Prasa krawędziowa - 2 czy 4 siłowniki ?

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Prasa krawędziowa - 2 czy 4 siłowniki ?

#1

Post napisał: snajperman-s1 » 03 maja 2016, 11:34

Witam,

Mam zaczynamy budowę prasy krawędziowej i mamy mały problem i chciałbym o poradę czy dobrze liczymy siły prasy krawędziowej :

Załóżmy że mamy dwa siłowniki które wyciskają np 10T każdy (dla prostego liczenia) i zamontujemy je na prasie o szerokości 3m na zewnętrznych stronach wg rysunku:

Obrazek

Czyli nacisk wyniesie :

10T x2 siłowniki czyli 10T na 1.5metra tak?

A jeśli zastosujemy np 4 siłowniki (po dwa obok siebie):

Obrazek

10T x4 siłowniki czyli 10T na 0.75metra tak?

Oczywiście nie zajmujemy się tutaj oporami ruchu itp - przyjmijmy że jest wszystko na poziomie 0.


Proszę o pomoc i fachową doradę.



Tagi:

Awatar użytkownika

elofura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 16 lut 2010, 14:49
Lokalizacja: Jacentów

#2

Post napisał: elofura » 04 maja 2016, 10:59

Zaczynam przygodę.


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3

Post napisał: snajperman-s1 » 04 maja 2016, 16:32

Widziałem juz ten film a forum ciekawe. Przegladne wieczorem dokładnie. Dzięki za info.

Najbardziej jednak interesuje mnie właśnie naciski dwoch lub 4 siłowników bo mamy luźne silowniki od pras 4takie same tylko czy to zwiekszy nacisk czy nie?

Potrzebujemy giac blache 3mm st 355 na długości do 3m więc potrzeba ok 16T/metr przy dużej pryzmie co daje ok 48T nacisku a jeśli dwa silowniki 10T wycisna po 10T na 1.5m a 4 by daly 10T na 0.75m to by nam wtedy zagrało bez wymiany pompy w wolnym starym agregacie :) on właśnie wytwarza 160bar przy 28l/min a srednica tloczyska w silownikach to 90mm....

Jeszcze znalazłem że silowniki komorowe (tandemowe) wytwarzają siłę x2 od pojedynczego wiec moze by zastosowal dwa silowniki jeden na drugim jesli by to zwiększyło siłę.

A jak nie to nowe silowniki i pompa ale to sa duże koszta ktorych wolelibyśmy uniknąć.......

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#4

Post napisał: podrzeźbi » 04 maja 2016, 18:58

Ja zrobiłem krawędziarkę na 1 podnośniku ręcznym i podchodząc do tego empirycznie to przy takich rozmiarach blachy Σ 40 T w siłownikach może być za mało. Ja mam w tym siłownik 20 T z przeznaczeniem gięcia blachy gr. 1 mm do dł. 500 mm. Z taką blachą gięcie idzie sprawnie, ważna jest też konstrukcja, wytrzymałość mech. całej prasy. Zrobiłem również przystawki do gięcia grubszej blachy, np.4 mm na dł 200 mm czy płaskowników do 10 mm gr. i szerokości kilku cm. Ale przy tych ostatnich praska łącznie z siłownikiem już "trzeszczy w szwach". Tak, że radziłbym przy takich gabarytach zwiększyć nacisk co najmniej dwukrotnie.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: HUD » 04 maja 2016, 20:23

Musicie ustalić z jakim promieniem macie giąć blachę i na jakiej matrycy, jak będzie mały promień to 100T może być mało.
Jak macie zamiar rozwiązać sprawę synchronizacji i położenia siłowników ( jest to bardzo trudne )
Prasa taka powinna ważyć min. 10 ton co wiąże się z dość kosztowną obróbka korpusu.
Zastanówcie się czy nie lepiej kupić starą prasę i ją wyremontować - jeśli was na takie coś nie stać to dajcie sobie z tym spokój, oszczędzicie masę pieniędzy, czasu i nerwów.
Wiem o czym piszę, bo sam wyremontowałem już kilka pras.
Pozdrawiam Krzysztof G.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#6

Post napisał: Areo84 » 04 maja 2016, 21:40

Jeśli zależy na tym żeby wysuw tłoczysk kilku siłowników odbywał się bardzo dokładnie z tą samą prędkością a w prasie krawędziowej chyba tak być powinno, to problem jest dosyć skomplikowany. Prostych rozwiązań na dokładną synchronizację tego ruchu po prostu nie ma. Jeśli ma być bardzo precyzyjnie to w zasadzie tylko elektronika. Synchronizując ten ruch mechanicznie np. dzielnikiem strumienia dużej dokładności się nie uzyska.

