Precyzyjne pozycjonowanie soczewki - stabilizator

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#31

Post napisał: Dagome » 08 mar 2012, 11:19

Co do krokowców zawsze można użyć takie z zintegrowaną przekładnią planetarną
Obrazek
:arrow: http://silniki.pl/index.php?site=produc ... tails=5819
15^o przez 76 daje 0,197368421^o na krok.
Elektronika to nie moja działka ale taki sterownik chyba powinien wystarczyć
:arrow: http://www.ottop.republika.pl/sterownik2803.shtml


Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#32

Post napisał: Leoo » 08 mar 2012, 23:41

pukury pisze: zbierać próbki z częstotliwością taką na jaką pozwoli elektronika i na bieżąco wprowadzać korektę .
dlatego myslę nad elektromagnesami .
przez zmianę prądu - stałego nie telepiącego - zmieniamy siłę występującą na " kotwicy "( czym by ona nie była ) i w ten sposób zmieniamy położenie soczewki .
większym problemem będzie sposób sterowania w czasie rzeczywistym .
Kolega zapatrzył się na napęd głowicy HDD gdzie ramię i cewki napędzające są idealnie wyważone, stosunkowo lekkie a wszystkim steruje zaawansowany PID (czytaj serwo).
Jeśli w podobnym polu magnegycznym zawiesimy ciężką soczewkę będzie podskakiwała jak pingpong. Bez PID-a i tak się nie obejdzie jeśli obraz ma być utrzymywany w miarę statycznie jednak użycie silnika krokowego zmniejszy wymagania regulatora PID i może wystarczy P-P albo P-PI.
Pewnie znajdzie Kolega w szufladzie stary HDD. Wystarczy przykleić na ramieniu kawałek lusterka, oświetlić wskaźnikiem laserowym i obserwować punkt na suficie podczas prób pobudzania cewki prądem stałym.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#33

Post napisał: pukury » 09 mar 2012, 01:54

witam.
zupełnie - ale to zupełnie nie o to mi chodziło .
ale - wygląda na to że temat " zmarł " więc chyba nie będę opisywał bo i po co ?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#34

Post napisał: pitsa » 09 mar 2012, 07:28

pukury pisze:temat " zmarł "
Burza mózgów była. Teraz trzeba coś prostego i skutecznego wybrać. :)

Obrazek

http://labor.ps.pl/wfm10def.html
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
skrzypas
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 07 mar 2012, 14:08
Lokalizacja: Nadarzyn

#35

Post napisał: skrzypas » 09 mar 2012, 10:09

Temat nie zmarł, przynajmniej dla mnie. Po prostu na spokojnie analizowałem wszystkie rozwiązania i tak jak powiedział pitsa, jest to chyba dobry moment na wybranie któregoś z nich. Elektromagnesy odrzucam. Wydaje mi się to zbyt skomplikowane jak na moją dzisiejszą wiedzę o elektronice. Najprostszym jest chyba zastosowanie silniczków krokowych.

Znalazłem dość dokładne zdjęcie podobnego mechanizmu do pozycjonowania soczewki. Użyto tam czterech silników krokowych. Czy mi się zdaje, czy cała podstawa soczewki opiera się na czterech niełożyskowanych wałkach, dociśniętych jedynie śróbkami z podkładkami? :shock:

Obrazek

Dodam, że taki korektor kosztuje ponad 8000zł :shock:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2012, 10:13 przez skrzypas, łącznie zmieniany 1 raz.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#36

Post napisał: pukury » 09 mar 2012, 10:10

witam.
tak właśnie działa galwo .
nie o to mi chodziło .
chodził mi o elektromagnes wciągający rdzeń - pokonując opór elementu sprężystego - guma , sprężyna , itp .
w ten sposób można uzyskać drobne przemieszczenia a to chyba chodzi .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#37

Post napisał: Leoo » 09 mar 2012, 10:14

Dagome pisze:Co do krokowców zawsze można użyć takie z zintegrowaną przekładnią planetarną
Silnik krowy posiada "naturalną" przekładnię 1:200 lub 1:400 w zależności od wersji. Przy sterowaniu mikrokrokiem 1:16 przekładnia wyniesie 1:3200 a można kupić sterownik z mikrokrokiem 1:256. Czemu więc ma służyć nieprecyzyjna i posiadająca luzy przekładnia planetarna?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#38

Post napisał: pukury » 09 mar 2012, 10:23

witam.
na fotce można zauważyć że do tych " niełożyskowanych " są doprowadzone przewody .
ciekawe po co ? :lol:
a jako element sprężysty można zastosować 2 małe magnesy ustawione tak że się odpychają .
osobiście wiem jak bym to zrobił - mechanicznie nie elektronicznie ( program , itp ) .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#39

Post napisał: Leoo » 09 mar 2012, 10:25

Można zrobić na 4 silnikach, choć z punktu widzenia fizyki element podpierany w trzech punktach jest zawsze stabilny (podobnie jak stolik). Przy 4 silnikach i przechyleniu soczewki w jednej płaszczyźnie trzeba przeliczać pozycję dla trzech z nich, żeby nie nastąpiło "wyginanie" płaszczyzny samej soczewki.


Autor tematu
skrzypas
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 07 mar 2012, 14:08
Lokalizacja: Nadarzyn

#40

Post napisał: skrzypas » 09 mar 2012, 10:54

pukury pisze:witam.
tak właśnie działa galwo .
nie o to mi chodziło .
chodził mi o elektromagnes wciągający rdzeń - pokonując opór elementu sprężystego - guma , sprężyna , itp .
w ten sposób można uzyskać drobne przemieszczenia a to chyba chodzi .
pozdrawiam .
Szczerze mówiąc nie potrafię sobie tego wyobrazić. Mógłbyś dać jakiś rysunek, nawet w paincie, pokazujący rozmieszczenie poszczególnych elementów?

[ Dodano: 2012-03-09, 11:02 ]
Leoo pisze:Można zrobić na 4 silnikach, choć z punktu widzenia fizyki element podpierany w trzech punktach jest zawsze stabilny (podobnie jak stolik). Przy 4 silnikach i przechyleniu soczewki w jednej płaszczyźnie trzeba przeliczać pozycję dla trzech z nich, żeby nie nastąpiło "wyginanie" płaszczyzny samej soczewki.
Masz rację z tymi 3 punktami podparcia. Z trzema silnikami można uzyskać dowolne położenie soczewki najniższym kosztem. Tylko jak rozwiązać punkt styczności śruby silnika krokowego z ramieniem, na którym będzie soczewka? Innymi słowy jak to wszystko ze sobą połączyć, żeby nie następowało wyginanie ramienia lub śruby silnika przy ruchu pozostałych dwóch silników?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”