Pomoc w zaprogramowaniu pewnej funkcji w TruTops dla Trumpf

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Rafael_76
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2008, 19:56
Lokalizacja: wielkopolska

Pomoc w zaprogramowaniu pewnej funkcji w TruTops dla Trumpf

#1

Post napisał: Rafael_76 » 11 wrz 2008, 20:08

Witam serdecznie

Jest to moj pierwszy post na tym forum wiec witam wszystkich forumowiczow.

Mialbym pytanie do szanownego grona. Czy jest ktos kto pomoglby w zaprogramowaniu pewnej funkcji w trutops.
Mianowicie chodzi na poczatek o to, zeby program np w aplikacji nest lub laser automatycznie dodawal grawerowanie nazwy pliku .geo na detalach. Idealnie byloby jakby grawerowal na pierwszych i ostatnich z serii. Nie bylem w stanie tego odnalezc w standardowych procedurach TruTopsa. Ale moze ktos zna sposob lub chocby moglby naprowadzic mnie na trop. Myslalem o wykorzystaniu programu nclink oraz o wklejaniu cykli nc czy tez podprogramow lecz jesli o programowanie kodami jestem zielony jak trawka wiosenna.

Pozdrawiam i licze na odpowiedz.

Rafal
Trumpf Trulaser (3030) 4000 W



Tagi:


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#2

Post napisał: ganzi » 11 wrz 2008, 20:41

Witaj!
Niestety zmartwię Cię, raczej na pewno nie ma takiej opcji. Jedynym sposobem wstawienia grawerki jest dodanie jej do pliku geo, a co się z tym wiąże będzie na każdym wypalonym detalu. Jeśli jednak chciałbyś mieć ją tylko na wybranych detalach to zawsze możesz przygotować dwie wersje tego samego pliku, jeden z grawerką, drugi bez. Następnie w nestingu na początku i na końcu serii dodać właśnie te detale z grawerką, a w "środku" detale bez grawerki i chyba mniej więcej powinno wyjść to co chcesz osiągnąć. Nie wiem czy Ci to w czymś pomoże, ale tylko takie teraz rozwiązanie przychodzi mi do głowy, wydaję mi się że będzie to o wiele wygodniejszy sposób, niż modyfikowanie kodu.

Pozdrawiam


Autor tematu
Rafael_76
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2008, 19:56
Lokalizacja: wielkopolska

#3

Post napisał: Rafael_76 » 11 wrz 2008, 21:12

Dzieki za odpowiedz

O dwoch wersjach detalu tez myslalem, ale mamy okolo 2000 roznych plikow do palenia i ich przerobienie zajeloby co najmniej kilka tygodni, (tym bardziej ze pracuje sam i mam malo czasu na dodatkowe czynnosci poza programowaniem i operowaniem sprzetem) pozatym dochodzi reczne wyszukiwanie i wymienianie detali z arkuszy co tez zajeloby sporo czasu tym bardziej ze na jednym zleceniu jest min. grubo ponad 100 roznych detali w dziesiatkach sztuk kazde. (chyba ze znasz jakis automatyczny sposob na to?:) Kurcze wydaje mi sie to niezla krecia robota haha :) . Jest to oczywiscie rozwiazanie, ale gdzies czytalem ze jest mozliwe automatyczne zczytywanie nazwy pliku i dodawanie jej do detalu, jednak dokladnie nie wiem gdzie i z czym to sie je. A ulatwilo i przyspieszyloby ten proces niesamowicie.

Jakby naszly jakies nowe pomysly czekam z niecierpliwoscia

Pozdrawiam

Rafal


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#4

Post napisał: ganzi » 11 wrz 2008, 21:46

gdzies czytalem ze jest mozliwe automatyczne zczytywanie nazwy pliku i dodawanie jej do detalu, jednak dokladnie nie wiem gdzie i z czym to sie je.
Czy taka opcja była na pewno w TruTopsie, bo owszem, jest taka, ale w Bysofcie (CAM do programowania laserów Bystronica).
Może spróbuj zapytać kogoś z TRUMPFa? Polecam szczególnie kontakt z Panem Tomaszem K., jeśli nie masz namiarów mogę Ci podesłać na priv.


danio870
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2008, 10:24
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: danio870 » 12 wrz 2008, 10:36

Cześć. Pracuję na co dzień w Tru-Tops-ie i mogę Ci podpowiedzieć co możesz zrobić, żeby było łatwiej. W pliku GEO dodaj nazwę rysunku i oznacz na żółto. W NEST-cie nozmalnie rozłóż wszystkie grawerowane detale. W zakładce LASER dodaj obróbkę na wszystkie detale, potem utwórz 2 grupy z detali tego samego rodzaju. Tylko, że w jednej grupie zablokuj grawerkę a w drugiej nie. I gotowe! Warto, takie niuanse zgłaszać firmie TRUMPF. Chętnie przyjmują różne uwagi i się do nich ustosunkowują. Ja i moi koledzy tak robimy. Przynajmniej raz w roku wychodzi aktualizacja do softu. I właśnie przedwczoraj takowa otrzymaliśmy.


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#6

Post napisał: pop9 » 12 wrz 2008, 22:10

Można to zrobić pisząc specjany program np. C++, który dodawałby wspomnianą funkcję do kodu w pliku LST, ale to już wyższa szkoła jazdy!!

PZDR


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#7

Post napisał: ganzi » 13 wrz 2008, 09:45

Można to zrobić pisząc specjany program np. C++
Kto chce się zgłosić na ochotnika? ;)


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#8

Post napisał: pop9 » 13 wrz 2008, 23:15

DANIO - ciekawe ile z twoich racjonalizatorskich pomysłów Trumpf uwzględnił w aktualizacjach??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”