Z tym naciskiem przy 2 i 4 siłownikach to jest mniej więcej tak jak kolega pisał, przy połączeniu równoległym.Tylko łącząc w ten sposób kilka nawet identycznych siłowników bez żadnego sterowania strumieniami po prostu szybciej wysunie się siłownik który napotka na mniejszy opór.

Przy połączeniu szeregowym prędkość wysuwu poszczególnych siłowników będzie w miarę jednakowa ( choć nie idealnie). Tylko przy tym połączeniu tłok jednego siłownika ten od strony tłoczyska jest dla drugiego pompą, także jeśli siłowniki są z jednostronnym tłoczyskiem to z powodu różnicy pól powierzchni pompa- tłok siły nacisku poszczególnych siłowników przy określonym ciśnieniu na wejściu pierwszego siłownika będą różne. Dla 4 siłowników różnica między pierwszym a ostatnim może być całkiem spora. Orientacyjnie można te różnice przeliczyć , tylko trzeba zmierzyć jeszcze średnice tłoczysk.
W szeregowym układzie potrzeba by też zrobić jakiś układ który dopełniałby siłownik w stanie spoczynku. Tzn jeśli jeden dojdzie do skrajnego położenia a drugiemu jeszcze troszkę brak to musiałby być on dopełniany z pominięciem wcześniejszego.

Jak widać temat jest nieco bardziej złożony niż mogłoby się wydawać.


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7

Post napisał: snajperman-s1 » 05 maja 2016, 07:44

Dzięki z góry za podpowiedzi :)

Co do synchronizacji to właśnie zastanawiam się nad dzielnikiem strumienia + górna część (napędzana) prasy będzie na dużych prowadnicach ok 60x60mm lub 80x80mm więc skok będzie TYLKO liniowy- będzie zminimalizowana możliwość skoszenia + dodatkowo przy obu krawędziach będą dwie krańcówki sterowane wysokością z MACHA (wraz z tylnymi zderzakami oczywiście - MACHA mam i znam bo zbudowałem już plazmę a teraz prasa ) krańcówki te będą sterować elektrozaworami w razie gdyby jedna strona dogięła wcześniej to zablokuje dopływ i dociśnie drugi siłownik - przy kliknięciu dwóch krańcówek odłączy ciśnienie i odpuści - taki jest pomysł na sterowanie kątami (w sumie to prasę potrzebujemy na własny użytek a gięcie zazwyczaj to 90st - stałych elementów więc pomału wyćwiczy dokładność - produkcja seryjna produktów).

Co do pryzmy to nie istotne czy promień gięcia wyjdzie 5mm czy 30mm - ma być zawsze tak samo i tyle :)


A co do mojego pytania to czy faktycznie przy 4 siłownikach nacisk wyniesie np 10T na 0.75m ? a przy dwóch 10T na 1.5m ?


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#8

Post napisał: Areo84 » 05 maja 2016, 19:32

snajperman-s1 pisze:
A co do mojego pytania to czy faktycznie przy 4 siłownikach nacisk wyniesie np 10T na 0.75m ? a przy dwóch 10T na 1.5m ?
Tak, zakładając jednakowy nacisk wszystkich siłowników, równomierność ich wysuwu i sztywność całej konstrukcji.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: HUD » 05 maja 2016, 21:39

snajperman-s1 pisze: wyćwiczy dokładność - produkcja seryjna produktów
jak maszyna nie będzie odpowiedni sztywna i dokładna to nawet nacisk 200T nic nie pomoże.
Prowadnice liniowe to zły pomysł, bo zawsze występuje przekoszenie suwaka, a musi on być pozycjonowany nie w mm tylko z dokładnością do 0,05 mm !!!! czego krańcówki nie zapewnią, ani zwykły zawór.
Pozdrawiam Krzysztof G.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#10

Post napisał: Areo84 » 05 maja 2016, 21:56

No ja też jakoś nie bardzo widzę to na krańcówkach. Może prędzej jakieś zawory czy rozdzielacz proporcjonalny, liniały pomiarowe np. jakieś enkodery liniowe na każdym siłowniku i sterownik.
Bo tak to jak kolega wyżej zauważył na prowadnicach może kosić...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”