ploter do malowania natryskowego

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
kajot
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Wrocław

ploter do malowania natryskowego

#1

Post napisał: kajot » 12 wrz 2013, 14:05

Dzień dobry,

Tytułem wstępu:
Zaczynam na Politechnice Wrocławskiej pewien projekt badawczy, który wymaga precyzyjnego nanoszenia natryskowego polimerów na (na szczęście) płaskie podłoża. Do tej pory robiliśmy to ręcznym aerografem, ale bardziej zaawansowane badania wymagają dużo lepszej kontroli procesu.

Myślimy o budowie (albo adaptacji) urządzenia, które w zasadzie pracowałoby jak desktopowy ploter laserowy, tyle że w głowicy zamiast lusterka i soczewki byłaby dysza do natryskiwania albo aerograf w specjalnym uchwycie.

Otrzymałem jak dotąd jedną ofertę na budowę takiego systemu i wyszło duże kilkadziesiąt kzł, co mnie trochę przeraziło.

Moja prośba to pytanie, czy zna ktoś z Was firmę robiącą podobne urządzenia? W sieci znalazłem roboty przemysłowe, ale mi potrzeba czegoś małego (pole robocze nawet wielkości A4) mogącego natryskiwać małe ilości cieczy(ok. 1 ml) w formie np. linii o szerokości ok. 0,5mm (stąd moje skojarzenie z ploterem).

Ewentualnie czy jest jakaś firma mogąca przerobić np. uszkodzony ploter laserowy (tzn z działającym układem pozycjonowania XY, ale popsutym laserem)?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam,
Krzysztof Janus



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 12 wrz 2013, 14:23

przeciez to zwykły ploter paskowy, na karetce wiesza sie aerograf i jakis siłownik czy pstryczek do przekaznika włączany funkcja m3
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2844
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 12 wrz 2013, 15:25

A) Sitodruk
Obrazek
Obrazek
B) Nakładarka kleju
Obrazek
W dwuwalcowej z regulacją grubości warstwy przerobić jeden wałek i wyciąć w nim rowek o odpowiedniej szerokości.


Autor tematu
kajot
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: kajot » 12 wrz 2013, 16:08

bartuss1 pisze:przeciez to zwykły ploter paskowy, na karetce wiesza sie aerograf i jakis siłownik czy pstryczek do przekaznika włączany funkcja m3
Obawiam się, że nie wystarczy. Wszystko zależy od szybkości z jaką ma to pracować, dokładności ustawienia karetki. Dodatkowo aerograf ma spust dwufunkcyjny (ruch w osi spustu -włączanie przepływu powietrza i "wzdłuż" aerografu - przepływ i regulacja strumienia cieczy), z czego pierwsza funkcja jest zerojedynkowa, ale druga powinna mieć możliwość regulacji.

Mi zaproponowano układ XY na silnikach liniowych ale tak naprawdę nie wiem czy to nie jest przerost formy nad treścią.

A czy taki ploter, jako baza do reszty układu jest gdzieś do kupienia?

[ Dodano: 2013-09-12, 16:10 ]
Decodrew pisze:A) Sitodruk
B) Nakładarka kleju
Te metody niestety odpadają. Chodzi o precyzyjne nakładanie warstw o grubości poniżej 1 mikrometra.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2844
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#5

Post napisał: koala.g » 12 wrz 2013, 16:22

Aerograf jest chyba mniej precyzyjny

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#6

Post napisał: KAJOS » 12 wrz 2013, 16:37

kajot, - Bartek Ci napisał i nic prostszego i dokładnego nie bedzie a koszta jeżeli samemu zrobić to naprawde niewielkie.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
kajot
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: kajot » 12 wrz 2013, 16:38

Zależy jaki.

Można robić linie o szerokości ok. 0,3mm. Kontrolować przepływ cieczy i gazu - naprawdę precyzyjne i powtarzalne nanoszenie.

Jest jeszcze druga strona medalu, o której (mea culpa) nie wspomniałem. Na niektóre podłoża żadną inną techniką warstw nie naniesiemy - brak zwilżalności spowoduje, że wylana warstwa się zbiegnie w krople. Przy natryskiwaniu tego można uniknąć.

[ Dodano: 2013-09-12, 16:42 ]
KAJOS pisze:kajot, - Bartek Ci napisał i nic prostszego i dokładnego nie bedzie a koszta jeżeli samemu zrobić to naprawde niewielkie.

Niestety samodzielna robota odpada. Tzn. chętnie bym sie sam pobawił, zbudował, oprogramował, ale nie za to mi tu płacą no i nie mam na to czasu.
Dlatego tyż pozwoliłem sobie zapytać o ewentualnego wykonawcę/dostawcę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”