Strona 1 z 1

Przełożenie napędu na śrubę mikrometryczną mikroskopu

: 21 wrz 2013, 21:39
autor: gradek83
Witam to mój pierwszy post mam nadzieję że w dobrym dziale.

Tak więc jestem w trakcie projektowanie adaptera który pozwoli mi zmodyfikować napęd w moim mikroskopie.

Mikroskop posiada dwie śruby makrometryczną i mikrometryczną tą pierwszą ustawiam ręcznie lecz tą drugą chciał bym ustawiać poprzez sterownik silnika krokowego który przekładał by napęd z wału silnika na śrubę mikrometryczną....

Silnik jaki mam do dyspozycji to silnik bipolarny stepping motor model: 42BYGH023-02
krok 1,8 stopnia, 12V 0,4A, oś o średnicy 5mm.

ObrazekObrazek



Na początku wał silnika i śrubę napędową mikrometryczną która ma średnicę 5mm połączyłem sprzęgłem elastycznym Helical 5mm na 5mm. Przy takim połączeniu wszystko ładnie działa lecz muszę trzymać silnik który w przeciwnym razie obracał by się i nie przenosił by napędu na śrubę.

Tak więc musiałem opracować jakieś ruchome mocowanie silnika. I tu właśnie zaczynają się schody a mianowicie mniej więcej zaprojektowałem wszystko tylko chciał by się fachowców tutaj obecnych poradzić czy będzie mi to działać bez problemu.

Z racji takiej że silnik posiada cztery otwory do mocowania do obudowy chciał bym w te otwory umieścić cztery pręty zapewne stalowe o średnicy 3,1mm które trzeba by było nagwintować na długości 7mm gwintem M3 pręty mam z odzysku po starych napędach CD-ROM LG posłużyły by mi jako prowadnica. Cała śruba mikrometryczna przesuwa się o jakiś 1cm.

Kolejna sprawa to mocowanie wału silnika ze śrubą mikrometryczną która jest nagwintowana już w środku gwintem M3... I teraz zdało by się na długość 8mm nagwintować wał silnika gwintem M3 tak aby połączyć oba elementy. Oczywiście do tego zdało by się sprzęgło wałek o średnicy 15mm z otworem 5.2mm o długości 20mm z nawierconymi dwoma otworami z gwintem M3 do blokady wału aby podczas obracania się w przeciwną stronę nie odkręcał się od śruby mikrometrycznej.

I teraz takie pytanie do was z jakiego surowca najlepiej wykonać taki adapter ( aluminium, mosiądz, jakieś tworzywo sztuczne) i czy któryś z kolegów mógł by mi to zrobić albo polecić kogoś kto za nie duże pieniądze wykonał by mi taki element oraz nagwintował wał i cztery pręty gwintem M3.


ObrazekObrazek

Na dzień dzisiejszy wygląda to mniej więcej tak:

ObrazekObrazek
Obrazek

Cały sprzęt ma posłużyć do mikrofotografii.

: 22 wrz 2013, 08:12
autor: tuxcnc
Cała ta konstrukcja to totalny przerost formy nad treścią.
Ale skoro się na to uparłeś, to na mocowanie silnika wystarczy kawałek grubszej blachy odpowiednio powiercony i powyginany.
Prętów z prowadnic CD-ROM nie próbuj gwintować, bo tyle zdziałasz że połamiesz narzynkę.

.

: 22 wrz 2013, 20:14
autor: gradek83
A czy takiego pręta i wał od silnika jakimś nożem tokarskim nie nagwintował by czy w ogóle jest taka opcja ? No jest jeszcze opcja rozwiercić gwint w obudowie silnika i na wcisk albo na jakimś kleju umocować.

: 28 wrz 2013, 19:02
autor: DanAmigo
Mikrofotografię takim sprzętem? Czy może chodzi o makrofotografię? Tak z czystej ciekawości to bo kiego grzyba ten silnik krokowy?

: 29 wrz 2013, 03:29
autor: gradek83
Tak do mikrofotografii z odpowiednimi oczywiście adapterami pod obiektywy mikroskopowe których tutaj akurat na zdjęciu nie widać jedynie podpięty obiektyw. Tymczasowo jakoś udało mi się samemu zrobić z kawałka pleksi adapter może super idealnie nie wyszło ale na jakiś czas wystarczy. Silnik jest bardziej precyzyjny od ręki. Zautomatyzowanie tego procesu jest bardzo wygodne i mniej czasochłonne.
Pierwszy test z użyciem zwykłej ledowej latarki wyszedł obiecująco aczkolwiek źródło światła będę musiał opracować jakieś inne o ile słonecznego będzie za mało.
ObrazekObrazek

: 29 wrz 2013, 08:23
autor: Raven
Jeśli chcesz uzyskać możliwość obrotu o bardzo małe kąty, a po zdjęciu pasty lutowniczej to raczej takie potrzebujesz...

Rozważ małą zmianę projektu:
1. poszerzenie "podstawy" którą chcesz wyfrezować,
2. montaż silnika plecami do podstawy,
3. napęd poprzez pasek aby 1:1 zamienić na coś znacznie dokładniejszego.