Projekt Giętarki do profili

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Projekt Giętarki do profili

#1

Post napisał: Sayrus » 30 mar 2012, 15:55

Witam,
Postanowiłem zrobić sobie małą ręczną giętarkę do profili i rur. Zacząłem od projektu i mam kilka wątpliwości co do konstrukcji. Chodzi o środkową rolkę. Jest ona osadzona na stałym sworzniu fi20mm na 4 łożyskach. Zewnętrzna średnica rolki ma fi32mm, ale chodzi mi najbardziej o tego sworznia, zastanawiam się, jak duże obciążenie on wytrzyma przy dociskaniu, zakładając że będzie zahartowany w domowych warunkach.

Konstrukcja nieco się różni od tych standardowych giętarek ponieważ nakrętka jest ruchoma w środkowym zespole. Nie wiem również jaka odległość między skrajnymi rolkami byłaby najlepsza?
Obrazek



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 30 mar 2012, 19:18

Co to znaczy w domowych warunkach - ja właśnie do domu zakupiłem piec hartowniczy i też właśnie zacznę od hartowania rolek do giętarki ( walcarki profili ) ale rolki dałem fi ponad 100mm.
Odległość im większa tym łatwiej idzie ale promień zaokrąglenia minimalny zwrasta.

To fi 20 to raczej popuści w gacie, ja dałem sporo więcej ale nie będę walcował wysokich profili.

Pokazałem tą walcarkę w inne maszyny i urządzenia.


Autor tematu
Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

#3

Post napisał: Sayrus » 01 kwie 2012, 10:20

W domowych warunkach czyli palnik i olej :mrgreen:
W zasadzie te wałki to mogę dać grubsze, musiałbym dopasować wtedy łożyska i jakbym dał np wałek fi30 to przypuszczam, że rolka musiałaby być z 65mm.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 01 kwie 2012, 10:56

Jeśli zrobisz jak narysowałeś, to Ci się toto rozkraczy przy pierwszym użyciu.
Zacznij od solidnej płyty (ceownik hutniczy 300 na przykład) a ruchomą rolkę daj na dźwigni, żeby na śrubę działała przykładowo 1/10 siły.
Śruba dłużej pożyje i regulacja będzie dokładniejsza.
Większość materiału da radę trafić na złomie po złotówce za kilogram, więc sto czy dwieście kilo żelastwa to nie majątek, a giętarka uginać się nie ma prawa, bo Ci cuda będą wychodzić.
Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo wygiąć profil, bo on się lubi skręcać wokół osi i wychodzi śmigło zamiast łuku.

.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 01 kwie 2012, 12:00

witam.
swojego czasu musiałem na szybko wyprofilować 100 mb rurki alu fi 25 .
zrobiłem więc sobie ( również na szybko ) coś na kształt takiej giętarki .
zejdę do piwnicy i znajdę to coś .- zrobię fotki .
a nóż się komuś przydadzą - jako inspiracja oczywiście - nie jako wzór .
bo nie ma się na czym wzorować .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

#6

Post napisał: Sayrus » 01 kwie 2012, 17:18

tuxcnc pisze:a ruchomą rolkę daj na dźwigni, żeby na śrubę działała przykładowo 1/10 siły.
W zasadzie śruba powinna być tylko obciążona przy dogniataniu profilu. Zginać śruby raczej nie powinno bo cały ten mechanizm rolki środkowej będzie zablokowany płaskownikami z obu stron. Już teraz dałeś mi do zrozumienia, że trzeba będzie to wykonać bardzo ciasno, a nakrętkę będzie pasowało zrobić ze sporym luzem. Przyjąłem profil 60x40x2 bo jest łatwo dostępny a koszt nie przekroczy 60zł. Nie chciałbym aby było to zbyt ciężkie, profili dużych również nie będę miał zamiary wyginać.
Z wszystkich giętarek które widziałem nikt nie stosował śruby na stałe :mrgreen: Wydaje mi się że jest to spowodowane większymi kosztami (dodatkowe 4 łożyska) a nie funkcjonalnością.


gruby406
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2013, 15:14
Lokalizacja: łuków

#7

Post napisał: gruby406 » 12 mar 2013, 15:51

witam. jestem ciekawy jak sprawuje się giętarka jakie grubości wygina i jakie wałki zastosowałeś do rolek bo ja chcę giąć rurę fi 40 ścianka 1,5mm
pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”