Strona 1 z 1

Zrywarka. Jakie czujniki?

: 02 paź 2006, 09:05
autor: Mati M
Witam, z dniem dzisiejszym zaczynam przygode z forum. i juz na starcie mam pytanko. Ale co i jak to moze po kolei opisze:

Dostalem zadanie: zrywarka (ma zrywac wszystko) :)
sila 5kN
wysokosc pracy 0.5m
stol 0.5m x 0.5m
ruch 1-2 obr/min

zrobilem rame z ceownikow. W ceowniki "wkomponowalem" sruby kulowe x2. A na srodku belke...

I teraz co dalej? Jakie czujniki, jakie oprogramowanie zeby mialo to rece i nogi? I kolejne pytanie, jak zmontowac naped, tzn. polaczyc go miedzy tymi srubami, zakladajac ze bedzie on pod blatem? Z gory dzieki za pomoc.

: 02 paź 2006, 11:01
autor: MarK
Witam!
Rozumiem, że chodzi o zrywarkę do badania materiałów? Kiedyś na uczelni miałem do czynienia z takim urządzeniem, ale to było trochę dawno :-)
Maszyna, podobnie jak Twoja, miała napęd za pomocą dwóch śrub kulowych oraz prowadzenie belki na dwóch pionowych prowadnicach. Patrząc na maszynę z góry, prowadnice i śruby rozmieszczone były w wierzchołkach prostokąta o bokach ok. 400x700mm (to była wysoka zrywarka), po przekątnej (pewnie przydałyby się jakieś szkice :-) ).
Dziś już dokładnie nie pamiętam, ale zdaje się, że maszyna nie miała jako takiego stolika, ale jeżdżącą w pionie belkę, a u góry wieszak. W wieszaku umieszczony czujnik siły, natomiast do belki przymocowane suwaki z czujników przemieszczenia (liniały). Do tego komputer z odpowiednimi wzmacniaczami i oprogramowaniem - to było "fabryczne" rozwiązanie. W Twoim przypadku, podejrzewam, że oprogramowanie będziesz musiał napisać sam. Najprościej byłoby chyba w LabView lub LabWindows.
Pamiętam jeszcze, że maszyna była napędzana silnikiem 900W.
Jeśli będę przejeżdżał koło uczelni, to spróbuję wstąpić i zrobić jakieś zdjęcia - na pewno byłyby pomocne. Niestety, nic nie mogę obiecać.
Pozdrawiam.

: 02 paź 2006, 13:20
autor: wekar
Witam.
mam taką maszynę u siebie w laboratorium. Maszyna jest firmy ZWICK, proponuje odwiedzić stronę internetową.
Oprogarmowanie owszem, ale nie wiem czy da sie je tak samemu napisać.
Na tym moim jest mnustwo możliwości, od prostego badania do badania własności sprężyn itd.
Obie śruby połaczone są paskiem zębatym.
Naped to serwo.
Czujnik siły 10kN i 100N
Pomiar drogi w całym zakresie maszyny - liniał pomiarowy.

Pzdr

: 03 paź 2006, 12:07
autor: anoda
Jako czujnik sugeruję tensometryczny przetwornik siły Plus cały tor wzmacniacza pomiarowego. Przetworniki siły są w pewien sposób zestandaryzowane. Były kiedyś w katalogu CONRADA - chyba?.

: 04 paź 2006, 08:37
autor: Mati M
Dzieki za dotychczasowe informacje.

Pytanko kolejne: czy zna ktos jakies dobre katalogi z czujnikami lub calymi zestawami (oprzyrzadowanie + oprogramowanie). Z gory dzieki za informacje i rady :)

: 04 paź 2006, 13:55
autor: anoda
Oprogramowania do tego raczej nie dostaniesz - chyba musisz je napisać. Do przetworników siły są standartowe moduły wyświetlaczy z wyjściem do PC. Najlepiej sptaj w ELMARK-u -Warszawa. Taki przetwornik siły z wyswietlaczem to element wagi - wniosek szukaj informacji w serwisach wag.