Pierwsza amatorskie CNC

Amatorskie CNC - Początki początkującego

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Arteriuss95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:59

Pierwsza amatorskie CNC

#1

Post napisał: Arteriuss95 » 06 cze 2019, 19:30

Cześć
Chciałbym przywitać się na wstępie ponieważ jestem na forum nowy.
Coś o mnie. Zawodowo pracuję jako elektryk. Amator elektroniki i Arduino. W wolnym czasie bawi mnie również modelarstwo.
Do sedna sprawy.

Wpadłem na pomysł budowy frezarki cnc już jakiś czas temu, ale jakoś koszty opisywane przez innych jakoś mnie odstraszały.
Teraz mam możliwość ogarnięcia niektórych części na dobrych warunkach więc chciał bym spróbować.

Ogólny zamysł:
Pole robocze (Od 30cmx30cm do 50cmx50cm zależy co się uda)
Rama z profili 40x40 v-Slot (które już posiadam). Brama ruchoma.
Frezować będzie jakaś miniszlifierka typu dremel. Materiały do frezowania drewno i pleksi. Najbardziej zależy mi na cięciu do 5mm.
Wózki na 4 kółkach do profili (2 z góry i 2 z dołu). Napędzane śrubą trapezową i jednym silnikiem centralnym lub dwoma po bokach.
Oś y analogicznie. Sterownik arduino z CNC Shield.

Maszynka będzie używana pewnie rzadko do wycinania elementów do arduino i modelarstwa najpewniej.
Z tego względu nie potrzebuję jakiegoś super sprzętu. Chcę zbudować urządzenie też z czystej ciekawości i dla wyzwania, ale nie chcę wpompować kasy w nieudany projekt. Dużo zagadnień chciał bym załatwić z materiałów które uda mi się ogarnąć opłacalnie. Budowa w warunkach domowych.

Teraz kilka pytań:
1. CNC Shield obsługuje silniki do 1,5A. Znalazłem silniki 1,5A 0,42Nm czyli coś koło 4,2kg.cm czy to wystarczy na oś?
2. Śruba trapezowa 10x2 lub 12x2?
3. Co z luzami jak to rozwiązać?
4. i wiele kwestii które poruszycie.

Widziałem film gdzie gość zbudował taką frezarkę ze zwykłych kątowników, profili stalowych i najzwyczajniejszych łożysk. Zamiast śrub trapezowych miał zwykłe szpilki gwintowane :lol: Mega wolne ale jako tako pracowało.



Tagi:


msawiko
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 02 gru 2012, 01:24
Lokalizacja: Łomianki

Re: Pierwsza amatorskie CNC

#2

Post napisał: msawiko » 06 cze 2019, 22:34

Wg mnie szkoda energii na budowanie takiej maszyny. Ja pierwszą swoją cnc (pole podobne do tego co planujesz) kupiłem poskręcaną z prostokątnych rur alu 60x30 na wiszących wałkach liniowych fi 12 z tulejkami z brązu. Napęd śrubą trapezową 10x2. Wrzeciono Poroxon 100W. Sterownik pełnokrokowy bez czopera 12V, silniki pięcioprzewodowe. Kupiłem to żeby się chwilę pobawić i zacząć wycinać obudowy ABS do produkowanych urządzeń. Po wycięciu a właściwie zmordowaniu 30 sztuk maszynę rozebrałem , przesmarowałem a zamiast tulejek wstawiłem pełnoprawne zamknięte łożyska liniowe w obudowach. Wywaliłem też ten sterownik i kupiłem czerwonego chińczyka na TB6660 zasilanego z 36V. Maszynka nabrała wigoru, obudowy wycinane były może nie tyle szybciej co większą pewnością ze nie zgubi kroku. Wtedy też zaraziłem się cnc i postanowiłem zbudować cos samemu.

