(koncepcja) Tania oś obrotowa/tokarka

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

szym86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2009, 11:19
Lokalizacja: Toruń

#11

Post napisał: szym86 » 16 lut 2010, 20:32

Mi też się wydaje że pomysł jest genialny .
Można użyć listwę zębatą do obrotu osi , a dobierając koło zębate można zmieniać przełożenie i dokładność obróbki .



Tagi:


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#12

Post napisał: AndrzejJS » 16 lut 2010, 21:56

Witam, to faktycznie może być linka stalowa, listwa zębata albo pasek zębaty.
Przełożenie i dopasowanie rozmiaru rysunku do obwodu obrabianego walca można łatwo zrobić ,,deformując" rysunek albo model w osi X. Nie zaszkodzi, jednak, mieć kilka koł zębatych o rożnych średnicach do wymiany.
Osobiście do napędu osi planuje użyć kawałka paska zębatego, napiętego miedzy przednia a tylna krawędzią stołu maszyny. Pasek ten leżałby płasko na stole maszyny ale przy pomocy dodatkowych rolek prowadzących otaczałby połowe obwodu odpowiedniego koła zębatego osadzonego na tej osi obrotowej. Pewien kłopot mogą sprawiać wióry dostające sie miedzy zęby paska a koła podczas frezowania ale temu można zaradzić umieszczając dwie małe dysze w odpowiednich miejscach, zdmuchujące zanieczyszczenia po obu stronach koła zębatego. Co koledzy o tym sadza?

Mam całkiem poważny zamiar zbudować taka os a kiedy juz zabiorę sie do tego to będę próbował to relacjonować przy pomocy zdjęć i opisów. Takie mam plany :-).

Pozdrawiam

AndrzejJS


szym86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2009, 11:19
Lokalizacja: Toruń

#13

Post napisał: szym86 » 17 lut 2010, 20:11

Bardzo dobrze Andrzej .
To forum powinno być właśnie dla osób takich jak ty .
Wnosisz świeże pomysły .


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#14

Post napisał: AndrzejJS » 17 lut 2010, 22:51

Witam i dziękuję koledze szym86 za mile słowa! Pomysł tego rozwiązania pochodzi od autora tematu a ponieważ mi się podoba wiec próbuję znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania szczegółów konstrukcyjnych. Optymalne pod względem funkcjonalności, prostoty wykonania, czasu potrzebnego na montaż na maszynie i następnie doprowadzenie maszyny do stanu poprzedniego oraz ceny wykonania. Najlepiej by było gdyby inni koledzy podzielili się swoimi uwagami i pomysłami na temat tego urządzenia ale, sądząc po ilości postów, zainteresowanie tym rozwiazaniem nie jest zbyt duże.

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”