Problem z elektrodrążarką ponar-tarnów edee40

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

Problem z elektrodrążarką ponar-tarnów edee40

#1

Post napisał: kond666 » 03 mar 2012, 10:42

witam
rok temu zakupiłem polską elektrodrążarkę edee40 z urządzeniem sterującym uzs63. Nie znam się kompletnie na obsłudze tej maszyny ani technologi drążenia wgłębnego, ale próbuje nauczyć się obsługi. Mam problem z rozpoczęciem drążenia, postępuje zgodnie z instrukcją obsługi z DTR, tj.:
- w trybie manualnym dojazd elektrodą do detalu, świeci się czujnik zwarciowy
- ustawienie czujnika głębokości
- załączenie pomp do zalania wanny i uzyskania odpowiedniego poziomu nafty

Do tego etapu jest wszystko ok.

następnie wg. instrukcji powinno się przełączyć na tryb automatycznego drążenia i powinno zacząć się drążenie. U mnie natomiast głowica zamiast w dół wędruje do góry jednostajnym ruchem, znacząco zwalnia gdy natrafi na krańcówkę, jednak gdy z niej zjedzie znów podąża do góry. Nie mogę w żaden sposób zmienić kierunku poruszania głowicy. Na samym początku po zakupie maszyny dwukrotnie wszystko było ok, i udało mi się próbnie coś wydrążyć natomiast teraz głowica porusza się tylko do góry i nici z drążenia.
Może ktoś z szanownych kolegów zna tą maszynę i mógłby doradzić co jest nie tak, i czy taki objaw jest przyczyną awarii czy niewłaściwego ustawienia.
pozdrawiam i proszę o pomoc.
konrad polak
tel 784 004 992



Tagi:


MichaelW6782
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2012, 22:38
Lokalizacja: Niemcy

#2

Post napisał: MichaelW6782 » 26 mar 2012, 22:54

Witam
Mam wieloletnie doświadczenie na elektrodrążarkach firmy AGIE, może jakoś mógłbym pomóc.
Myślę, że nie jest to żadna awaria maszyny, moim zdaniem musisz podać UJEMNĄ wartość głębokości drążenia.


Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

#3

Post napisał: kond666 » 29 mar 2012, 08:02

Witam
dziękuję bardzo za zainteresowanie moim problemem, jednak zadanie ujemnej głębokości drążenia nie jest możliwe, gdyż maszyna jest czysto mechaniczna i głębokość drążenia ustala się przy pomocy czujnika(krańcówki) ze śrubą mikrometryczną. Głębokość drążenia ustala się poprzez odjechanie czujnikiem na zakładaną głębokość względem punktu styku elektrody z detalem. Chyba że istnieje jakiś przełącznik który pozwala wybrać kierunek drążenia?
pozdrawiam


MichaelW6782
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2012, 22:38
Lokalizacja: Niemcy

#4

Post napisał: MichaelW6782 » 30 mar 2012, 13:19

Witam
Spotykałem się wiele razy z takimi problemami, ale w maszynach sterowanych numerycznie i niestety przykro mi ale nie mam pomysłu :sad:
Spróbuje jeszcze popytać znajomych robiących serwis elektrodrążarek w Niemczech.
I pytanko czy Nr.Tel. do pana to komórka czy stacjonarny?


Hootnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 08 lip 2008, 14:08
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Hootnik » 11 sty 2016, 15:16

odświeżam, ponieważ mam ten sam problem :/. Drążarka nie chce włączyć generatora i po przełączeniu na pracę w auto jedzie do góry.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#6

Post napisał: ma555rek » 12 sty 2016, 20:30

kond666 pisze:głębokość drążenia ustala się przy pomocy czujnika(krańcówki) ze śrubą mikrometryczną.
kond666 pisze:U mnie natomiast głowica zamiast w dół wędruje do góry jednostajnym ruchem, znacząco zwalnia gdy natrafi na krańcówkę, jednak gdy z niej zjedzie znów podąża do góry.
O jakiej krańcówce piszesz że jest mijana w ruchu do góry?
Wszystkie stare sterowania działają w oparciu o taki sam schemat - drąży tak długo aż osiągnie krańcówkę stop drążenia. I jednocześnie kontroluje napięcie procesu aby nie dopuścić do zwarcia.
Czy przypadkiem nie pokręciłeś nastawy długość impulsu i prąd zmniejszając ich wartość - wtedy sterownik może myśleć że ma zwarcie ( bo brak wystarczającej energii na zaciskach) i podnosi głowicę do góry. Dodatkowo możliwe ze masz tzw balans - potencjometr którym można korygować np ciężar elektrody przy delikatnym drążeniu Przestawienie też będzie skutkować ucieczką głowicy.

Kol Hootnik - sprawdź najprostsze - czy krańcówka się nie zwarła na stałe.
Pasjonat


Hootnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 08 lip 2008, 14:08
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Hootnik » 14 sty 2016, 10:49

Krańcówka jest ok. Nie sygnalizuje zwarcia (lampka się nie świeci) i na ręcznym cały czas próbuje jechać w dół.

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#8

Post napisał: maz » 20 sie 2016, 15:30

Witam.
Mam ten sam problem, co kolega Hootnik.
Czy ktoś podpowie jakieś rozwiązanie.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”