Szlifierka - prośba

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
witer30
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 11
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2013, 19:32
Lokalizacja: Polska

#31

Post napisał: witer30 » 09 kwie 2017, 23:59

@powgreg
Przepraszam ale przeoczyłem ten post, już odpowiadam
powgreg pisze: Jak duże błędy masz i czy sprawdzałeś na włączonym magnesie?
Nie, sprawdzałem na wyłączonym magnesie. Sprawdzałem stół magnetyczny przy jednej krawędzi najbliżej ostrzonej krawędzi. Jeszcze jedna informacja iż stół składa się z dwóch części łożyskowany na środku (ślizgowo prawdopodobnie) bo i ten element służy do blokady stołu. Z lewej ustawiłem czujnik na 0, i jadąc z lewej na prawą to mi się zmieniało do 0.26 na końcu lewej części. Zaczynając mierzyć prawą to już miałem 0.27 i na końcu 0.35.
Ale wykonam ten pomiar na włączonym magnesie i troche dokładniej. w min 3 płaszczyznach stołu bo one wpływają na położenie noża do ostrzenia. Dodam że zaczynając ostrzyć to widzę że pasek który zbiera nóż nie jest jednakowej szerokości... Ok zakładając że nóż jest prosty itp. ale na środku zbiera najwięcej o na końcu stołu po prawej stronie. Wiem że ustawienie noża też ma wpływ ale jak tak czy siak zbierana warstwa powinna być mniej więcej stabilna i równa (a w przypadku złego ustawienia noża) równo narastająca lub zmniejszająca się szerokość zabielenia po zebraniu materiału...

powgreg pisze: To długi magnes więc sprawdzasz i szlifujesz jak pisał wyżej "zdzicho" na włączonym bo się odkształca,jak się obawiasz o czujnik to przedłuż mu stopkę...
witer30 pisze: Czy masz pomysł jak go przeszlifować prawidłowo...
Według mnie muszę ustawić stół na kąt 0st oraz ściernicę równo tak aby lewa i prawa strona ściernicy przylegała prawidłowo do stołu... No i później delikatnie szlifować...
Czy powinienem jeszcze coś na ten temat wiedzieć...?
powgreg pisze: Z tym zabielaniem na ostrzałce był bym ostrożny nie na każdej pójdzie ze względu na drgania itp.
Ostrząc noże szlifujesz max połówką ściernicy garnkowej a tylna część tarczy "wisi" w powietrzu a problem się zaczyna gdy tarcza zaczyna dotykać przednią i tylną stroną...
Najlepiej sprawdź mocując na środku stołu kawał blachy o szerokości stołu i zabielaj jak będzie szło to ok.
tu dzięki za poradę, bardzo rozsądna. faktycznie styk ściernicy przodem i tyłem może być niefajny pisząc delikatnie...

Czy masz jeszcze jakieś pomysły jak sprawdzić geometrię maszyny zanim zacznę operację na otwartym sercu...



Tagi:


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

#32

Post napisał: powgreg » 10 kwie 2017, 00:50

Czyli stół masz podparty na środku na kołysce o po bokach na wałkach jeżeli tak to sprawdź czy nie masz tam luzów czy coś nie było grzebane bo takie odchyłki raczej nie wskazują na naturalne nierówności stołu tylko jakąś utratę geometrii jego mocowania.
Luz możesz sprawdzić na wagę podważając deską przy podporach.
Weź pod uwagę że jeżeli jeden koniec stołu przesuniesz np do przodu a podczas pomiarów nie będzie ustawiony na 0 kąt to mierząc też uzyskasz taki efekt takiego "skośnego" stołu.

Ja bym to rozebrał mocowanie stołu i sprawdził jego stan zużycia czystość itp tym bardziej że blokował Ci się wrzeciennik nie piszesz skąd ta maszyna jak od handlarza to często myją chemią + karcher i syf z wodą dostaje się do prowadnic...

I napisz czy na stole jest "kratka" :grin:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#33

Post napisał: kamar » 10 kwie 2017, 06:05

witer30 pisze: Najbardziej mnie zaciekawiła idea sprawdzenia geometrii maszyny...
Do tego, do czego ją stworzono to ta maszynka ma geometrię wystarczającą. Szlifowania płaskiego na niej nie zrobisz z powodów wcześniej poruszanych plus błędy w ustawieniu równoległości. Ustawić ją w 0.002 ślimakiem na wskażnik to tylko zdzicho potrafi , no ale on jest w trójcy jedyny :)

[ Dodano: 2017-04-10, 08:25 ]
witer30 pisze: Dodam że zaczynając ostrzyć to widzę że pasek który zbiera nóż nie jest jednakowej szerokości...
Rzadko trafisz żeby było równo. Może na nowym nożu nie tykanym na innej ostrzałce.


