Polerka automatyczna sterowane PLC coś jak CNC ...

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

Polerka automatyczna sterowane PLC coś jak CNC ...

#1

Post napisał: mitek » 19 kwie 2010, 00:46

Witam

chce zbudować maszynę do polerowania frontów meblowych, czyszczącą papierem ściernym oraz szczotkującą.

na dołączonych fotkach można zobaczyć pomysł ale jako że nie bardzo znam się na sterowaniu i nie mam pomysłu na dobór sterowania silników i tak dalej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- elementy oznaczone na niebiesko to silniki
- zielony blat to ruchomy blat z jakiejś gumy (myślałem nawet o jakimś linoleum) przewijany silnikiem z ślimacznicą.
- jak myślicie jaki silnik zastosować jakiej mocy? 2kw wystarczy czy może za wiele myślałem by wałki miały około 60mm a taśma by się przewijała z prędkością około 5-10mm/s czy dobiorę gdzieś taką ślimacznice? czy będę musiał stosować jakiś regulator obrotów?
- silnik poruszający samą polerką (Y) jak myślicie jakiej mocy wystarczy? myślę by wszystko poruszało się około 20mm/s myślę by zastosować śrubę o średnicy np 20mm. jako że nie jest wymagana super dokładność myślę by silnik był sterowany czasowo. Czujnik pojemnościowy wykryje początek i koniec elementu oraz jego szerokość wszystko sterownik PLC będzie pamiętał jako czasy przebiegów. widziałem że są jakieś silniki kilku biegowe... jak jak w takim silniku zmienią się obroty?
Chyba że zastosować silnik krokowy ale nie wiem jak wtedy sterować jego obrotami nie chciałbym ładować masy elektroniki do tego a uprościć wszystko do minimum ale jeśli istnieją jakieś gotowe sterowniki do takich silników którymi prosto można by wysterować PLC.
- sam silnik polerki myślę by miał około 2kw i był sterowany falownikiem. jakie falowniki polecacie coś dobrego nie drogiego. jak można sterować obrotami zwykłym silnikiem przy pomocy takiego falownika?
- czy myślicie ze będzie dobry czujnik pojemnościowy do pomiaru elementu?
- wszystkim myślę by wysterować zwykłym sterownikiem PLC co polecicie dobrego do tego?



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 19 kwie 2010, 01:14

witam.
jak front meblowy będzie się trzymał linoleum ?
w końcu jakieś opory występują - szczególnie przy szlifowaniu .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: mitek » 19 kwie 2010, 01:31

myślałem by od spodu zamontować jakąś pompę próżniową ale chyba musiała by mieć sporą moc. chyba że jakiś inny materiał gumo podobny zastosuje....


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 19 kwie 2010, 12:52

witam.
pompa może mieć trudności z przyssaniem elementu przez linoleum .
może jednak przemyśl koncepcję ruchomej bramy - taki uproszczony ploter .
napęd na paskach , prowadnice na rolkach , itp .
całość - z uwagi na małą precyzję - to i ze sklejki można by zrobić .
szlifowałem drewno - co prawda całą szerokością wałka - i opory bywały spore .
swoją drogą - czy po szlifowaniu kółkiem powierzchnia nie będzie " trochę nie taka "?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: Jarosław B » 19 kwie 2010, 20:52

Witam . Po pierwsze Zadajesz te same tematy Tu jak i na Forum Stolarskim to więc się zdecyduj .Po drugie moc pompy nie ma nic wspólnego z próżnia a jej skuteczność . Po trzecie taka szlifierka do drewna wogóle nie ma racji bytu . Zakładam że w głównej mierze szlifował będziesz fornir ( przynajmniej ja tak mam ) . A więc grubość forniru 0.6 mm w porywach :lol: Rozgiągliwość takiej gąbki jest rzędu paru milimetrów czyli raz będzie miała 10 mm raz 12 a może 9mm .Do tego dochodzi bicie samej gąbki i w rezultacie po parokrotnym przejechaniu w jednym miejscu będzie idealnie a w drugim zedrzesz fornir ( nie mówiąc już o rantach ) Może założenie jest słuszne ale wykonanie takiej maszyny musi być bardzo dokładne a co za tym idzie kosztowne . I oczywiście nie jakieś rzepy , gąbki i inne wynalazki tylko wałki z papierem ściernym a to już jest nie małe wyzwanie. Pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#6

Post napisał: mitek » 19 kwie 2010, 23:45

nie pisałem że chcę czyścić tym drewno ani fornir do tego mamy długo taśmówkę.

chce tym polerować fronty mdf lakierowe na połysk (kolory) oraz matowieć je papierami o granulacie 2000

- piszę na różnych forach bo nie wszyscy tu są stolarzami a tam nie wszyscy mają CNC... ale tu i tam jest sporo dobrych pomysłodawców.

