasem któraś prowadnica się zabrudzi. To się po prostu dzieje i tyle. Muszę mieć jakąś opcję szybkiego ustawienia kąta.

Dodane 10 minuty 44 sekundy:
Steryd pisze:
14 paź 2023, 09:27
Ja tam jestem zwolennikiem spinania mechanicznego jeśli się da. Za 50 złych skompletujesz kola paskowe i pasek zębaty. Jak się to da założyć na wolne końce śruby, albo przy sprzęgiełkach od silników, to będzie synchronizacja bez dodatkowych udziwnień.
W tej konstrukcji nie bardzo sobie wyobrażam. Tam nie ma na co paska założyć, ani też nie ma gdzie go puścić.

To jest taka zabawka:
Obrazek

Ani nie ma gdzie założyć, ani gdzie to potem poprowadzić.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#5

Post napisał: tuxcnc » 14 paź 2023, 11:52

etet100 pisze:
14 paź 2023, 11:28
silniki na 99% wpięte we wspólny sterownik
Silników nie wolno łączyć ze sobą i do wspólnego sterownika, choć oczywiście niektórzy tak robią.
Chodzi o to, że sterownik wymusza prąd, ale napięcie zależy od obrotów.
Jeżeli oba silniki kręcą się z taką samą prędkością a obciążenie jest niewielkie, to taki układ jakoś sobie radzi (typowy argument ignorantów - "u mnie tak jest i działa"), ale jeśli wystąpi różnica w prędkości obrotowej, to dzieją się cuda...
Możesz dać osobne sterowniki do każdego silnika i sterować je wspólnymi sygnałami STEP/DIR, ale to może wymagać jakiegoś wzmacniacza sygnału.
Natomiast na bałaganiarstwo nie pomoże nic, bo jak zablokujesz mechanicznie napęd, jakiego byś nie dał, to albo stanie, albo coś urwie, i nie spodziewaj się że będzie inaczej...


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4151
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#6

Post napisał: Steryd » 14 paź 2023, 12:12

Na obrazku nie widać gdzie są śruby, ale pasek zawsze można puścić pod spodem, tylko po dwa łożyska do prowadzenia i od razu napinania.
Tux jak zwykle swoje teorie przedstaiw jako prawdy objawione. Jego posty trzeba filtrować dość skrupulatnie.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#7

Post napisał: etet100 » 14 paź 2023, 12:29

tuxcnc pisze:
14 paź 2023, 11:52
etet100 pisze:
14 paź 2023, 11:28
silniki na 99% wpięte we wspólny sterownik
Silników nie wolno łączyć ze sobą i do wspólnego sterownika, choć oczywiście niektórzy tak robią.
Chodzi o to, że sterownik wymusza prąd, ale napięcie zależy od obrotów.
Jeżeli oba silniki kręcą się z taką samą prędkością a obciążenie jest niewielkie, to taki układ jakoś sobie radzi (typowy argument ignorantów - "u mnie tak jest i działa"), ale jeśli wystąpi różnica w prędkości obrotowej, to dzieją się cuda...
Możesz dać osobne sterowniki do każdego silnika i sterować je wspólnymi sygnałami STEP/DIR, ale to może wymagać jakiegoś wzmacniacza sygnału.
No ja wiem, wiem. Ale na razie bardzo nie chciałbym tego kompletnie przebudowywać. Będę musiał przynajmniej rozebrać i przyjrzeć się czy ta elektronika jest cokolwiek rozbudowywalna.
tuxcnc pisze:
14 paź 2023, 11:52
Natomiast na bałaganiarstwo nie pomoże nic, bo jak zablokujesz mechanicznie napęd, jakiego byś nie dał, to albo stanie, albo coś urwie, i nie spodziewaj się że będzie inaczej...
Jest dokładnie przeciwnie. Ja się spodziewam, że będzie dokładnie TAK. Będę robił głupoty i szukam rozwiązania jak to potem w miarę szybko naprawić.

Dodane 1 minuta 54 sekundy:
Steryd pisze:
14 paź 2023, 12:12
Na obrazku nie widać gdzie są śruby, ale pasek zawsze można puścić pod spodem, tylko po dwa łożyska do prowadzenia i od razu napinania.
No widać tak sobie ale z tyłu są silniki. Śruby lecą dokładnie między podwójnymi prowadnicami. Porobię zdjęcia bo jakoś nie mogę znaleźć w czeluściach internetu.

A pas można i można pod spodem, tylko czy on nie będzie cholernie narażony na obcowanie z kurczem i trocinami? Bo to tam nie jest w ogóle obudowane. Taki typ konstrukcji.

Nawiasem mówiąc, bardzo interesuje mnie odpowiedź na pytanie z 1 wpisu. Czy naprawdę coś takiego działa?

"Przy obu silnikach montujesz zderzaki regulowane np. Sruba z kontra. Dzieki temu silnik bez krancowki nie pojedzie."

W sensie "siłowe" wyrównywanie tych silników z 2 stron. Ja przypadkowo coś podobnego zrobilem i to się źle skończyło.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#8

Post napisał: tuxcnc » 14 paź 2023, 13:00

etet100 pisze:
14 paź 2023, 12:29
A pasem można
Nie słuchaj głupot.
Pas musi być dość mocno naprężony, czego w tak wiotkiej konstrukcji zrobić się po prostu nie da.

Znalazłem opis tej maszynki w necie, ma tylko jedną zaletę, że jest ładna, poza tym to kompletne gówno i jakiekolwiek przeróbki nie mają sensu.
Naucz się używać tego tak jak jest, albo szukaj frajera który to od Ciebie odkupi...


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#9

Post napisał: etet100 » 14 paź 2023, 13:11

tuxcnc pisze:
14 paź 2023, 13:00
etet100 pisze:
14 paź 2023, 12:29
A pasem można
Nie słuchaj głupot.
Pas musi być dość mocno naprężony, czego w tak wiotkiej konstrukcji zrobić się po prostu nie da.

Znalazłem opis tej maszynki w necie, ma tylko jedną zaletę, że jest ładna, poza tym to kompletne gówno i jakiekolwiek przeróbki nie mają sensu.
Naucz się używać tego tak jak jest, albo szukaj frajera który to od Ciebie odkupi...
Nie mogę się zgodzić. Ten sprzęt spełnia większość moich wymagań. A po drobnych usprawnieniach może spełniać praktycznie wszystkie. Obejrzałem dużo recenzji i ludzie byli zadowoleni (choć oczywiście wskazywali także wady). Ja jestem kompletnym amatorem i to jest sprzęt dla kompletnych amatorów.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 2 silniki w osi - wyrównanie bramy

#10

Post napisał: tuxcnc » 14 paź 2023, 13:18

etet100 pisze:
14 paź 2023, 13:11
Nie mogę się zgodzić. Ten sprzęt spełnia większość moich wymagań. A po drobnych usprawnieniach może spełniać praktycznie wszystkie. Obejrzałem dużo recenzji i ludzie byli zadowoleni (choć oczywiście wskazywali także wady). Ja jestem kompletnym amatorem i to jest sprzęt dla kompletnych amatorów.
Nie, to jest działający model frezarki zaprojektowany przez księgowych.
Może służyć do nauki i niczego więcej.
Jakiekolwiek przeróbki nie mają sensu, bo znacząco nie wpłyną na możliwości tego urządzenia.
EOT.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”