Strona 1 z 2

Dozowanie i mieszanie cieczy z dwóch zbiorników

: 09 lip 2016, 12:02
autor: MaRRcin929
Witam.

Nie wiem czy temat nadaje się do tego działu, jeśli nie to z góry przepraszam.

Czy ktoś wie co można zastosować i czy są w ogole takie pompy które ciągną sobie dwa czynniki z dwóch zbiorników, miesza je i podaje dalej?

Chodzi o to że z jednego zbiornika pompa ciągnie wodę 130 do około 280-300 ml na minute, a z drugiego odpowiednio od 2,6ml do 15ml żeby stworzyć od 2 do 5 % roztwór z chemią. To razem zmieszane podaje dalej do innego zbiornika.

A jeśli już coś takiego jest to jak zastosować wyłącznik czasowy tzn żeby po wpisaniu np 2:30 pompa wyłączyła się po 2h i 30 minutach.

Pozdrawiam

: 09 lip 2016, 12:19
autor: adam Fx
Mieszamy emulsje przez inżektor woda z sieci pobiera ustawioną dawkę oleju i miesza się z nim. Sterować można elektrozaworem i przekaźnikiem czasowym lub zwykłym czasowym gniazdkowym wył/włącz

: 09 lip 2016, 12:21
autor: steff.k
Tutaj możesz popytać.
http://www.pompydozujace.com/

Pytanie czy wystarczy jak odmierzysz te 300ml wody i dolejesz w dowolnym momenecie do tego 15ml chemi. Czy ma być ciągle podawana woda i środek w wymaganym stosunku?

: 09 lip 2016, 13:11
autor: MaRRcin929
Dokładnie chodzi o ciągłe podawanie praktycznie przez wiele godzin dziennie dlatego zależy mi na jakiś pompach mieszających.
I najlepiej żeby to było jakoś cyfrowo rozwiązane bo raz potrzebny roztwór 2%, a za pare godzin 5%.

Czyli gotowych takich mieszalników nie da się dostać ?

Jakiś czas temu pytałem na pompydozujące ale ich obsługa to pożal się Bożę :/ Podejście do klienta słabe jeśli zadam 3 pytania w mailu, a odpowiedz dostaje na tylko jedno. Po czym muszę przynajmniej z 2 albo 3 razy powtórzyć te same pytanie żeby dostać jakąkolwiek informacje. Dlatego pomocy z ich strony nie dostałem.

: 09 lip 2016, 14:13
autor: steff.k
To oni właśnie mają gotowce. Ja z kontaktem z nimi nie miałem problemów.
Tylko nie wiem czy pompy perystaltyczne nadają się do ciągłej pracy przez wiele godzin. Może faktycznie lepiej uderzyć w inżektor.

: 09 lip 2016, 15:23
autor: clipper7
steff.k pisze:czy pompy perystaltyczne nadają się do ciągłej pracy przez wiele godzin
Nadają się.

: 09 lip 2016, 23:26
autor: pitsa
Jak precyzyjne ma być dozowanie?
Czy potrzebny będzie pomiar przepływu?

Teoretycznie pompka perystaltyczna ciągnie stałą porcję na obrót. Praktycznie kiszka staja się coraz bardziej "plaskata" (gorsze ssanie) i wydatek płynu nie jest taki sam jak na początku. Co jakiś czas trzeba wymienić rureczkę w pompie i przewidzieć cykliczne kalibracje parametrów jeśli nie będzie bezpośredniego pomiaru przepływu czynników.

Pompa perystaltyczna generuje pulsacje. Da się z tym żyć ale trzeba wiedzieć przy chemii. :mrgreen:

Mieszanie czynników można zrobić na mieszalniku statycznym - taka rurka z wstawionymi kształtkami - krótkie spiralne wstążki które rozdzielają strugę na dwie części i każda kolejna kształtka dzieli i miesza... pierwszy z brzegu link: http://www.euromixers.co.uk/?page=static&l=po

: 10 lip 2016, 11:52
autor: MaRRcin929
Jak by był pomiar przepływu to by było też idealnie.

Dla przykładu mam obecnie w jednym urządzeniu jedną pompę perystalistyczną w której ustawia się obroty pracy. Od poprzedniego właściciela dostałem info że przy 50 obrotach jest wydajność około 10l/h czyli taką jaką też potrzebuję. Po około miesiącu po moich pomiarach okazało się ze wydajność to 7,2l przy tych obrotach z czego byłem bardzo zaskoczony.
I obecnie muszę latać z wiadrami i miarkami i mieszać roztwór co jest bardzo problematyczne dlatego szukam jakiegoś rozwiązania na samo mieszanie się się cieczy.

Idealny rozwiązaniem był by wyświetlacz na którym by się ustawiało przepływ cieczy w litrach na godzinę, procent roztworu przy danej wydajności i czas po którym układ ma się wyłączyć.

Co do precyzyjności to przy wydajności około 15/h żeby można było ustawić odpowiednio 3% - 450ml, 4%- 600ml, 5% - 750ml - także myślę +/- pare ml na godzine nie zaskodzi.

Co do pracy impulsowej to nie jest to problemem dla mnie, byle była w miarę dobra dokładność, a nie latanie z wiaderkami cały dzień :mrgreen:

Niestety w dostępnych na rynku rodzajach pomp cieczy, dozowania, sterowników mam znikome pojęcie dlatego proszę o pomoc z waszej strony.

: 10 lip 2016, 22:28
autor: pitsa
Te parę +/- ml na godzinę do przepływu rzędu wiele setek ml to musi być bardzo duża dokładność. ;-)

Na pulsację (wpływ na pomiary przepływu) można zastosować zbiornik pośredni z poduszką gazową.

http://www.btflowmeter.com/ -
Do pomiaru max 10 l/h pasowałby takie maleństwo z dyszą 0,2mm podłączany do instalacji na G1/8: mini Flowmeter chemical, FCH-m-PVDF-Chemical, Q= 0,003- 0,2 LPM

http://www.btflowmeter.com/fileadmin/PD ... VDF-HD.pdf od 3 do 200ml/min (czyli max 12 l/h), 35.000 impulsów/litr co można przełożyć na "wyświetlanie".
Czy pasuje trzeba sprawdzić jeszcze lepkość i "czystość" czynnika (zwróć uwagę na wielkość dyszy w przepływomierzu).

Za sam pomiar 123euro + Vat + przesyłka + ... wdrożenie?

Najprościej wyświetlacz: http://www.btflowmeter.com/fileadmin/PD ... 0-E-A5.pdf i ręcznie regulujesz pompkę perystaltyczną.

Zadzwoń lub napisz do producenta.

: 11 lip 2016, 16:47
autor: k-m-r1
pitsa, W swoim żywiole mechanika płynów :)

Ja mogę polecić tego forumowicza.