Wózek z napędem elektrycznym/ręcznym

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
BlackMatt
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 11 lis 2012, 00:53
Lokalizacja: jest Barack Obama?

Wózek z napędem elektrycznym/ręcznym

#1

Post napisał: BlackMatt » 03 kwie 2013, 01:57

Witam, dawno na forum nie zaglądałem ale dostałem tutaj sporo pomocy więc zapodaj kolejny temat za który nie do końca wiem jak się wziąć. Także przechodząc do sedna sprawy: Postanowiłem że wykonam wózek do przewozu drewna. Palę w domu kominkiem a cały proces zwożenia, układania przenoszenia do garażu zawsze kosztuje mnie sporo pracy. Wymyśliłem że dużo szybciej i łatwiej będzie jak będę miał konkretny wózek w który zapakuje część drewna wysypanego przed domem, a następnie przewiozę go 10m dalej do drewutni (wiem że to nie daleko ale wyobraźmy sobie jak dużo to 2 przyczepy drewna) i tam poukładam drewno. Obecnie ten proces wygląda tak

Wysypka przed domem--> noszenie 2 dni drewna pod drewutnie -->układanie---> (stare wyschnięte drewno na ten sezon muszę jednocześnie nosić do garażu..) -->przychodzi zima i to samo tylko że teraz znoszenie drewna suchego sprzed roku..

Niestety proces bardzo pracochłonny a wiadomo że czas to pieniądz i trzeba się napracować.

Tak więc przechodząc do sedna: Myślałem coś o napędzei takim jak w paleciaku (jeśli ktoś wie jak konkretnie zbudowany jest ten napęd ręczny to proszę o wytłumaczenie, nie znalazłem nic ciekawego w necie) bądź zastosować napęd elektryczny. Tak bardziej abstrakcyjnie to myślałem o rozwiązaniu czegoś w stylu mini palet czyli - mam taką paletę o szerokości drewna (kawałka :D), układam na niej drewno, "wwożę" ją do drewutni przystosowanej do tego, zostawiam aż schnie, potem na zimę "wwożę" tylko palete do garażu (jeśli uwzględnimy szerokość do ściany zostaje idealne miejsce na samochód)

Co sądzicie? Bardzo by mi to uprościło życie :) Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na wykonanie takiego wózka - może być elektryczny zwłaszcza że to przed domem.



Tagi:


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#2

Post napisał: kak » 03 kwie 2013, 17:03

Samochody terenowe mają takie coś z przodu do wyciągania się z błota i dołków.
Można by tak samo jakiś wózek ciągać po podwórku.
Albo z rozrusznika do samochodu coś podobnego zrobić.
Lub zamontować coś na osi rozrusznika, żeby do opony jakiegoś wózka można było docisnąć i napędzać tym koło. Bedzie powoli ale pewnie do przodu :-) Tylko nie wiem jak regulować obroty.


Autor tematu
BlackMatt
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 11 lis 2012, 00:53
Lokalizacja: jest Barack Obama?

#3

Post napisał: BlackMatt » 04 kwie 2013, 02:55

Masz zapewne na myśli wyciągarkę :)

//Edit Posiadaj silnik od pralki, może jego wykorzystam? Czy raczej za mała moc? Muszę obliczyć Nm potrzebne do pchnięcia tego wózka. Ale to jutro.


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#4

Post napisał: kak » 04 kwie 2013, 13:05

Z silnika, koła pasowego i paska od pralki pewnie też jakoś tak da się zrobić:


Albo tak



Autor tematu
BlackMatt
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 11 lis 2012, 00:53
Lokalizacja: jest Barack Obama?

#5

Post napisał: BlackMatt » 04 kwie 2013, 16:44

Tak tylko pytanie czy to nie za mała moc.. Taki silnik od pralki. Swoją drogą widziałem taki wózek szperając po necie i widziałem że dłuższe drewna ładował ktoś na prostą zespawaną konstrukcję i nie miał żadnych silników więc sądzę że we dwie osoby powinienem dać radę takim wózkiem przejechać. Muszę rozrysować jakiś wózek, pospawać i zobaczymy jak to wygląda :)

Niech mi jeszcze ktoś powie apropo mocy takiego silnika czy da radę zastosować go jako napęd i jak to zrobić (jestem laikiem w kwestii elektryki)? Musiał bym jakoś kontrolować obroty tego silnika, jakoś na małe ustawić.


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#6

Post napisał: kak » 04 kwie 2013, 19:58

Jakt nikt nic nie napisze to tu możesz poczytać, bo ja też trochę kuleję z elektryki.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 7#11404787


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#7

Post napisał: kak » 14 maja 2013, 19:03

Ciekawe co kolega Pitsa sądzi o tych wózkach :-)

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8

Post napisał: BYDGOST » 14 maja 2013, 22:57

Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#9

Post napisał: dudis69 » 15 maja 2013, 19:19

kak, najbardziej podobało mi się rozwiązanie napięcia łańcucha z pierwszego linku.
Zresztą nie tylko to widać, ale i słychać podczas jazdy próbnej, jak łańcuch piłuje dechę.
No normalnie miszczostfo świata :mrgreen:
Obrazek
Pozdrawiam Sławek



kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#10

Post napisał: kak » 16 maja 2013, 18:30

Tak, kierownica też jest wspaniale połączona z kołami :-) Steruje się prawie jak w samolocie.
Zdolny czowiek jak na taki wiek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”