Autor tematu
witer30
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 11
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2013, 19:32
Lokalizacja: Polska

#34

Post napisał: witer30 » 10 kwie 2017, 08:45

powgreg pisze:Czyli stół masz podparty na środku na kołysce o po bokach na wałkach jeżeli tak to sprawdź czy nie masz tam luzów czy coś nie było grzebane bo takie odchyłki raczej nie wskazują na naturalne nierówności stołu tylko jakąś utratę geometrii jego mocowania.
Luz możesz sprawdzić na wagę podważając deską przy podporach.
Rozumiem że luz sprawdzam też na czujnik...?
powgreg pisze:Weź pod uwagę że jeżeli jeden koniec stołu przesuniesz np do przodu a podczas pomiarów nie będzie ustawiony na 0 kąt to mierząc też uzyskasz taki efekt takiego "skośnego" stołu.
Dlatego napisałem że musze pomierzyć ten stół dodatkowo bo faktycznie pierwszy pomiar był taki szybki i na stole z ustawionym kątem..
powgreg pisze:Ja bym to rozebrał mocowanie stołu i sprawdził jego stan zużycia czystość itp tym bardziej że blokował Ci się wrzeciennik nie piszesz skąd ta maszyna jak od handlarza to często myją chemią + karcher i syf z wodą dostaje się do prowadnic...
Czy rozebranie tego i późniejsze złożenie nie pogorszy sytuacji...?
Czy dysponujecie jakąś literaturą dla podobnej maszyny tak abym mógł się posiłkować przy grzebaniu... Przed chciałbym wiedzieć teorie jak się ustawia geometrię stołu tak na wszelki wypadek...
powgreg pisze: I napisz czy na stole jest "kratka" :grin:
Nie, stół mam gładki. Ale widać takie jakby półksiężyce po przejściu ściernicy...
Obrazek

Maszynę zastałem, nie wiem jakie źródło jej pochodzenia. Podczas pracy mam z nią pewne problemy plus obserwacje i dlatego zgłębiam temat i szukam pomocy w celu ich wyeliminowania...


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

#35

Post napisał: powgreg » 10 kwie 2017, 12:12

witer30 pisze: Rozumiem że luz sprawdzam też na czujnik...?
Można ale wystarczy poszarpać jak mocno lata to zajrzeć...
witer30 pisze:
Czy rozebranie tego i późniejsze złożenie nie pogorszy sytuacji...?
Czy dysponujecie jakąś literaturą dla podobnej maszyny tak abym mógł się posiłkować przy grzebaniu... Przed chciałbym wiedzieć teorie jak się ustawia geometrię stołu tak na wszelki wypadek...
Najpierw zbadaj czy jest luz góra dól i na boki czy czasem ktoś nie po przesuwał tych stołów jak mają taką możliwość z rozbieraniem wstrzymaj się aż coś ustalisz.

Co do przestawienia geometrii podpory powinny mieć kołki zamki daj jakąś fotkę zawieszenia stołu.

Zobacz czy boczne krawędzie stołu magnesowego są szlifowane np jako baza do ustawiania noża czy stoły są w jednej linii.

Na stole "kratki" nie ma ale zabielany był "garnkiem" czyli czołem ściernicy możesz zobaczyć czy promień zgadza się z twoim garczkiem :mrgreen:


zdzicho
Posty w temacie: 14

#36

Post napisał: zdzicho » 10 kwie 2017, 17:09

Wyprostuj stół i połóż na płasko.Czjnik ustaw na środku stołu w osi wałka podporowego.Przejedź przez cały i podaj wynik.
Błąd który już wykryłeś ,jest na tyle duży ,że może to wskazywać na błędne ustawienie stołu które przed szlifowaniem należałoby skorygować.
Może obejdzie się bez szlifowania.
To pisał kolega powgreg. Wykonaj wcześniej.
Dodatkowo sprawdź luz wrzeciona promieniowy i osiowy,będzie wiadomo czego się spodziewać w czasie szlifowania.


Autor tematu
witer30
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 11
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2013, 19:32
Lokalizacja: Polska

#37

Post napisał: witer30 » 10 kwie 2017, 21:40

dzięki za porady...
Może pod koniec tygodnia znajdę chwilkę i na pomiary i sprawdzenie co tam jest nie tak...
Muszę też ją wyczyścić i w tedy dam zdjęcia jak to wszystko wygląda...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”