Nawijarka do rur węglowych

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
second_violin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2015, 17:27
Lokalizacja: Gdańsk

Nawijarka do rur węglowych

#1

Post napisał: second_violin » 07 wrz 2015, 17:47

Witam,
Chciałbym stworzyć taką maszynkę: .
Problem jest taki, że jeżeli chodzi o mechanikę to jest dla mnie banał, niestety nie mam pojęcia jak poruszyć temat sterowania, chodzi dokładnie o dobór sterowników, silników, czujników i całego tego zestawu dziwnych rzeczy połączonych ze sobą kablami.

Mój pomysł jest taki:
1. biorę sterownik i silniki z tokarki cnc
2. muszę mieć określony kąt włókien względem tworzącej walca (zakres od 1° do 89°) więc łączę sobie to poprzez ruch obrotowy i liniowy. Myślałem tu o zastosowaniu czegoś takiego jak jest w tokarkach ręcznych czyli toczenie gwintu na automatycznym posuwie wtedy po zakończeniu przejazdu wrzeciono obraca się o kąt z góry założony (jest on do obliczenia jeżeli mam średnicę rury i szerokość nitki rowingu) i następuje powrót wózka. Tak żeby włókna ładnie ze sobą sąsiadowały.

Odnośnie mechaniki mam jakiś zamysł, ale jak na razie bardzo martwi mnie kwestia doboru napędów i sterowania.
Proszę o wyrozumiałość (jestem świeży w temacie maszyn CNC) oraz pomoc.

Pozdrawiam
Second_Violin


GComposites- produkcja materiałów kompozytowych
Kontakt: [email protected]

Tagi:


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#2

Post napisał: avatar » 07 wrz 2015, 21:49

Ja bym z tą mechaniką się nie rozpędzał.
Pytanie jak wielkie mają być obrabiane elementy i czy sens jest rozbierać tokarkę CNC do pozyskania części.
Po 2 z tego co wiem to raczej ważniejsze jest prawidłowe rozkładanie samej nici i jej kontrola położenia.
.. Nie lepiej, taniej i szybciej taki malutki element wykonać z gotowej tkaniny BXC/HTP
Ta maszynka z filmu to zabawka raczej do seryjnej produkcji się nie nadaje
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein


Autor tematu
second_violin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2015, 17:27
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: second_violin » 07 wrz 2015, 22:13

Tak jak mówisz samo ułożenie nici jest bardzo ważne dlatego zależałoby mi na tej kontroli kąta. Produkcja z gotowych rękawów przy moim zastosowaniu jest słaba bo są źle tkane i za drogie.
Tokarki nie chcę rozbierać chcę kupić napęd i sterowniki i złożyć wszystko do kupy samemu tak żeby mi pasowało. Na początek biorę pod uwagę wykonywanie rur max fi 40mm i długości 2,5m.

Banał w porównaniu do oprogramowania;)
GComposites- produkcja materiałów kompozytowych
Kontakt: [email protected]


marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: marand68 » 08 wrz 2015, 22:16

Kupienie elektroniki to nie problem. Gorzej może być z programem sterującym. Jeśli będziesz wykonywał te same elementy to pół biedy, bo raz napisany program możesz używać stale. Ale jak znam życie to często będziesz coś zmieniał, więc parametry posuwów i obrotów będą różne. Potrzebna będzie do tego dedykowana aplikacja, którą ktoś będzie musiał napisać specjalnie dla tej maszyny. Inaczej się zamęczysz pisząc kod z palca.


Dixi
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawijarka do rur węglowych

#5

Post napisał: Dixi » 07 maja 2019, 18:58

Witam
Udało się zbudować nawijarkę? Ja stoję przed takim samym problemem. Ponieważ nie ma dostawcy profili węglowych jakie bym potrzebował albo muszę zamówić ich kilometr, wiec postanowiłem zbudować nawijarkę i samemu sobie je robić. Moja ma mieć 8m długości. Początkowo myślałem o sprzęgnięciu obrotów rdzenia na którym będzie nawijane włókno z posuwem głowicy układającej ale chyba lepiej będzie jak zrobię sterowanie numeryczne. Jeśli to nie problem to prosiłbym o jakieś uwagi odnosnie Pana maszyny. TAk jak Pan z mechaniką sobie radzę ale z elektroniką kiepsko.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

Re: Nawijarka do rur węglowych

#6

Post napisał: k-m-r1 » 14 maja 2019, 19:57

Jak było by zainteresowanie to mogę pomęczyć oprogramowanie w "miedzyczasie" coś co będzie to gryzło w przystępny sposób.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”