Hej, mam taki srednio palacy problem we wszystkich maszynach ale chcialbym go w koncu rozwiazac. Po wlaczeniu pompy chlodziwa jest opoznienie zanim dotrze ono do gory. Probowalem zastosowac zawory zwrotne do wody ale oleiste medium i drobne wiórki przeszkadzaja w ich dzialaniu i zaczynaja popuszczac... Czy ktos jakos rozwiazal ten problem lub jak jest to ogarniete w pro maszynach? Moze jakies dedykowane elektrozawory?
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 24 sie 2020, 18:07
autor: davish88
Nie wiem przy większych maszynach (X>2000mm) na pewno są dodatkowe elektrozawory np. gdzieś w górnym położeniu maszyny przy wrzecionie, ale też się potrafią zapychać. (zależy jaka średnica) . W nowszych masz zazwyczaj pełną filtrację chłodziwa + pompy są też dużo wydajniejsze, ale podejrzewam że elektrozawór też gdzieś jest. Ciężko też stwierdzić o jakim opóźnieniu mówisz rzędu 2s czy bardziej >10s?
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 24 sie 2020, 21:05
autor: gozdd
Różnie, czasami nie ma nic, czasami zawór zwrotny, a jeszcze w innej maszynie elektrozawór.
Oczywiście do jakiegokolwiek zaworu musi być filtrowanie chłodziwa. I zawór jak najbliżej pompy, a nie przy wrzecionie. Jak damy zawór przy wrzecionie, to i tak z węża nam chłodziwo zleci.
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 25 sie 2020, 12:12
autor: VampirE
Lepsza filtracja by się przydała, bo każdy zawór się wiórkami w końcu zapcha.
Ewentualnie można by zastosować jakiś układ regulacji obrotów pompy, tak aby w czasie gdy nie ma potrzeby podawania chłodzenia pracowała na jakieś 20% aby słup cieczy się utrzymywał na określonej wysokości, a jak chłodzenie jest potrzebne to pompa na 100%.
Nie jestem pewien jednak jak pompa się z tym będzie czuła, ale raczej cudów nie ma, pełno tak sterowanych pomp pracuje w wszelakich zautomatyzowanych fontannach.
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 25 sie 2020, 15:45
autor: uniwersał
Dzieki za zainteresowanie tematem. Od rozpoczecia operacji na podjazd do detalu mam ok 0,5s na G0 +przewaznie 1s na G1. Czasu jest raczej malo wiec chlodziwo musi byc gotowe niemal natychmiast. Wstepne filtrowanie oczywiscie jest na filtrze CO "osadnikowym skośnym" Niestety srednio chce mi sie bawic w dokladne filtrowanie bo nie mam az tak wysrubowanych wymogow technologicznych co do powierzchni... Ale jezeli nie ma innej opcji to moze dorzuce cos w ten desen https://www.filtrybb.pl/filtry-mechanic ... ylacze-3_4 + jakis zawor zwrotny po tym. Ale i tak mysle ze emulsja uposledza dzialanie uszczelki do wody w znaczym stopniu wiec problem pozostanie.
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 25 sie 2020, 18:24
autor: Dawid92
Może coś jak tutaj,
Jak 1s to może jakiś elektrozawór z powrotem i pompa pracująca nonstop?
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 25 sie 2020, 21:28
autor: mag999
A może po funkcji włączenia chlodziwa dać przerwę czasową np 2 sek? I włączać Chlodziwo zaraz po zmianie narzędzia
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 26 sie 2020, 09:30
autor: uniwersał
Wyglada na to ze jedyne wyjscie to lepsza filtracja... + elektrozawor do oleistej cieczy zaraz za filtrami. Macie pomysly jak moze nazywac sie taki filtr na naszym rynku? (odpowiedniki pozycji G i H na jego liscie z excela)
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 26 sie 2020, 10:51
autor: Dawid92
Filtr do wody z obudową 10" ? Na allegro jest tego dość dużo. Wkłady różne są 20 25 mikronów powinno się znaleźć.
Re: Zawór zwrotny chłodziwa
: 26 sie 2020, 11:53
autor: gozdd
Śmiem twierdzić, że 20 mikronów zapcha się bardzo szybko. Bardziej celowałbym w jakieś 100µm. Chłodziwo jest jednak bardzo oleiste i szybko na filtrach osadza się "smoła".