xyz

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#31

Post napisał: MlKl » 05 sty 2014, 01:12

Autoportret w pięciu osiach?


:)

Obrazek

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że nasza mątwa udzieli ci zaraz surowej nagany za podesłanie pliku niezgodnego z zamówieniem - miał być otwór po skosie, a nie jakiś bohomaz :P

montffa pisze:Jeżeli stwierdzę, że dorastasz mojej wiedzy, to zacznę z Tobą jakąś polemikę. Ściągnięty z netu jakiś rysuneczek, to nie powód do rozpoczęcia konwersacji. Tak naprawdę, to nawet nie wiem czy rozumiesz co umieściłeś w poście. Więc pozwól, że ci powiem. Otóż zamieściłeś kilka prostych ruchów jakiegoś narzędzia, które porusza się w jednej płaszczyźnie. Jeżeli ten rysunek to twoje dzieło to opisz to kodem. Podaj narzędzie, dobierz warunki obróbki. To jest forum CNC, a nie Photshop-a. Jak uda ci się podesłać mi kawałek kodu, do wykonania prostopadłego otworu w płaszczyźnie nachylonej pod katem 45 stopni, to być może uwierzę w Twoje umiejętności. Czekam. Jak to mówią, krowa która dużo ryczy, zazwyczaj mało mleka daje.

Po co ci ta strona www. Trzeba było umieścić stronę koła gospodyń wiejskich. Nie stać Cię na własną. Żenujące.
Miałem się do ciebie nie odzywać, pajacyku, ale jesteś tak zabawny, że jednak zmieniłem zdanie :P

Zadałeś pytanie o prosty ruch narzędzia w xyz - i na takie pytanie ci odpowiadałem. Nie moja wina, że twoje ograniczone zdolności umysłowe nie pozwoliły ci zadać pytania o naprawdę interesujący cię temat. Na dzień dzisiejszy dysponuję tylko czteroosiową maszyną , pierwszy kod wykorzystujący czwartą oś popełniłem przed chwilą. W związku z powyższym nie mogę posiadać kodu na pięcioosiówkę, nawet tak prostego, jak wiercenie pod kątem.

W przeciwieństwie do ciebie nie mam manii wielkości, i doskonale sobie zdaję sprawę z braków w moim wykształceniu.

Z mojego kodu nie skorzystasz, nawet jakbyś chciał, bo nie zrozumiesz ani ty, ani twoja FIDIA. Na forum znajdziesz moich kodów sporo, możesz spróbować :P

Bartek dał ci kod z CAM-a - rozumiesz coś z tego? Potrafisz coś takiego napisać z palca? Ja nie potrafię, Bartek też nie. Nawet jakby ci wygenerował kod na wymarzone wiercenie pod kątem, i tak byś tego nie ugryzł. Nie da się tego ręcznie przerabiać. A raczej jest to zupełnie nieopłacalne - zajmie miesiące, a może i lata. CAM to wygeneruje od ręki. Tylko trzeba go kupić, na włoskim złomowisku nie leży.

Ale wiercenie pod kątem jest operacją, którą można wyliczyć - wystarczy chcieć. Ty akurat jesteś ostatnią osobą, dla której by mi się chciało - nawet za pieniądze. Spróbuj sam. Ale do tego trzeba mieć między uszami coś więcej, niż gumkę, która je trzyma na miejscu... Nie pomoże kupiony za prosiaki tytuł :P

Nie mam żadnego problemu z dzieleniem się wiedzą, czy z pomaganiem bliźnim. Ale to ja wybieram, komu chcę pomagać, i ile tej pomocy udzielić. Na tym forum popełniłem kilka tutoriali, między innymi również o programowaniu w g-code.


Domena wiarus.org wraz ze wszystkim subdomenami należy do mnie, jak kilkanaście innych. Jestem prezesem błońskiego koła LOK. Sam tę stronkę robiłem, robiłem też np airguns.pl, czy kontrowersje.net. W czynie społecznym, za free.

