Precyzyjne pozycjonowanie soczewki - stabilizator

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#21

Post napisał: pitsa » 07 mar 2012, 23:49

Silnik krokowy na wysokim mikrokroku jest jak regulowany elektromagnes.

Na ezi serwo silniki pracują bardzo precyzyjnie.




Cena tego jest wysoka ale nad zastosowaniem silnika krokowego i sterownika na wysokim mikrokroku można się zastanowić. W sumie tak kamera będzie pełnić rolę enkodera..


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7607
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#22

Post napisał: pukury » 07 mar 2012, 23:53

witam.
ja bym raczej widział - jak już - silnik krokowy z krokiem 15 stopni - zablokowany tak żeby nie mógł zrobić całego kroku .
no i sterując prądem wymuszamy zmianę kąta .
tyci - tyci .
w ten zresztą sposób wracamy do idei galwa .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#23

Post napisał: sajgon » 08 mar 2012, 00:29

a ja tak z innej beczki , soczewka fi 50mm o wadze????? :?: no właśnie ile waży , bo z moich skromnych doświadczeń z galwami wiem że bezwładność jest zabójcza dla poprawnego działania układu.
trzeba by jeszcze brać po uwagę rozszerzalność cieplną użytych do konstrukcji elementów ,przy przemieszczeniach rzędu 0,01 i dokładności mierzonej w sekundach kątowych będzie to na pewno miało znaczący wpływ.
Bez urazy ,ale na moje oko to ten temat jest troszeczkę bliższy misji na księżyc ,niż domowej konstrukcji bez specjalistycznego sprzętu. :roll:
Pozdrawiam , Michał. ;)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7607
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#24

Post napisał: pukury » 08 mar 2012, 00:59

witam.
mnie raczej chodziło o idee galw - nie same galwa .
zrobiłem zresztą coś na kształt galwa ( nie do projektora ) .
tylko na nieco innej zasadzie niż ze strony " hana " .
4 cewki pracujące na zasadzie przeciwsobnej - tak jak piła typu " moja - twoja " .
swoja drogą - o słuchawkach telefonicznych ktoś pomyślał ?
chodzi mi oczywiście o zasadę działania :lol:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#25

Post napisał: sajgon » 08 mar 2012, 06:18

pukury, ja się z kolegą całkowicie zgadzam , tylko przełożenie tej zasady na skalę i dokładność o jaką walczy autor tematu jest jak na warunki domowe dość abstrakcyjne. No chyba że się nam kolega skrzypas nie chce przyznać że że ma dostęp do laboratorium z odpowiednim sprzętem :cool:

No tak , słuchawki , głośniczki , galwa to wszystko oparte o podobną zasadę działania ,cewka wisząca w stałym polu magnetycznym , lub odwrotnie.
Tak sobie gdybam :roll: , że może jak by wykroić (dosłownie wyciąć z kawałkiem obudowy) napęd głowicy HDD , 3 jednakowe takie napędy przymocować do podstawy , na jakichś przegubach podwiesić do nich soczewkę , to po odpowiednim zasileniu będzie to o co chodzi.

Ale jak i na ile skuteczne to będzie to nie mam pojęcia.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2012, 07:56 przez sajgon, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam , Michał. ;)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#26

Post napisał: pitsa » 08 mar 2012, 07:49

Rysunek podany przez autora jest trochę mylący z tymi silnikami. Kto liczył ugięcia wałków ten wie, że odpowiednia siła daje odpowiednie ugięcie. Gdyby silnik pełnił rolę elektromagnesu, naciskającego na odpowiednie ramię sztywnej ramki, byłaby możliwość delikatnego jej odkształcania i korygowania położenia soczewki.

