Szlifierka BERNARDO UWS 320 -jak zrobić najtaniej sterowanie

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Sajmon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2011, 13:40
Lokalizacja: Żywiec

Szlifierka BERNARDO UWS 320 -jak zrobić najtaniej sterowanie

#1

Post napisał: Sajmon » 02 lip 2011, 22:47

Witam,

Mam nową szlifierkę BERNARDO UWS 320.
http://hafen.nazwa.pl/all/s044uws320/index.html

Czy mogę prosić o pomoc w jaki sposób zrobić jej najtaniej sterowanie?
Mam tu na myśli to, aby stół sam jeździł od lewej do prawej str. i aby można było ten ruch ograniczać z jednej jak i drugiej strony (ograniczać mam na myśli ustalić na jakim odcinku stół powinien pracować)

Pozdrawiam!!


Sz.

Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 03 lip 2011, 12:24

Najprościej to można bez elektroniki - tak: silnik DC + przekaźnik dwubiegunowy + 2 regulowanie krańcówki. Już coś takiego rysowałem tu koledze chyba od jakiejś polerki. Tylko czy to spełni oczekiwania, to nie wiem.

[ Dodano: 2011-07-03, 12:34 ]
To była ostrzałka :). Zobacz tu [sterowanie prawo/lewo] . Masz tam schemat i opis działania.

[ Dodano: 2011-07-03, 12:58 ]
Krańcówki najlepiej dać na tym środkowym zderzaku, który blokuje posuw (jak na rysunku), a silnik trzeba sprzęgnąć z którąś z korbek. Jakby dodać do tego jeszcze regulator obrotów PWM (do kupienia na allegro za 30-50 zł) to miałbyś też regulację szybkości posuwu.
Załączniki
krancowki.jpg
krancowki.jpg (66.18 KiB) Przejrzano 2054 razy


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 03 lip 2011, 14:33

Co z bezwładnością układu.
Wózek dojeżdża do końca i silnik od razu dostaje strzała w drugą stronę bez zatrzymania się.

Dwa przekaźniki : jeden wyłącza napięcie z silnika a drugi do zmiany obrotów.
Krańcówki i jakiś układ z regulowanym opóźnienie podania napięcia.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 04 lip 2011, 00:54

Kolega chciał najprościej. Masz rację, ale czy widziałeś taki układ przy silniku do wycieraczek? Pomijam układy z mechanicznym nawrotem i nowe z elektroniką. W tradycyjnym układzie, silnik raz kręci raz w jedną, raz w drugą, a obroty zmieniają się bez fazy przejściowej. W dużym i ciężkim silniku ma to sens, ale tu wystarczy taki od wycieraczek, którego bezwładność zostanie pochłonięta przez ten układ mechaniczny.


Autor tematu
Sajmon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2011, 13:40
Lokalizacja: Żywiec

#5

Post napisał: Sajmon » 04 lip 2011, 09:08

ezbig pisze:Najprościej to można bez elektroniki - tak: silnik DC + przekaźnik dwubiegunowy + 2 regulowanie krańcówki. Już coś takiego rysowałem tu koledze chyba od jakiejś ......
Witam,

Dziękuję bardzo za pomoc!
Cieszę się że istnieje możliwość zrobienia tego w miarę niskim nakładem finansowym.
Postaram się poszukać polecanych części i je zakupić.
Zapewne będę miał wiele pytań, np. co do mocy silnika DC itp ale będę na pewno w tych i innych kwestiach pytał i prosił o pomoc.
Dziękuję raz jeszcze!
Sz.

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: Mat3ys » 29 paź 2016, 22:40

Witam.

Jest może ktoś na forum z posiadaczy takiego ustrojstwa ?

Potrzebuje wymiar jednej części :)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#7

Post napisał: InzSpawalnik » 30 paź 2016, 09:02

Panowie, panowie, panowie ....
Facet przychodzi i zadaje pytanie inzynierom jak najprosciej, najtaniej i najlatwiej wykonac ruch posuwisto zwrotny z regulacja amplitudy - a w odpowiedziach nie pada ani raz mechanizm korbowy ?????
Wez silnik zaloz kolo, na kolo osadz korbe z mozliwoscia zmiany jej polozenia wzgledem osi kola. Na koncu przymocuj na prowadnicach te urzsdzenie.masz wspanialy mechanizm w ktorym:
1. Najnizszym kosztem osiagasz zamierzony efekt.
2. Masz regulacje w zakresie od niemalze zera do okreslonej amplitudy.
3. Nie ma problemu z momentem
Bezwladnosci w skrajnyvh pozycjach.
4. Kolo moze sluzyc jako element bezwladnosciowy )( kolo masowe ).
Co wplynie na jakosc ruchu.
5. Eliminacja niepotrzebnych elementow elektronicznych.
6. Mechanizm jest sprawdzony od conajmniej 2 wiekow - maszyny parowe, silniki tlokowe, pompy tlokowe, maszyny rolnicze, przemyslowe, maszyny do szycia itp itd.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 30 paź 2016, 22:50

InzSpawalnik pisze:Najnizszym kosztem osiagasz zamierzony efekt
Jak już odgrzewamy kotleta ;), to nie zgodzę się z kolegą. Moje rozwiązanie jest prostsze bo mechanicznie wymaga tylko sprzęgnięcia silnika z korbką posuwu i załatwia wszystkie funkcjonalności: zakres szlifowania, bezpieczeństwo i prędkość posuwu (opcja). Dokładanie dodatkowego koła wymaga również sprzęgnięcia go z silnikiem (i to raczej nie bezpośrednio), a dodatkowo obróbki mechanicznej koła i korbowodu, przy czym ten mechanizm nie zapewnia bezpieczeństwa pracy. Jak przekroczymy zakres stołu to nam silnik stanie, albo coś się uszkodzi. Połączenie kilku przewodów to raczej lekka i czysta robota.

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: Mat3ys » 31 paź 2016, 19:25

A ja ponawiam pytanie czy ktoś ma ten wynalazek w warsztaciku. Kupiłem taką szlifierkę ale ktoś sobie pożyczył tryb przesuwu stołu. Moduł ściągnę z listwy ale potrzeba mi ilość ząbków. Sprawa banalnie prosta do zbadania nie trzeba nic rozbierać. Mogę sypnąć groszem jak ktoś pomoże :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”