Kod i wcześniejsze zrzuty "fotoszopa" też znajdziesz bez trudu na forum, i to by było na tyle, jeśli chodzi o pryncypia. A teraz zafunduj sobie termomodernizację, bo ci się ewidentnie zwoje przegrzały :P



Tagi:


Autor tematu
montffa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 21
Rejestracja: 24 lip 2012, 17:41
Lokalizacja: Galindia
Kontakt:

#32

Post napisał: montffa » 05 sty 2014, 08:31

bartuss1 pisze:ktos tam obiecal
no to masz na indeksie przykład

[ Dodano: 2014-01-05, 00:44 ]
a, index dotyczy odleglosci od srodka głowicy 270mm, takze niekoniecznie na kazda maszyne pojdzie, jednak sam charakter kodu jest poprawny wzgledem indeksu
Myślałem, że jesteś w porządku gość. "Napracowałeś" się i można by dokonać analizy kodu, ale nie będę tego robił bo brakuje rysunku. Nie wiem po co na poczatku G40, (funkcja odwołuje kompensację promienia narzędzia, stosowana po użyciu G41,G42, z kodu nie wynika, aby funkcje zostały użyte). Natomiast brakuje podstawowych parametrów obróbki, że nie wspomnę już o wybraniu narzędzia. No niektórzy mają ostre języki, więc może tę dziurkę językiem? Napisałeś albo wkleiłeś skądś 2000 linii kodu, dokonując przesunięć w osiach x,y,z, mogę wiedzieć po co? Jeżeli chodzi o indeks, to tutaj trzeba znać jedynie odległość od osi obrotu, a jak wprowadzisz długość narzędzia w tabeli, to wszystko się dodaje i to jest właśnie ten indeks. Określenie odległości od środka osi obrotu też nie jest skomplikowane, bo jak włączysz RTCP i dokonasz przesunięcia w osiach, to od razu pokaże różnicę, wartość zadana od wartości położenia rzeczywistej osi + do tego pomiar długości narzędzia i jest indeks. Myślę, że nawet na Fidi to by poszło. FIDIA ma jednak takie narzędzie jak RTCP, które powoduje, że współrzędne dla narzędzia są automatyczne przeliczane. Nie potrzeba jak to napisali tutaj "znawcy tematu" niczego wyliczać, wystarczy po prostu ustawić głowicę prostopadle do detalu uaktywnić RTCP i jechać tak jak w Zetach. Ale tak jak napisałem na początku. Myślałem, że jesteś tutaj jedyną osobą godną szacunku, ale chyba się pomyliłem. Kończyłeś kurs Operatora Programisty CNC, w firmie START CNC ? Wyrzuciłeś w błoto pieniądze.

[ Dodano: 2014-01-05, 08:40 ]
MlKl pisze:
Ale do tego trzeba mieć między uszami coś więcej, niż gumkę, która je trzyma na miejscu... Nie pomoże kupiony za prosiaki tytuł :P

Kod i wcześniejsze zrzuty "fotoszopa" też znajdziesz bez trudu na forum, i to by było na tyle, jeśli chodzi o pryncypia. A teraz zafunduj sobie termomodernizację, bo ci się ewidentnie zwoje przegrzały :P
Miło mi, że fatygowałeś się aby mnie poznać bliżej, zapraszam także na Facebook-a, ale lepiej byłoby moim zdaniem, jakbyś sprostał zadaniu, którego jak widać ni w ząb nie rozumiesz, a facjatę to też masz nie bardzo wyjściową. Ja bym tego na forum nie zamieszczał, co bardziej wrażliwi mogą mieć problem z zaśnięciem, zwłaszcza jak wysyła się posty o pierwszej w nocy. Może znajdź sobie jakąś kobietę?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#33

Post napisał: MlKl » 05 sty 2014, 13:54

@Bartek - wygrałem :P
Miki pisze:Stawiam dolary przeciwko orzechom, że nasza mątwa udzieli ci zaraz surowej nagany za podesłanie pliku niezgodnego z zamówieniem
@montffa - ty jednak jesteś niereformowalnym idiotą... Bartek nie wstawił w tym kodzie ręcznie ani jednej literki. Narzędzie sobie wybrał w CAM-ie, i CAM mu wyliczył ścieżkę narzędzia dla tego konkretnego freza, który tkwił w uchwycie. Odwołanie rozmaitych korekcji na początku pliku jest dobrym zwyczajem - one się nie odwołują automatycznie, i np mogły pozostać z poprzedniego wczytanego programu, albo z polecenia MIDI. Bartek ma swoją maszynę zapisaną w konfiguracji postprocesora, i to postprocesor mu załatwia przesunięcia osi indeksowanych. Bartek tego kodu nawet nie ogląda - rysuje se coś w CAD-zie, przesyła do CAM-a, i na maszynę idzie kod.