maszyna ma działać mniej więcej tak jak te z pod linku widziałem w akcji i jest oki ale myślę ze jak wydam na taką nawet 10000 to i tak zaoszczędzę sporo kasy bo tamta kosztuje nawet 80 000 netto
--------------------------------------------------
na razie doszyłem do wniosku że posuwy w X i Y zrobię na silnikach z ślimacznicami i silnikami z biegami... nie wiem jeszcze jak określać czasy przesunięcia względem czasu bo sterowniki PLC niestety nie mają takich funkcji przynajmniej te które przeglądałem. czy ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 20 kwie 2010, 00:30

witam.
osobiście odniosłem wrażenie - jak się okazuje mylne - że masz zamiar szlifować ( co mnie zresztą nieco zdziwiło ) .
czylimiało by to działać tak - kładziesz front na taśmę , taśma przesuwa się o jakiś odcinek , staje i silnik wykonuje ruch prawo - lewo ,
taśma się przesuwa dalej i tak w kółko .
czy inaczej .
możesz zastosować silniki krokowe - o odpowiednim momencie .
a sterować plc - chyba się da .
matowić można przecież i papierem i włókniną - idzie ok .
tak robiliśmy przy gitarach .
spokojnie możesz robić konstrukcję ( wałki , itp) i myśleć nad resztą .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#8

Post napisał: Mrozik » 20 kwie 2010, 14:52

Projektowałem maszyny do produkcji izolacji do piekarników i stosowałem robione na zamówienie gumowe pasy bezkońcowe o szerokości około 500mm, jako napęd były motorodektury kacperek. Napęd na jedną rolkę, rolki walcowe fi około 80mm, pełna regulacja położenia rolek. Jako że mata izolacyjna była przed taśmociągiem odwijana z rolki to zastosowałem na początku wałek dociskowy który pod własnym ciężarem dociskał matę do taśmociągu. Osobiście proponował bym zastosować do napędu poprzecznego silnik z regulacją obrotów(dowolny) i napęd łańcuchowy który przy jednokierunkowych obrotach sam realizuje nawroty. Sterując posuwem taśmy i prędkością silnika poprzecznego można regulować procentowe zachodzenie jednego przejścia na drugie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#9

Post napisał: mitek » 20 kwie 2010, 18:41

ma to wyglądać tak. Kładę front na taśmę ona dosuwa go pod polerkę ta opada w odpowiedniej odległości tak by nie opadł za wcześnie i nie zniszczył polerującej gąbki. Następnie ramie idzie do zewnątrz frontu i jak dojdzie do końca taśma się przesunie o kilka cm i tak w koło albo rysując coś takiego _I-I_I-I_ (taki sygnał prostokątny) albo /\/\/\/\/\ coś takiego to już kwestia ustawień myślę.

Nie chwiałbym stosować czujników optycznych bo mogą się brudzić od kurzu czy pasty polerskiej

wiem że można robić to ręcznie ale jak się robi tego kupę to ręce mogą wysiąść całej ekipie na warsztacie.

[ Dodano: 2010-04-20, 18:50 ]
a jak wysterować PLC sinikiem krokowym? są jakieś zestawy bym sam nie musiał dorabiać elektroniki?

jaki silnik krokowy by wystarczył? opory są nie wielkie myślałem o zamontowaniu wałków 40mm i śruby trapewzowej nie większej niż 20mm całość na 100cm pomiędzy podporami na tym będzie wisieć dwa kawałki blachy 20x30cm z blachy 10m myślę siłownik pneumatyczny no i silnik około 1kw myślę że takie wałki 40mm się sprawdzą z zapasem.

Awatar użytkownika

ericccmad
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 08 kwie 2009, 21:50
Lokalizacja: augustów

#10

Post napisał: ericccmad » 21 maja 2010, 03:11

Powiem tak pracowałem przy produkcji mebli panski pomysł jest chory. to co pan chce zrobić nie ma sensu drogo powoli i szajs z tej maszyny panu wyjdzie bo wszędzie front będzie miał inną grubość plus slady po kółku .Mało tego nie wiem po co pan chce polerować fronty wystarczy dobry lakiernik i nic nie trzeba polerować plus tego polerowanie zazwyczaj wykonuje się na mokro więc jeśli gdzieś nie będzie do lakierowane taki front idzie do kosza albo w piec. Narysowałem panu rys szlifierki ale jeśli pan się opiera przy polerowaniu to w tej szlifierce wystarczy zmienić papier scierny na spory bęben z filcem. Jego srednica musiała by byc wielka bo prędkośc przesuwu filcu po materiale nie może być zbyt szybka . Inaczej lakier się zgrzeje i od tarcia i po ptakach. Niech pan popatrzy na konstrukcje tej maszyny jest banalnie prosta szybka i skuteczna jakieś 1000 frontów na godzinę. stół stalowy o szerokości frontu podnoszony na śrubach na dwóch końcach rolki z góry papier ścierny i cała filozofia Obrazek
Pracowałem na podobnej maszynie jak na zdjęciu i znam ja na wylot nie raz ją naprawiałem bo z zawodu jestem elektromechanikiem. Zasada jest prosta.
rama nie skomplikowana , w niej znajduje się stół dwie płyty stalowe na ich końcach wałki coś jak w starym maglu jeden znich napędzany silnikiem z regulacią obrotów przez przekładnię napędzający gumę innymi słowy taki mały taśmociąg.cały ten stół ma regulację wysokości na sróbach trapezowych góra dół w ramie pod tym stołem znajduje się silnik do pasów co najmniej 5 kw paskami po jednej stronie ramy napęd jest przenoszony na rolkę na kt€rej siedzi papier ścierny obracający się przeciwnie do ruchu stołu. Wiekszość elementów do tej maszyny m€gł by pan kupić w serwisie czyli wałki s taśmę gumowa do stołuObrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”