Mini test pompki: chłodzenie mokrego chińczyka

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Mini test pompki: chłodzenie mokrego chińczyka

#1

Post napisał: OlmerPL » 23 lis 2020, 13:21

Gdy budowałem swojego drewniaka, postanowiłem użyć jako wrzeciona mokrego chińczyka 1.5kW. Miałem tylko zagwozdkę jakiej pompy użyć aby wymusić obieg wody do jego chłodzenia. W końcu znalazłem gdzieś (nie jestem pewien czy na tym forum) poradę aby spróbować pompki do oczka wodnego. Tylko zapadło mi w pamięć że zdania na temat osiągów takiego rozwiązania były podzielone. Ostatecznie zdecydowałem się na takie rozwiązanie i się nie zawiodłem, nigdy nie miałem problemów z temperaturą.
Teraz robiąc w weekend porządki i czyszcząc pompkę, pomyślałem aby sprawdzić jej "faktyczne" osiągi.

W teście użyto:
-"pompa cyrkulacyjna/pompa ogrodowa" 10W 800 l/h (dane katalogowe, nie podaje marki aby nie robić reklamy, wszystko to i tak chińszczyzna ta sama)
-czynnik pompowany: woda z gatunku "kranovit"
-2.5 metra wężyka o średnicy wewnętrzne 6mm i ściankach grubości 1.5mm
-miarka budowlana typu "jak najdalej wyciągniesz zanim się złamie" (zabawa dzieciństwa)
-butelka o pojemności 1l
-stoper w telefonie

A jako środowisko testowe użyto kabiny prysznicowej, 100x80 zaokrąglonej.

Test 1
Pompka i końcówka wężyka na tym samym poziomie, napełnienie butelki 1 litrem wody zajęło 32 sekund.

Test 2
Końcówka wężyka 1 metr ponad pompką, napełnienie butelki 1 litrem wody zajęło 58 sekund.

Wnioski:
Właściwie nie wiem czy to dobre/złe osiągi, dla mojego drewniaka w pełni wystarczające, nigdy nie doświadczyłem uczucia jakoby wrzeciono się nagrzało. Chciałem podzielić się tymi liczbami jeśli ktoś kiedyś by szukał konkretów w tej kwestii. Konkretów których sam nie znalazłem, a pomyślałem że mogły by się przydać. Też dochodzi do tego że większość układów chłodzenia robi się jako system naczyń połączonych gdzie nie powinno grac roli na jaką wysokość musi się wznieść woda, ale wiem że takie pytania też się pojawiały.

PS.
Specjalnie umieściłem to w tym dziale, jako ze jest to rozwiązanie amatorskie.




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mini test pompki: chłodzenie mokrego chińczyka

#2

Post napisał: koala.g » 23 lis 2020, 15:29

W zamkniętym obiegu to trochę inaczej leci jeśli zbiornik i wrzeciono są na tej samej wysokości.


nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Mini test pompki: chłodzenie mokrego chińczyka

#3

Post napisał: nanab » 23 lis 2020, 21:05

Przerabiałem ostatnio komputer na chłodzenie cieczą, pompka ostatecznie poszła taka alle gro.pl/oferta/pompa-wody-12v-obiegowa-5w-4l-min-ip68-akwarium-9665144347 zasilana z 7V żeby było ciszej. Wcześniej miałem pompkę spryskiwaczy zasilaną z 3,5V ale było zdecydowanie za głośno.
Jako chłodnica jest nagrzewnica z vectry A(19zł kosztuje nowa i jest w miarę foremna), wężyki zwykłe igielitowe 8mm, wentylator jakiś 140mm z tych cichych co się ledwo kręcą i przy sztucznym max obciążeniu(ok. 100W idące w ciepło) temperatura w cpu nie przekracza 70 stopni(na samym wymienniku na cpu jest ok 10 stopni mniej)
Na takim zestawie po wsadzeniu normalnego wentylatora i zasileniu pompki z 12V powinno dać radę chłodzić takie wrzeciono.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”