Rozumiem, że czytujesz jedynie to, co sam napiszesz, bo tylko to jesteś w stanie pojąć. Już wcześniej ci pisałem, że pięcioosiówka nadal jest maszyną pracującą w systemie kartezjańskim - czyli w trzech osiach XYZ. Osie obrotowe są indeksowane, czyli po przestawieniu którejś z nich do obliczeń trajektorii wprowadzana jest poprawka z tymże przestawieniem związana, ale trajektoria jest liczona dla XYZ a nie dla XYZAB. Linia kodu zawierająca g0 a60 wprowadza indeks w osi A a następujące po niej linie z XYZ stanowią treść operacji indeksowanej. Nie nauczyli tego na wysoce zaawansowanym kursie dla kretynów? A na wyższej szkole inżynierskiej w Pipidówce Małej też nie? :P

Zadania to ty możesz stawiać swojemu psu, o ile jeszcze nie uciekł. Tutaj możesz co najwyżej grzecznie prosić o pomoc. A że nie jesteś do tego zdolny, to zamiast oczekiwanej pomocy możesz sobie jedynie czytać mało pochlebne opinie o swojej nadętej osobie.

Ja akurat lubię takie naparzanki, nie jesteś w stanie ani mi dokuczyć, ani rozgniewać. Zrozumieć tego co piszę też nie jesteś w stanie, ale forum czytują również normalni użytkownicy, i oni skorzystają.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#34

Post napisał: bartuss1 » 05 sty 2014, 14:08

to jest plik z cama
jakby były wyrywkowe 2000 linii to nie byłoby glownej linii poczatkowej dla mozliwych g kodów a także na koncu m30
przy indeksie mamy typowa interpolacje xyz
przy multiaxis juz nie

przy indeksie interesuje mnie tylko mój punkt poczatkowy, a co program będzie robił w trakcie to mnie juz nie interesuje, czyli jakie przybieże formy ruchu.
z podglądu widac przejazdy poziome i pionowe, g41 czy g42 dotycza raz z lewej zraz z prawej w ciasnych zakamarkach co jest chyba logiczne, ale cam robi to sam, najlepszy dowcip ze w machu nie musze dobierać narzędzia, moze byc jako T0, a cam domyslnie pojdzie narzędziem dobranym w nim własnie.
mach ma stałąwartość, nie ma kompensacji rtcp, w koncu ten program to nie sinumerik czy fanuc za kilkadziesiat tysięcy, on jest stworzony na bazie fanuca, w pewnym uproszczeniu, a twórcy podejrzewam nie męczyli się zbytnio nad 5 osiami, jako że mach 3 słuzy w wiekszości do obróbki 3 osiowej.
jednakże trochę ciekawych opcji jest co stawia go na miejscu programów niezawodnych i "podobnych" do rasowych cnc, nie jest to glupi jaś w porównaniu do jakiegos cnconv czy step2cnc, czy cncgraf czy jakies tam piko. o emcu nic nie powiem, bo zachowuje sie podobnie do macha, ale jest to inne srodowisko, także z braku doświadczenia w tym temacie niewiele moge powiedzieć.

czy fidia jest programem drabinkowym ? w stylu zeby zrobic to musze otworzyc tamto a w tamtym tamto zatwierdzic i przejsc po drabinie z powrotem jak w programowaniu np sinumerika 810t

wspomne jeszcze ze mach jest uzywany na calym swiecie, o fidii pierwszy raz uslyszalem w tym watku
jak juz kolega pyta co konczylem, hmm, Politechnikę Opolską na wydziale mechanicznym, katedra technologii maszyn i automatyzacji , ale kurs operatora cnc także w miedzyczasie robiłem - sinumerik 810 na tokarce i fanuc jakis tam na frezarce.
ponadto na polibudce pisałem prace dyplomową z obrobki w mastercamie wieloosiowej, coś w stylu pokaz mozliwości mastercama. od ośmiu lat prowadzę firmę zajmująca się budową maszyn a także od czasu do czasu szkoleniami z obsługi cama czy programów sterujących, na dłuższą mete nudne jak flaki z olejem, nauczyciel ze mnie żaden hehe, wole pisac ksiązki w tej dziedzinie, przynajmniej nikt nie pyta o jakies niewiadomo co.
zapomnialem dodać ze dzialam rownież w branzy lotniczej, kiedyś jako obliczeniowiec, teraz amatorsko zabawiam się w tworzenie form i kopyt, zamarzył mi sie wiatrakowiec.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#35