Nacisk - ugięcie dałoby radę dla dokładnej stabilizacji tej kamery umieszczonej na małym helikopterze czy dronie. Dla satelity dochodzi większa oszczędność energii... ale pewnie też dałby radę elektromagnes uginający odpowiednio ukształtowaną ramkę soczewki.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7607
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#27

Post napisał: pukury » 08 mar 2012, 08:30

witam .
sajgon - właśnie o to chodzi !
chodzi o to , że nie wiadomo o co chodzi :lol:
silniczki , słuchawki - masz rację - to łatwo napisać .
ale czy będzie działa ?
kto wie ?
dlatego napisałem że niezbędne są próby .
nie wydaje mi się żeby chodziło o drona - to zbyt proste .
satelita ? - no może o to biega .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
skrzypas
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 07 mar 2012, 14:08
Lokalizacja: Nadarzyn

#28

Post napisał: skrzypas » 08 mar 2012, 09:44

Dzięki za odpowiedzi! Pomysły są naprawdę ciekawe. :roll: Z tego co widzę, wyłaniają się 4 rozwiązania:

1. silniki krokowe takie jak na moim rysunku: zaletami są stosunkowo prosta konstrukcja i niska cena. Wadą są drgania, które powstaną przy 10Hz korektach

2. piezoelektryki: wydają się być idealne do takich zastosowań. Wadą jest cena. Swoją drogą znalazłem firmę, która sprzedaje właśnie takie pozycjonery do soczewek. www.newport.com Ceny jednak mają kosmiczne :shock:

3. elektromagnesy: rozwiązanie stosowane na przykład w pozycjonowaniu głowicy dysku twardego. Pomysł ciekawy, brakuje mi jednak wiedzy na temat wykonania i sterowania takimi elektromagnesami.

4. silniki krokowe jako elektromagnesy: ciekawe rozwiązanie. Korekty wykonywane byłyby cały czas na jednym niepełnym kroku, do tego sterownik mikrokrokowy.

Poszukam teraz materiałów w internecie i dla każdego rozwiązania policzę szacunkowe koszty wykonania.

[ Dodano: 2012-03-08, 10:19 ]
Napiszę jeszcze ogólny zarys projektu, żeby rozproszyć aurę tajemniczości :lol: Nie mówiłem wcześniej, jak wygląda cały projekt, bo nie wydawało mi się to istotne dla samego zagadnienia.

Soczewka ta będzie jednym z elementów układu optycznego, podłączonego do teleskopu astronomicznego. W astronomii zdjęcia robi się z długimi czasami nawietlania (10 minut otwartej migawki to norma). Aby teleskop nadążył za nieboskłonem, stosuje się montaże z napędami w dwóch osiach (silniki krokowe ze ślimaczycami). Ja będę używał tego montażu co na , więc jest to raczej sprawdzona metoda.

PS. Swoją drogą satelity i drony też byłyby syper... może kiedyś :wink: :roll:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#29

Post napisał: Leoo » 08 mar 2012, 10:32

pukury pisze:witam.
przepraszam bardzo - pomysł z piezo / piszczkami nie był mój :lol:
luzy na łożyskach kulkowych ? - przemieszczenie 0.01mm ?
i to dynamiczne - 10Hz .
pozdrawiam .
Luzy na łożyskach kulkowych skasuje najzwyklejsza sprężyna. Jeśli pętla pozycjonowania pracuje 10razy/s to drgnięcie zestawu i tak nastąpi niezależnie czy wykona je piezoelektryk, czy silnik krokowy, liniowy lub dowolny inny jaki tylko sobie wymyślimy.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7607
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#30

Post napisał: pukury » 08 mar 2012, 11:17

witam.
to fakt - można skasować luzy .
próby ! próby ! - dywagacje sobie a życie sobie .
myślę tak -
zbierać próbki z częstotliwością taką na jaką pozwoli elektronika i na bieżąco wprowadzać korektę .
dlatego myslę nad elektromagnesami .
przez zmianę prądu - stałego nie telepiącego - zmieniamy siłę występującą na " kotwicy "( czym by ona nie była ) i w ten sposób zmieniamy położenie soczewki .
większym problemem będzie sposób sterowania w czasie rzeczywistym .
winda pracuje - z tego co wiem - wielowątkowo .
więc tu trzeba obsłużyć coś tam - tam co innego i robi się kolejka - jak za komuny .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”