Witam, interesuje mnie jak jest zbudowana oś obrotowa z funcją toczenia i frezowania. Do toczenia potrzebne szybkie obroty do frezowania precycja pozycjonowania i bezluzowość. Czyżby szybkie servo z hamulcem ?
Re: Oś obrotowa z możliwością toczenie
: 05 lis 2018, 14:05
autor: lepi
Jest kilka rozwiązań. Tak, może być hamulec ale wyłącznie do indeksowania. Do pracy symultanicznej musi być serwo. Innym wyjściem jest stosowanie dwóch silników.
Re: Oś obrotowa z możliwością toczenie
: 05 lis 2018, 19:58
autor: Robi Bobi
A precyzyjniej ? Zakładam że jest przekładnia harmoniczna, tyle że do pracy symultanicznej, jak wtedy przechodzi się na wysokie obroty do procesu toczenia ? I na powrót, wypozycjonowanie do symultanicznej, jakiś schemat ?
Re: Oś obrotowa z możliwością toczenie
: 05 lis 2018, 20:15
autor: IMPULS3
Może najprościej czyli tak jak na filmie od 4minuty.
Re: Oś obrotowa z możliwością toczenie
: 05 lis 2018, 21:27
autor: Robert_K
Ja spotkałem się z nieco innym rozwiązaniem, tj. również dwa silniki, jeden to serwo motor 60kW, drugi mały, około 3kW. Większy był połączony na sztywno z wrzeciennikiem i jak nie trudno się domyślić był to napęd główny wrzeciona, do toczenia. Do pozycjonowania służył drugi, mniejszy silnik dołączany sprzęgłem (sprzęgło zwykłe, mechaniczne, załączane przez siłownik hydrauliczny. W trakcie toczenia mniejszy z silników był mechanicznie rozsprzęglony z resztą wrzeciennika.
Ciekawostką był fakt, że maszyna posiadała dwa przetworniki obr./imp. (a dokładnie jeden podwójny), do toczenia o rozdzielczości 2048 imp./obr. oraz do pozycjonowania o rozdzielczości 18 000 imp./obr.
Maszyna, w której miało zastosowanie w/w rozwiązanie to niemieckie centrum Heynumat 35.