Post napisał: dance1 » 05 sty 2014, 16:07

Panowie jeszcze nie zrozumieliście? montffa sobie rady nie daje i przez to potrzebuje "wzór" programu a że chętnych nie może znaleźć robi zamieszanie, "podkręca", obraża, żeby ktoś mu tylko udowodnił że można taki program zrobić. Jak by był "miły" jutro by program wygenerowany przez ViMill dostał, ale sorry nie przy jego podejściu do innych użytkowników forum.
montffa co ja kończyłem i gdzie się uczyłem nie napiszę tylko ze względu że i tak większości nie zrozumiesz/przeczytasz.
Koniec z mojej strony. Nie chcę nabijać sobie postów bo później stosunek posty/pomógł będzie głupio wyglądał :twisted: (co mam prawdę pisząc, szeroko w "poważaniu").


Autor tematu
montffa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 21
Rejestracja: 24 lip 2012, 17:41
Lokalizacja: Galindia
Kontakt:

#36

Post napisał: montffa » 05 sty 2014, 16:28

Mam już wystarczający pogląd na temat osób publikujących na tym forum. Uważam temat za zamknięty.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#37

Post napisał: MlKl » 05 sty 2014, 18:47

dance1 pisze:Panowie jeszcze nie zrozumieliście? montffa sobie rady nie daje i przez to potrzebuje "wzór" programu a że chętnych nie może znaleźć robi zamieszanie, "podkręca", obraża, żeby ktoś mu tylko udowodnił że można taki program zrobić.
Toć my to wiemy prawie od początku, i złośliwie wciąż mu podtykamy wędki, a on biedaczek przecież życzy sobie tylko rybkę podaną na srebrnej tacy i polaną sosem :P

W sumie zaczął dobrze, i trzymał fason do końca roku. Po Sylwestrze mu coś odbiło - może pies mu uciekł, albo żona zostawiła, i zaczął świrować. Może jest rozpieszczonym jedynakiem, który dotąd na rodzinie i znajomych zawsze wymuszał w ten sposób jakieś korzyści?

W każdym razie jedyne, co tu udowodnił, to to, że nie jest w stanie zrozumieć czytanego tekstu. Jest w stanie wykuć na pamięć i odtworzyć jakiś ciąg poleceń, i z rytmu wybija go pominięcie jakiegokolwiek etapu, albo pojawienie się czegoś nowego w trakcie. Dlatego tak rozpaczliwie domaga się pliku z wyborem narzędzia, czy parametrami obróbki. Na kursie mu powiedzieli, że tak być musi, i on uwierzył :P

Generalnie - zaczynanie nauki CNC od pięcioosiówki to dość ambitne zadanie. Zaczynałem od dwóch osi, i też parę razy zrobiłem babola, zanim to ogarnąłem. Ogarnięcie trzeciej było jak bułka z masłem, a czwarta poszła jeszcze lżej. Niemniej spędziłem wiele godzin na pisaniu procedur i to mi dziś procentuje. Tyle, że trzeba zaczynać od rzeczy prostych i podnosić sobie poprzeczkę w miarę nabierania umiejętności. Korzystałem z kodów, wrzucanych tu przez kamara, potem wrzuciłem sporo własnych. Procedurę do obsługi podzielnicy opublikowałem wczoraj. To jeszcze nie jest praca w czterech osiach - Y ma stać w zerze w trakcie pracy. Przygoda z wieloosiówką zacznie sie dopiero jak zrobię głowicę obrotową w jednej czy dwóch osiach. Stanie się to pewnie jeszcze w tym roku, jako logiczna konsekwencja podjętych działań.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”