Tania wirowka/centryfuga do odlewów

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Marcin P
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2014, 14:11
Lokalizacja: Birmingham

Tania wirowka/centryfuga do odlewów

#1

Post napisał: Marcin P » 09 lis 2014, 14:34

Witam, to mój pierwszy post na forum, postanowiłem zadać tu kilka pytań gdyż widzę że sporo tu ludzi z doświadczeniem.

Planuję budowę wirówki do odlewów w cynie w formach okrągłych 9 cali. Profesjonalne wirówki są w tej chwili poza moim zasięgiem, a myślę o czymś prostym w cenie ok 500 zł.

Żeby przybliżyć temat warto zobaczyć ten filmik: youtube.com/watch?v=IYVIVzCmH10 prosta wirowka w pracy od ok 9 minuty.
Ponieważ nie mam dostępu do warsztatu, a i brak mi doświadczenia w budowie, postanowiłem wykorzystać tanią wiertarke stołową, postawiona "do góry nogami". Wiertarka taka ma regulacje obrotów i odpowiedni ich zakres.
Szukam teraz dobrego sposobu na montaż talerza o średnicy 9cali. Czy wkładać coś do uchwytu wiertarskiego czy moze lepiej od razu do wiertarki, bez pośrednictwa uchwytu? Oczywiście, bardzo ważna jest stabilność podczas wirowania, choć oczywiście jakiś ochronny stelaż w gotowej wirowce będzie.
Czy ktoś zna widełki cenowe dla wykonania stalowego talerza ok 9 cali średnicy, 5mm grubości wraz z przyłączem do wiertarki?



Tagi:


dawca87
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 260
Rejestracja: 15 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Osw wlkp

#2

Post napisał: dawca87 » 10 lis 2014, 23:47

Ale kolego kombinujesz.. wiertarke stołową? To wystarczy bylejaki silnik oraz trochę wkrętów sklejki. Jak dobrze pokombinujesz to praktycznie darmo wyjdzie. Ładne to nie bedzie ale działać powinno. Jako łożyskowanie możesz wykorzystać piastę rowerową, od dołu przykrecic do czegokolwiek a od góry do kółka wycietego z osb na wkrety a napedzać czymkolwiek byle się kręciło. Możesz też wykorzystać polerkę taką do samochodów. Po wydłubani gąbki masz gotowy plastikowy tależ i praktycznie całe urządzenie a to za grubo poniżej dwóch stówek. Pierwsza z brzegu http://allegro.pl/polerka-samochodowa-s ... 57424.html

Trochę inwencji.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 11 lis 2014, 03:05

Zrobienie byle jakiej prowizorki jest dość niebezpieczne. Ten krążek stanowiący formę będzie cięższy od wiertarki i przy kiepskim wyważeniu zacznie nim miotać na wszystkie strony. Może urwać łeb wiertarce, może się złamać oś złapana w uchwycie itp. Nie wiem jak tam u Was ale w Polsce da się póki co wynaleźć różne "przydasie" na złomowiskach i odkupić za grosze. Dokładnie tym za czym mógłbyś się rozejrzeć jest na przykład stara pralka automatyczna lub jeszcze lepiej sama wirówka do pranej bielizny. Są to urządzenia stworzone do szybkiego obracania niedokładnie wyważonym ciężarem. Mocna ułożyskowana oś, silnik, obudowa, amortyzatory... czego chcieć więcej? Jeżeli tak duży sprzęt Ciebie przeraża to wystarczy jakaś szlifierka stołowa. Też można zamiast tarczy ściernej zamocować tę formę do odlewów. Da ona spore obroty więc trzeba lepiej zadbać o szczelność formy. Myślę że jakaś mała wirówka do bielizny będzie najlepszym rozwiązaniem


Autor tematu
Marcin P
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2014, 14:11
Lokalizacja: Birmingham

#4

Post napisał: Marcin P » 11 lis 2014, 11:12

Dziękuję za pomysły, myślałem o wielu wirujacych sprzetach które można by wykorzystać. Wentylatory, wirówki, szlifierki itp. O tel polerce do lakieru nie pomyślałem. Ciekawy pomysł.
No właśnie problem jest w wykorzystaniu urządzenia które ma dobre lozyskowanie. Taka forma to pewnie 5 kilo, zależnie co w środku, może nie być wyważona.
Wiertarka stolowa wydaje mi się ok, trzeba by nagwintowac stożek morsa, wbić klin i chyba będzie ok? Obawiam się że przeguby polerki nie wytrzymalyby przeciążen.
Zaś wirowka do ubrań.. mialem kiedys w domu cos takiego, ale bęben latał w każdą stronę przy wirowaniu..


dawca87
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 260
Rejestracja: 15 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Osw wlkp

#5

Post napisał: dawca87 » 11 lis 2014, 14:18

O polerke sie nie martw. Wytrzyma. Do tego masz płynną regulacje obrotów. To że trzeba tą polerkę do czegoś przyczepić wziąłem za oczywistość.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#6

Post napisał: Duszczyk_K » 12 lis 2014, 07:34

Co do pomysłu zastosowania wiertarki to się nie będę wypowiadał, ale jeśli uważasz że
Marcin P pisze: trzeba by nagwintowac stożek morsa,
To może lepiej zostawić orginalny wewnętrzny stożek morsa w wiertarce i włożyć w niego trzpień wiertarski z gwintem
np http://allegro.pl/trzpien-wiertarski-mk ... 24222.html
http://allegro.pl/mk-3-gwint-5-8-16-unf ... 64468.html
na który będzie nakręcona tarcza?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”