Strona 1 z 7

Nakładarka kleju

: 25 gru 2007, 19:42
autor: Jaszuk88
Witam
buduję nakładarkę gęstego kleju. :smile: Konstrukcja mechaniczna na ukończeniu - brak pasków powstrzymało prace - paski będą dopiero za 3 tygodnie. :sad: Elektronikę uruchomiłem, dwa silniki krokowe do tego sterownik slim, program demo STEP2CNC. Steruję osią X i Y. Oś Z wyłączona.
Jest to moja pierwsza maszynka CNC w związku z tym zatrzymują mnie proste problemy.
Teraz proszę Was o pomoc. Zawór dozownika kleju ma być uruchamiany elektromagnesem. Mam jakąś koncepcję ale to jest w fazie przemyśleń. Muszę zasterować tym elektromagnesem - jak to zrobić? Ruch maszyny ma być następujący:
1. Dozownik najeżdża na określony punkt.
2. Nad punktem otwiera na określony czas dozownik- czyli uruchamia elektromagnes.
Myślę, że czas potrzbny to od 0,5 s do kilku sekund.
3. Przejeżdża do następnego punktu itd.
Jakiego użyć programu niestety- tylko w jęz. polskim i jak to praktycznie zaprogramować?
Proszę o rady. :smile:

: 25 gru 2007, 22:17
autor: webserver
Witam
Ja wykonywałem maszynę do nakładania żywicy tylko ze żywice wlewało sie do strzykawki i zapinało urządzenie które pompowalo określoną dawki powietrza tym samym wypychając żywicę działało to super. Podpięte było pod sterowanie osia Z + mały procek co odpowiednio to interpretował.

: 25 gru 2007, 23:45
autor: Jaszuk88
Widziałem tą maszynę na Twojej stronie - podoba mi się.
Ja chcę podać stałe ciśnienie powietrza, które będzie pchało klej do głowicy natomiast w odpowiednim momencie otwierać zawór na ściśle określony czas. I ten moment mi sprawia trudność.

: 26 gru 2007, 00:37
autor: webserver
raczej proponuje zrobić układ elektroniczny który pozwoli ci na regulacje czasu otwarcia po otrzymaniu impulsu od kompa możesz tez doświadczalnie na zasadzie im większa głębokość zagłębiania sie osi z tym dłużej będzie otwarty.

: 26 gru 2007, 10:28
autor: Jaszuk88
Dzięki za zainteresowanie moim problemem :smile: . Najprościej wydaje się osią Z ale jak to praktycznie rozwiązać? Czy zamiast silnika mogę włączyć elektromagnes - jażeli tak to o jakich parametrach? Jak wcześniej wspomniałem pracuję na Slim3.

: 26 gru 2007, 11:07
autor: bartuss1
a moze w machu funkcje M i G4 wykorzystac ? jakos tak zapetlic zeby g4 działało po otwarciu dozownika

: 26 gru 2007, 11:20
autor: Jaszuk88
Proszę o odpowiedź, co oznacza funkcja M i G4 i jak to wykonać w STEP2CNC?
Jestem początkujący :oops:

[ Dodano: 2007-12-26, 12:06 ]
Załączam zdjęcia mojej maszynki. Rama z pofilu stalowego. Prowadnice ze starych drukarek wraz z karetkami na panewkach. Silniki również od starych drukarek. Wszystko z allegro. Ponieważ na silnikach były kółka zębate to je wykrzystałem - teraz mam tylko problem okres świąteczny i spisu towarów trzeba długo czekać na paski. Sterowanie silnikami pracuje na STEP2CNC. Narazie uczę się, poznaje nowe zagadnienia i próbuje rozwiązać problem o którym pisałem. Pozdrawiam i proszę pomóżcie :wink:

: 26 gru 2007, 12:26
autor: olo_3
fumkcje M - to sa funkcje maszynowe np. M05 - wylacz wrzeciono.
G4 (w machu z parametrem P w innych sterowaniach T) rozkaz postoju na okreslony czas np. G04P10 czekaj 10s poczym dalej program.

: 26 gru 2007, 14:16
autor: Leoo
Nakładanie kleju wymaga sterowania w trzech wymiarach. Trzeba uruchomić oś Z. Teoretycznie, jeśli klej ma małą lepkość i będzie w stanie spłynąć z dyszy mogą wystarczyć dwie osie, ale przy gęstszych klejach będą kłopoty. Poza tym, po zdemontowaniu głowicy klejowej możesz zaistalować wrzeciono i wykonać obróbkę.
Sama maszynka wygląda poprawnie ale rozstaw prowadnic bramy jest za duży. Taka konstrukcja bramy zapewnia dużą sztywnoąć w osi Y ale kosztem bardzo małej w osi X.
Opisz co, albo przynajmniej o jakiej gęstości zamierzasz nanosić i na jakie powierzchnie? Najlepiej skonstruowana elektronika nie zapewni sukcesu, jeśli "coś" umknie w trakcie rozpoznania problemu.

: 27 gru 2007, 00:34
autor: Jaszuk88
Jak wcześniej wspominałem klej jest gęsty i wymaga wpychania do głowicy sprężonym powietrzem. Maszyna ma być przeznaczona tylko do nakładania kleju w związku z tym jej konstrukcja jest delikatna. Klej ma być podawany punktowo w różnych ilościach w każdym punkcie ( nawet do 1 cm3) pytanie jak to zrobić. To druga podpowiedź aby wykorzystać oś Z ale jak? :roll: . Olo_3 dzięki za wyjaśnienie funkcji. :smile: