zatrzymanie pracy silnika

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
liptonowo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:42
Lokalizacja: Gdynia

zatrzymanie pracy silnika

#1

Post napisał: liptonowo » 10 wrz 2016, 12:30

Witam.

Już kiedyś poruszałem temat modelu wciągarki cumowniczej.

Mam pewien problem, gdyż nie wiem w jaki sposób zrealizować samoczynne zatrzymanie pracy silnika bo całkowitym rozwinięciu liny z bębna wciągarki. I tak samo w drugą stronę - zatrzymanie silnika po zwinięciu na bęben liny.

Dodam, że do realizacji tego projektu chcę wykorzystać silnik od wycieraczek samochodowych i do niego będzie przymocowany bęben. Sterowanie pracy prawo/lewo oraz biegów będzie zrealizowane przekaźnikowo.

Proszę o jakieś propozycję co do realizacji takiego zatrzymania silnika.



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 10 wrz 2016, 13:42

Proponuję zastosować czujnik magnetyczny przy oczku prowadzącym i zacisnąć metalową tulejkę na linie.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: mag999 » 10 wrz 2016, 14:40

Wyłączenie można zrealizować Poprzez zastosowanie krancowki i jakiegos zderzaka Zaraz przy haku


Autor tematu
liptonowo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:42
Lokalizacja: Gdynia

#4

Post napisał: liptonowo » 10 wrz 2016, 14:50

no dobrze ale co w przypadku rozwinięcia liny?


marcpol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 170
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:50
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: marcpol » 12 wrz 2016, 15:35

W jakim zastosowaniu będzie pracowała to wyciągarka?

Najprościej ręcznie kontrolować pracę wyciągarki, trzymając palec na przycisku chwilowym.

Inną możliwością jest zastosowanie wyłącznika czasowego i/lub przeciążeniowego oraz zatrzasku z przekaźnika.

Rozwiązania oparte na czujnikach krańcowych będą najprawdopodobniej najbardziej zawodne.


Autor tematu
liptonowo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:42
Lokalizacja: Gdynia

#6

Post napisał: liptonowo » 12 wrz 2016, 18:08

Jest to na pracę dyplomową ale jest to tylko część mojego zadania a interesuje mnie póki co zatrzymanie samoczynne silnika w krancowych polozeniach. Jeśli chodzi o przycisk to ja chcę zastosować do tego projektu łącznik krzywkowy 5 pozycyjny. Mógłbyś jakoś rozwinąć swoje rozwiązanie?


marcpol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 170
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:50
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: marcpol » 12 wrz 2016, 22:48

Moim zdaniem łącznik krzywkowy to najgorsze rozwiązanie. Jeśli jednak już go zastosujesz to przekaźniki można całkowicie wyeliminować.

Ja zastosowałbym timer, który po wciśnięciu przycisku chwilowego prawo lub lewo uruchamia silnik na kilka sekund. Do tego wyłącznik przeciążeniowy (nadprądowy lub silnikowy), który po zauważeniu zwiększonego natężenia (silnik zablokowany po całkowitym zwinięciu liny) wyłączy zasilanie. Są takie gotowe układy przeznaczone dla przemysłu. Jeśli byłby do tego przekaźniki lub styczniki to zrobiłbym z nich zatrzask - cewka zasilana ze styku roboczego.

Wyłączników krańcowych wcale bym nie montował z uwagi na to, że w przypadku wyciągarki trudno o eleganckie rozwiązanie. Najlepsze rozwiązanie z krańcówkami podał kolega clipper7.
Stosowane są też sprzęgła mechaniczne.

Zacznij od założeń, przeglądu istniejących rozwiązań i książek.

Skoro to praca dyplomowa to omawiaj takie problemy ze swoim promotorem. W końcu dostaje za to pieniądze.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11571
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 12 wrz 2016, 23:57

ale proch wymyślacie.. :roll:

Obrazek Obrazek

podobny ogranicznik (obrączka, supeł) można zastosować na drugim końcu liny(przy bębnie). Zwijamy linę do końca- zderzak rozłącza(załącza przy bardziej rozbudowanym sterowaniu) krańcówkę, rozwijamy linę do końca - to samo..
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”