Strona 1 z 1
Nacisk prasy mimośrodowej
: 10 lut 2014, 22:32
autor: gozdd
Witam
W moim warsztacie stoją trzy prasy mimośrodowe. Mam nadzieję, że niedługo zostaną zamienione na gotówkę, ale najpierw przydałoby się dowiedzieć jaką siłą dysponują. Oczywiście nie ma na nich tabliczek znamionowych, a same prasy pamiętają czasy dawniejsze niż moje narodziny (nie są przedwojenne, to tylko ja jestem taki młody

).
Czy jest jakakolwiek możliwość obliczenia lub wyznaczenia w inny sposób jakim naciskiem dysponują te prasy?
: 10 lut 2014, 22:36
autor: niesubordynowan
Potrzebujesz tensometru
: 10 lut 2014, 22:41
autor: gozdd
Bez przesady... Taką metodę to ja znam, gdybym miał tensometr to nie byłoby problemu

: 10 lut 2014, 22:53
autor: skoczek
Porównaj wielkością i szczegółami budowy z dostępnymi modelami na allegro. Tym sposobem sporo się dowiesz. Czasem można szacować na podstawie wielkości silnika i koła zamachowego lub na podstawie tablicy porównawczej w książce przedstawiającej np. wielkość gniazda (które znajduje się w suwaku) na czop płyty głowicowej wykrojnika w zależności od nacisku prasy.
Zmierz średnicę gniazda na czop to Ci sprawdzę w tabeli. Albo pobierz "Konstrukcję wykrojników" Z.Marciniaka i zerknij na stronę 42 która zawiera tabelę z charakterystyką pras mimośrodowych.
Tensometrem to mógłbyś wyznaczyć ile wytrzyma bezpiecznik na suwaku albo kole zamachowym...
[ Dodano: 2014-02-10, 23:06 ]
Poszukaj na maszynie jeszcze wykresu dopuszczalnych nacisków (taka krzywa opadająca zbliżona kształtem do eksponenty) albo wklej tu zdjęcia tych pras. Dla porównania postaw coś o znanej wysokości koło prasy.
: 10 lut 2014, 23:13
autor: gozdd
Chciałem właśnie porównać wielkością z tymi z Allegro. Tylko problem polega na tym, że (przynajmniej tak mi się wydaje) im nowsza maszyna, tym większy nacisk przy tych samych gabarytach... Generalnie wychodziłoby coś koło 6-10t. Dzisiaj już do warsztatu się nie wybieram, jutro coś wrzucę.
: 10 lut 2014, 23:18
autor: skoczek
gozdd pisze:Tylko problem polega na tym, że (przynajmniej tak mi się wydaje) im nowsza maszyna, tym większy nacisk przy tych samych gabarytach...
Akurat jest odwrotnie. Starsze maszyny były "bolsze". Wtedy nikt tak dokładnie z ekonomicznego punktu widzenia nie liczył konstrukcji jak obecnie. Teraz wszystko jest "na styk", tzw. optymalizacja...

Dawniej nie oszczędzano tak na żeliwie.
6-10t to dość mała praska, ale wklej zdjęcia to może uda się rozpoznać dokładny typ. Postaw kij od miotły przy niej jako wzorzec długości

: 10 lut 2014, 23:27
autor: gozdd
Albo ze mną jest coś nie tak, albo obaj napisaliśmy to samo, tylko w inny sposób
Jak pisałem, zdjęcia będą jutro. Obawiam sie tylko, że jedna z nich była robiona na zamówienie (spawana z blach 10-15mm) i wtedy nic się nie rozpozna.
Druga to odlew i wygląda na jakąś "fabryczną" konstrukcję. Wysokości ma (z małą ramą pod spodem) jakieś 2m, silnik na oko 1.5kW, ważyć może z 500kg.
: 10 lut 2014, 23:32
autor: maz
Podeslij fotki i wycene, jestem zainteresowany zakupem.
: 11 lut 2014, 16:44
autor: gozdd
Oto i zdjęcie mniejszej z pras. Druga jest w tej chwili mocno zagracona, nie mam dziś czasu, żeby to uprzątnąć.

: 11 lut 2014, 16:58
autor: skoczek
Wygląda na coś w okolicach 10t, choć może będzie miała ze 16t. Trudno powiedzieć. Zdjęcie trochę dziwnie zrobione, nie wiem czy z wysokości czy to tylko złudzenie. Nie wygląda na mniej niż 10t więc chyba 6t to nie jest.
Z rzemieślniczymi wytworami jest problem taki że ciężej je sprzedać. Na ogół każdy woli zapłacić troszkę więcej i mieć fabryczną, choćby ze względu na dostępność części zamiennych.
A u Ciebie ona nie znajdzie zastosowania?