Dobór koła zębatego, listwy zębatej, napędu

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Barloc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2016, 19:51
Lokalizacja: Gliw

Dobór koła zębatego, listwy zębatej, napędu

#1

Post napisał: Barloc » 15 sty 2016, 20:15

Witam, jestem nowy w temacie konstruowania tak więc proszę o wyrozumiałość. Mam problem z doborem listwy zębatej, koła zębatego i napędu do tego mechanizmu. Mechanizm ma napędzać ramę znajdującą się na 4 prowadnicach. Masa układu wynosi ok. 600 [kg]. Prędkość posuwu układu powinna wynosić 0,25 [m/s] z dokładnością pozycjonowania ok. 1 [mm].



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 15 sty 2016, 21:04

Barloc pisze:Mam problem z doborem listwy zębatej, koła zębatego i napędu do tego mechanizmu. Mechanizm ma napędzać ramę znajdującą się na 4 prowadnicach. Masa układu wynosi ok. 600 [kg]
jak nie wiesz jak dobrać moduł(wytrzymałość), to popatrz jaką listwę ma tokarka z suportem o podobnej masie.. A co do wielkości koła to wychodzisz z obwodu koła x obroty(i dobieramy ilość zębów przyjętego modułu do obwodu),
lub odpowiednio przekształcamy sobie wzór
Obrazek
https://www.cnc.info.pl/topics64/dobor- ... t29702.htm
s=U•p•z
gdzie
s - droga
p - podziałka(mm)
U - obroty na minute (przyjmujemy "1")
z - ilość zębów
a - odległość od osi
m - moduł
- średnica podziałowa koła
ho - wysokość osi rzeczywistej

ale dokładność pozycjonowania zależy od luzu międzyzębnego i dokładności kroków napędu.
A nie lepiej(dokładniej) śrubą jak w ploterach?
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Barloc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2016, 19:51
Lokalizacja: Gliw

#3

Post napisał: Barloc » 16 sty 2016, 17:18

Chciałem obliczyć moduł, ale poległem na tablicach, tak więc zostanę przy m=1. Założyłem wymiary koła, żeby obliczyć prędkość posuwu uwzględniając przy tym obroty tak żeby posuw wyszedł w granicy 0,35 [m/s]. Obliczyłem moment potrzebny na silniku i tego nie jestem pewien - wyszło mi 0,95 [Nm], żeby poruszyć ramę o masie 800[kg](zwiększyłem masę) znajdująca się na 4 prowadnicach. Czy moje obliczenia są poprawne ?

Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 17 sty 2016, 23:08

Moduł 1 przy bezwładnej masie 600kg to duuuże ryzyko.. M=4 to już w miarę, choć też nie gwarantuje że wytrzyma zwłaszcza szybkie ruszenie, poniżej masz mniej więcej rzeczywiste rozmiary modułów (po kliknięciu)

Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”