Ktoś przerabiał starego robota spawalniczego na nową elektro

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

Ktoś przerabiał starego robota spawalniczego na nową elektro

#1

Post napisał: Roberto333 » 17 paź 2010, 00:37

Zastanawiam się nad zakupem starszego robota spawalniczego i przerobieniem szafki na nowe sterowanie. Wiadomo 20 lat temu nie było "łatwych rozwiązań" z programowaniem. Jestem dopiero raczkujący w temacie CNC dlatego będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi ;) Ktoś może robił już takie przerubki? Jakie programy polecacie? Jaką elektronike polecacie?



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 17 paź 2010, 10:26

hehe , znów się spotykamy :?:
Jaki to ma być robot :?:
ilu osiowy :?:
jakie serwa jaka :?:
metoda spawania :?:

ja robiłem modyfikację starego panasonic-a i pracował na sterowaniu KUKI gdyż była z odzysku.
Ale można zainstalować coś tańszego jak rubens. On steruje max 6 osiami.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

;)

#3

Post napisał: Roberto333 » 17 paź 2010, 15:46

hehe no znowu znowu :D zastanawiam się nad zakupem Robota ABB Asea IRB 2000 z 1990 roku, jest akurat mozliwość kupna takiego. Metoda spawania MIG, a spawarka jest ESAB LAH 500 R. Chodzi mi nie o jakiegoś dużego robota, ale właśnie nie za dużego, bo elementy do spawania nie są dużo gabarytowe. Hmm nie wiem jakie tam są jeszcze serva. Do tego chcialbym zrobić stuł obrotowy aby po jednej stronie pracownik układał elementy a po drugiej robot już spawał ułożone elementy. Niżej są zdjęciaObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 17 paź 2010, 16:05

Bardzo przyjazny robocik.
Awaryjność znikoma a Serwa AC chodz nie pamiętam jak dokładnie jest z 5-tą osią.
Jest to 5-osiowa jednostka z możliwością dobudowy 6-tej osi.
Co do metody spawania to problemu nie ma. Potrzeba tylko dwa sygnały. Start i potwierdzenie.
Ma uszkodzoną automatykę :?:
Czy coś jej innego dolega :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

:)

#5

Post napisał: Roberto333 » 17 paź 2010, 16:41

no to chociaż jakaś dobra wiadomość:) zawsze bardziej chciałem KUKE no ale wszystko kwestia kasy... Zakładałem na obkoło robotów do zgrzewania i spawania opłotowania z plexy i aluminikm w fabryce VW w Poznaniu, Swadzimiu, Wolcburgu i w czechach w skodzie i oczarowany byłem jak wszystko sprawnie to chodziło. A teraz w swojej firmie chciałbym założyć takie udogodnienie :cool: No coć tam jest z szafką do sterowania ale nie wiem co ... Trudne jest programowanie takiego robota? Jakie rozwiązania proponował byś? Programowanie było by też z komputera PC ?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 17 paź 2010, 17:01

programowanie robota różni sie od programowania ploterów.
można programować z PC , ale po co ??
Będzie to większą udręka niż robić to z "ręki".
Programujesz na zasadzie od punktu do punktu i po łuku ... po prostu określasz mu drogę pracy. A on znów sam określa które napędy mają pracować i jak. Dla Ciebie sie liczy pozycjonowanie narzędzia i jego szybkość.
To tak w skrócie.
Jaki rocznik robota :?:


W Katowicach KUKA wyprzedawała roboty po jak dobrze pamiętam chyba po 30 000zł netto za sztukę.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

:)

#7

Post napisał: Roberto333 » 17 paź 2010, 17:20

No chyba że tak, to zapewne łatwiejsze rozwiązanie z tego co mówisz. Z ekspertem nie można się spierać:) no a tak na poważnie to doświadczenie mam znikome dlatego jestem bardzo wdzięczny za rady i podpowiedzi techniczne. Wiesz 30 tys to już spora kasa... A za kilka tys już mógłbym dostać z niemiec :) sam pojade i przywioze. Na ebay można nie raz ładną okazje trafić i to z różnymi maszynami. A jakie sterowanie propnowałbyś? zostawić te z ABB i załatwić z KUKI? Tak jak Ty zrobiłeś z Panasonica?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 17 paź 2010, 18:09

hehe ... do eksperta to mi daleko :wink:
co do sterowania ... ja bym bazował na tym co jest.
Ale zakładam że jest sprawne :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”