Druga maszyna była już na śrubkach kulowych najtańszych 1204 i prowadnicach liniowych podpartych fi 16 z kressem 1kw i choć szału nie robi to służy mi do dziś. Powolutku zrobię sobie na niej nawet elementy z alu jak np. uchwyty do powtarzalnego mocowania frezowanych elementów.

Odpowiadając na Twoje pytania:
Profile jakie masz to zastosujesz ale żadne kółka - minimum to wałek liniowy i obudowa z łożyskiem liniowym. Moje tulejki z brązu to pierwsze co wywaliłem. Choćbyś kupił najtańsze będą mieć mniejsze luzy i opory ruchu niż kółko jeżdżące po nieobrobionym profilu.

Te Arduino Sield przy prądzie 1.5A to się gotują. Wyrzuci ci taki ster. Błąd oś stanie i po detalu. To się rczej nadaje max do drukarek 3D. Zwróć tez uwagę jakie mają napięcie pracy. Jak dla mnie minimum to wspominana Toshiba TB 6600 i 36V zasilania. Na niej ustawisz prąd nawet 3A na cewkę. Ja swojego sterownika używam do tej pory do lekkich napędów typu oś Pick Place czy automat do wiercenia Proxxonem.

Śruba trapezowa 10x2 do tych silników które proponujesz powinna być OK. Ja miałem nakrętki z poliamidu i było względnie bezluzowo. Tylko takie połączenia ma spore opory ruchu. Nakrętki z brązu wymagają kasowania luzu np. sprężyną. Jak sprężyna twarda to opory wzrastają. Jak miękka jest uginana przy frezowaniu i luzy dalej są.

Istnieje mnóstwo filmów gdzie ktoś zbudował coś na prowadnicach od szafek, śrubą z marketu i się rusza. Co gorsze takie wynalazki nawet niektórzy sprzedają. Pytanie podstawowe: Po to budujesz? Dla frajdy – może być nawet z klocków lego. Jak coś chcesz na tym zrobić nawet bardzo powoli i na własny użytek to wyciągnij wnioski z moich doświadczeń.


Autor tematu
Arteriuss95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:59

Re: Pierwsza amatorskie CNC

#3

Post napisał: Arteriuss95 » 07 cze 2019, 11:36

Dlaczego nie wózki na kółkach?
Są gotowe frezarki tak zrealizowane do kupienia. Źle to działa? Ma luzy?


msawiko
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 02 gru 2012, 01:24
Lokalizacja: Łomianki

Re: Pierwsza amatorskie CNC

#4

Post napisał: msawiko » 07 cze 2019, 12:34

Dlatego że profile V-Slot są są produkowane metodą wyciskania i ten rowek nie jest równy. Bardzo trudno będzie ustawić na całej długości zero luzu. Takie prowadzenie bedzie niczym nie osłonięte i szybko się zabrudzi. Jak rozumiem chodzi o taki system?
13370.gif
Twierdzisz że będzie to trwalsze niż najprostszy wałek powiedzmy fi 12 i obudowa z łożyskiem i zgarniaczem? Tu przynajmniej wałek jak i kulki są hartowane i trochę posłużą.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza amatorskie CNC

#5

Post napisał: Blady » 07 cze 2019, 13:01

Skoro chcesz maszynkę do modelarstwa to zapewne myślisz o wycinaniu małych elementów, do tego potrzebne małe frezy. A jak nie chcesz żeby strzelały jeden za drugim i frezowały z przyzwoitą dokładnością to nie oszczędzaj na elementach zapewniających liniowy bezluzowy przesuw. Za zestaw wałków i śrub kulowych u majfrendów zapłacisz ze 300$ i będzie to lepsze niż jakaś samoróbka. Wałki z podstawą przy amatorskich konstrukcjach wiele wybaczają a śruba kulowa zapewni Ci precyzyjny posuw i brak luzów.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
Arteriuss95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:59

Re: Pierwsza amatorskie CNC

#6

Post napisał: Arteriuss95 » 07 cze 2019, 16:33

No dobrze w takim razie dalej kombinuję :P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”