Stół liniowy - czyli slider do kamery.

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
wrobel102
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2016, 16:48
Lokalizacja: Kielce

Stół liniowy - czyli slider do kamery.

#1

Post napisał: wrobel102 » 01 cze 2016, 17:14

Witam,
Przede wszystkim chciałbym się przywitać, gdyż jest to mój początek na forum. Trochę czytałem tematów, ale nie znalazłem nurtujących mnie pytań do w sumie bardzo prostych kwestii. Zaprojektowałem prosty stół liniowy, który będzie mi służył jako suwnica do kamery.

W załączniku dołączam plik do SW w step.

W skrócie silnik krokowy będzie obracał pręt gwintowany (łożyskowany na końcach, gwint nie ma modelu na pręcie bo mi wywalało solida jak go robiłem) który, będzie poruszał liniowo stolikiem, który jest wsparty na dwóch prętach, które będą skręcone z obudową za pomocą nakrętek (nie am na rysunku).

I tutaj już zaczynają się dla mnie schody. Rozumiem, że łożysko w obudowie musi być ciasno wpasowane tak jak i na wale od silnika. Jeśli moje łożysko kulkowe 6800 ma średnicę zewnętrzną 19 to otwór w obudowie powinien być jej równy czy nieznacznie mniejszy?

Stolik poruszający się po gwintowanym pręcie wspierany jest na dwóch gładkich prętach. Aby zmniejszyć tarcie umiejscowiłem w otworach stolika tuleje ślizgowe. I tutaj taka sama sprawa, jeśli tuleja ma średnicę zewnętrzną 12mm to otwór na nią powinien mieć taką samą średnicę czy troszkę mniejszą? Tuleję dobrałem: TUP1 10.20

Jeszcze kwestia silnika. Poruszający się stolik będzie miał masę około 0,5kg. Do tego kamerka GoPro, lub znacznie cięższa lustrzanka. Chciałbym by suwnica nie pracowała tylko w poziomie ale by silnik był w stanie poruszać kamerą również pod kątem. Tym większy zakres tym lepiej. Wybrałem taki >silnik krokowy< i sterownik do niego AVT 1525 nie ukrywam tylko dlatego, ze tak doradził znajomy. Czy to da radę? Ruch liniowy raczej będzie powolny ponieważ zazwyczaj robię time lapsy ale chciałbym mieć możliwość robienia również szybszych ujęć w filmie.

Na projekcie połączyłem wałek silnika z prętem gwintowanym za pomocą >sprzęgła aluminiowego 6,35x10<. Jestem niestety noga w tych sprawach i nie wiem czy takie połączenie będzie dobre czy może raczej zastosować jakąś przekładnię?

Cała konstrukcja będzie spawana, a elementy cięte na laserze. Prowadnica gięta z blachy.

Poniżej dwa zdjęcia z modelu, mniej więcej tak to ma wyglądać.
Obrazek
Obrazek

A efekt jaki chce uzyskać robiąc zdjęcia z tą suwnicą jest mniej więcej taki:


[youtube][/youtube]
Załączniki
Slider.rar
Model .step
(167.18 KiB) Pobrany 200 razy



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 02 cze 2016, 13:53

witam.
tyle już było na forum o tych sprawach - poszukaj.
sam też takie coś lata temu zrobiłem - jakieś fotki są w albumie.
jest na paskach - był silnik krokowy i dc.
dc okazał się lepszy.
mam szynę w piwnicy - zagrzebaną pod szpejami - więc nie pamiętam jaki przełożenie tam było.
chyba 1 - 3.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Stół liniowy - czyli slider do kamery.

#3

Post napisał: oprawcafotografii » 03 cze 2016, 12:06

Szybciej, prosciej, lepiej i taniej bedzie kupic gotowe rozwiazanie.

Jesli chcesz robic zdjecia, nie zajmuj sie budowaniem aparatu fotograficznego ;)

k
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 03 cze 2016, 12:11

witam.
coś w tym jest .
co innego jak potrzebne jest rozwiązanie na rynku nie występujące.
robiłem takie coś - ale do pracy po łuku .
o promieniu około 1 metr - 180 stopni.
chyba że ktoś ma " zajawkę " żeby samemu zrobić - to co innego.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”