Giętarka do rur cienkościennych o zmiennej średnicy

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
gromada
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2015, 12:56
Lokalizacja: Warszawa

Giętarka do rur cienkościennych o zmiennej średnicy

#1

Post napisał: gromada » 18 cze 2015, 14:47

Witam

Proszę wszystkich o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Wiem, ze postów na temat giętarek do rur jest bardzo dużo, jednak żaden nie był w stanie rozwiązać mojego problemu.
Potrzebuję wykonać giętarkę do rur. Będzie służyła do wyginania rur do widelców rowerowych. Muszę wyginać jednostkowo rury ze stali chromo-molibdenowej, średnica ścianki 1 mm. Największy problem jest w tym, że rura zmienia swoją średnicę. Na końcu ma średnicę 12,5 mm i rozszerza się do średnicy 24 mm. Gięcie będzie w zakresie 12,5 mm do 20 mm lub 14-20 mm. Promień gięcia to około 300 mm
Na zdjęciu pokazane są wygięte rurki.

Obrazek

Najłatwiej byłoby to robić z najprostszej giętarce ręcznej. Czy zmiana średnicy rurki może powodować jej odkształcanie. Z okrągłej będzie się robić jajo. Poza tym musiałbym mieć giętarkę do rur fi 24, a co najmniej 20 mm. Jak wtedy będzie się zachowywała rura przy fi 12,5 mm.
Dodatkowo rury muszę wyginać o różnym wyprzedzeniu. To znaczy wychylenie giętego końca rurki od jej prostego odcinka od 15 do 60 mm. Wyginanie nie będzie bardzo mocne. Maksymalnie około tego co na zdjęciu.

Przeszukując informacje w necie znalazłem zdjęcia takich urządzeń, ale żadnego info na temat gdzie i za ile. Strony internetowe w stanach prawdopodobnie z tamtąd pochodzą
Jedna giętarka posiada wałek prowadzący po promieniu gięcia druga utrzymuje tylko rurkę na końcu.
Pytanie czy to drugie rozwiązanie sprawdzi się. Czy rurka nie będzie przechodzić w jajo, 0,5 mm to nie problem gorzej 2-3 mm, albo więcej. Czy przy tak małym wyginaniu może być to problem. Dodatkowo ta prostsza giętarka w kopycie posiada pryzmę, a nie kształt owalny. Czy jest w stanie utrzymać rurkę tak aby się nie odkształcała?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie chciałbym walczyć z wiatrakami, jak można to zrobić w prosty sposób. Znalazłem taki filmik w necie . Jest to bardzo znana osobistość w świecie rowerowym i wydaje się jakby rurki były wyginane prawie na płaskowniku wygiętym w łuk.

Czy jeśli rurka po wygięciu ma promień koła 300 mm to powinienem zrobić mniejszy promień kopyta. Rurka na pewno będzie sprężynować. Czy promień się zmieni czy tylko łuk wygięcia. To znaczy czy gdybym chciał wygjąć rurkę do okoła kopyta o prommieniu 300 mm o 360 stopni to uzyskam koło o promieniu 300 mm.

Z góry dziękuję.



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 19 cze 2015, 06:19

Nawet nie ma mowy o zachowaniu promienia jednakowego na całej długości, ale jakie to ma znaczenie ?

Co do zmiany przekroju rury to najlepiej jakbyś zamówił sobie kopyto giętarki według rury, ale jeśli znani gną "na kolanie" to nie wiem czy jest potrzeba. Zapewne nie wychodzą mu dwie sztuki takie same.

Owal nie powinien się zrobić duży.

Jeśli ja miałbym to robić to jestem w stanie ręcznie kopyto zrobić pilnikiem pasowne i głębokie i zahartować dla trwałości .


Autor tematu
gromada
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2015, 12:56
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: gromada » 01 lip 2015, 12:35

Mariuszczs dziękuję za informację.

Z promieniem chodzi o to, że chciałbym mieć rury wygięte na konkretnym łuku.
Ma kilka wzorcowych widelców i po sprawdzeniu okazało się, że promień to 300 mm.
Czy jak zrobię kopyto o promieniu 300 mm to rurka zostanie wygięta w taki promień czy jej sprężystość spowoduje że zmieni się łuk. Na pewno, będzie sprężynować, czyli po wygięciu cofnie się. Będzie to miało wpływ na długość łuku, ale czy na promień gięcia. Jeśli się zmieni to powinienem zamówić kopyto o mniejszym promieniu. W takim wypadku ile mniejszym?
Z punktu widzenia technicznego promień gięcia nie ma znaczenia czy będzie to 350 czy 250 mm, ale wizualnie ma. I dla moich przyszłych klientów ma to znaczenie.
Mam tez wątpliwość czy kopyto z rowkiem "pryzma" ma sens.
Robienie kopyta o kształcie rurki będzie bardzo trudne.
Mariuszczs pisałeś, że jesteś w stanie zrobić takie kopyto. Ile by to kosztowało?


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 01 lip 2015, 16:18

No jasne że ci odbije o pewien kąt dlatego musisz trochę mniejszy promień zrobić. Ile to nie wiem. Przy własnym wykonaniu możesz zmniejszyć promień kopyta.
W sensie że jakbym robił dla siebie. Jest to proste bardzo w wykonaniu i spokojnie możesz sam.


matysek12
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 18 maja 2013, 18:47
Lokalizacja: śląsk

Giętarka do rur cienkościennych o zmiennej średnicy

#5

Post napisał: matysek12 » 17 kwie 2016, 10:24

Witam
Do gięcia
takich rur jest sposób. proszę pisać na PW
Pozdrawiam
Jeśli oczywiście temat aktualny.


Danosoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2019, 22:10

Re: Giętarka do rur cienkościennych o zmiennej średnicy

#6

Post napisał: Danosoo » 08 sty 2019, 11:07

Witam. Mam pytanie: gdzie można zakupić takie stożkowe, rowerowe rury?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”