Mam jedną rzecz do zaformowania metodą próżniową więc zdecydowałem że w wolnym czasie będe budował termoformierkę. Wczoraj akurat był luźny dzień więc wyspawałem wszystkie profile jakie miałem.
Zacznę możę od tego że ma być konstrukcja podobna do tej z filmu:
Czyli ma zajmować mało miejsca bo niewiadomo czy się będzie jej czesto używać - u góry płyta grzejna, na dole stół.
Wszystko niby proste, ale koszt musi być minimalny, więc pierwsze - prowadnice - muszę oprzeć na jakimś profilu stalowym, kilka łożysk tak żeby nie było możliwości krzywego poruszania się. Chciałem podobnie jak to jest w bramach przesównych tylko dostosować do dwu ceowników na stronę szeroko rozstawionych. Czy ma ktoś może z was zdjęcie jakichś prostych wózków ?
Drugie to płyta grzejna - będą spirale, ale czy musi być regulator żeby utrzymywać w komorze np 200 stC ( jaka to temperatura też nie wiem ), czy mają grzałki przez cały czas grzać max i czekam aż tworzywo zmięknie ? ( stawiam że pierwsza wersja powinna być )
U mnie musi ramka zatrzymywać się jeszcze mniej wiecej w połowie do zakładania i wyjmowania tworzywa, więc chyba będą musiały być dwa siłowniki na stronę ?
tyle na początek:
: 19 kwie 2009, 17:33
autor: webserver
Mariuszczs pisze:Drugie to płyta grzejna - będą spirale, ale czy musi być regulator żeby utrzymywać w komorze np 200 stC ( jaka to temperatura też nie wiem ), czy mają grzałki przez cały czas grzać max i czekam aż tworzywo zmięknie ? ( stawiam że pierwsza wersja powinna być )
musisz mieć termostat bo inaczej jak będzie za duża temperatura to tworzywo się spali a nie zmięknie szczególnie jak będzie grubsze.
Mariuszczs pisze:U mnie musi ramka zatrzymywać się jeszcze mniej wiecej w połowie do zakładania i wyjmowania tworzywa, więc chyba będą musiały być dwa siłowniki na stronę ?
zwróć uwagę na ze na filmie tez są siłowniki po 2 stronach a w zależności gdzie będziesz chciał zatrzymać to zależny tylko od tego w jakim momencie odetniesz powietrze zasilające siłowniki.
: 19 kwie 2009, 20:14
autor: Mariuszczs
nie nie - siłownik na powietrze nie da się żeby się zatrzymał jak się odetnie powietrze - poleci do opru i tak, ewentualnie jak bez powietrza to będzie opadał, dlatego myślę że bez dwu na stronę się nie obejdzie - jeden się wyswa np 25 cm, potem drugi następne 25 cm
: 19 kwie 2009, 20:33
autor: webserver
co ty piszesz wszystko zależny od wysterowania siłowników da się uzyskać dowolna pozycje w zależności od ciśnień pompowanych do obu końców siłownika. lub wystarczy zamknąć jeden wlot w momencie pompowania powietrza w drugi i już masz stabilna pozycje.
: 19 kwie 2009, 20:45
autor: yoyer
Z ciekawosci zapytam - do czego kolega chce stosowac ta termoformierke?
: 19 kwie 2009, 21:24
autor: Mariuszczs
webserwer- jeśli mają być ciśnienie z obu stron to OK - wyobrażam że się da ( nawet logiczne ). Jednak to ma być proste i wymyśliłem że dwa siłowniki na stronę załatwią sprawę max prosto.
Poza tym długie siłowniki są drogie. Krótkie może znajdę po dwa takie same.
Będe chciał nieużywać elektrozaworów - raczej jakiś prosty roździelacz który powinienem mieć w zbiorach jak pamiętam.
yoyer - mam na próbę do zaformowania chełm - raczej będzie trudno na poczatku bo musi być z grubej płyty ok 4 mm, oraz jeszcze drugą ważniejszą rzecz, której wymiarów nie ustaliłem jeszcze, ale napewno wysokość będzie 1/4 szerokości i to będzie z cienkiej płyty - też nie ustaliłem jeszcze bo muszę porobic próby żeby było w miarę sztywne. Miałem w ręce z PS taką kuwetę i miała mniej niż 1 mm grubości i było już sztywne na wyrost jak na moją potrzebę to może wyjdzie z 0,5 mm. Proszty kształt kuwety po prostu.
Aha - PS się chyba klei łatwo ? Jak pamiętam to kleiłem kiedyś to rozpuszczalnikiem nitro. Jakie tworzywa do termoformowania dadzą się skleić ?
Jeśli będę zadowolony z maszyny to ją doinwestuję, lub jak to bywa zbuduję od podstaw nową.
: 19 kwie 2009, 21:29
autor: webserver
nie mam doświadczenia z termoformowaniem ale na logikę to 4mm to trzeba grzać z 2 stron bo inaczej to będzie kicha wiec koncepcja maszyny jest bledną raczej proponował bym nagrzewać to piecu.
: 20 kwie 2009, 20:15
autor: Mariuszczs
Nie trzeba mnie długo przekonywać - będzie z piekarnikiem, gdzieś się to bydle upchnie. Napatrzałem się na filmy i będzie to najbardziej rozwojowa konstrukcja - z tyłu piec. Podnoszony stół próżniowy daje tą możliwość że jak jest zabudowany szczelnie w prowadzeniu to podnosząc się pcha powietrze i robi nam ładny balon z tworzywa i przy wysokich przedmiotach nie ma od razu styku z formą i już ładnie naciąga tworzywo - mniej ono musi się rozciągnąć przy formowaniu.
: 21 kwie 2009, 23:17
autor: podrzeźbi
Ja robiłem w jednej firmie gdzie formowano płyty ABS gr. 5mm nagrzewając jednostronnie i właśnie najpierw wydmuchując półbalon
o wysokości kilkunastu cm.
: 27 kwie 2009, 22:11
autor: Mariuszczs
Podrzeźbi - jaki był tak na oko zwis tworzywa po nagrzaniu i jaka duża plyta ?
Dziś trochę powalczyłem z piecem - zaizolowany wełną mineralną. Dam szybę, jak będzie coś przez nią widac to zostanie, a jak nie to też w tym miejscu ocieplę: