Pilarka stołowa do drewna z regulacją wysokości i pochylenia

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
przemoprzem
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 42
Rejestracja: 06 wrz 2008, 00:01
Lokalizacja: Oleśnica

#11

Post napisał: przemoprzem » 19 kwie 2016, 23:24

Wersja druga - tym razem na zawiasie a nie na prowadnicach. Zawias to wałek 40 mm z podtoczeniem na końcach na 35 mm pod łożysko 35x72x25 w oprawach dokręcanych do ramy. Mam stary wałek, który mi się nie przyda więc wykorzystam oprawy i łożyska jako zawias, przy okazji zdejmę gotowe koło 95 mm na 2xA13 - będzie na silniku. Drugie koło będzie chyba 75 mm - na wale piły, co da ok 3300 obrotów przy pile 350 mm.

Regulacja za pomocą śruby - ale chyba dam śrubę z pręta 8.8 M14 z gwintem trójkątnym i nakrętkę przedłużaną - nakrętki trapezowe są stosunkowo drogie zwłaszcza, że w okolicy nie ma.

Reszta raczej bez zmian, z tym że półkola nie będą 300x30 mm tylko ok 270x26 mm - mam krążki stalowe jako ciężarki, więc jakiej 100 zł na samej stali do przodu.

Te profile to 60x40x3 - nie przesadzam z przekrojem? W sumie im to solidniejsze tym lepiej, ale z drugiej strony będzie sporo spawania i połączeń więc wyjdzie dosyć niezły szkielet - można by deko odchudzić profile czy lepiej zostawić jak jest?

[youtube][/youtube]

Oczywiście brakuje kilku "zastrzałów" i śrub, no ale co sądzicie o takim rozwiązaniu? Sporo maszyn firmowych tak ma. Śruba M14 chyba będzie wystarczająco sztywna? Zastanawiam się czy nie dać na końcu "zawiasu" - tam gdzie klin - jakieś podparcie z profilu nawet, żeby przy pochyleniu 45* zawias nie wisiał na samej osi i łożyskach. Wałek niby solidny, ale czy przy pochyleniu 45* ten zawias deko nie "opadnie"?



Tagi:


Autor tematu
przemoprzem
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 42
Rejestracja: 06 wrz 2008, 00:01
Lokalizacja: Oleśnica

#12

Post napisał: przemoprzem » 06 lis 2016, 14:33

Taka wersja idzie do "produkcji". Materiał (jakieś 30 kg "złomu") od dawna u tokarza, ale nie mogę się zebrać żeby porobić rysunki. Udało się dorwać pręty chromowane z podnośników kabiny fi 38 mm i tuleje mosiężne z ciągnika:
Tuleja sworznia zwrotnicy
Zastosowanie: 2812 3512 3514 235 255
Nr kat.: 183086M1
Średnica wew: 38mm
Średnica zew: 43
Długość: 39mm

[youtube][/youtube]

Podnoszenie na razie zrobione "na sztukę". Jak się wszystko skręci to zobaczymy czy wystarczy podnoszenie od przodu cy trzeba kombinować coś z dwóch stron lub centralnie między prętami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”