Termoformierka próżniowa - budowa .

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 511
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#21

Post napisał: podrzeźbi » 09 paź 2009, 01:04

Trzeba założyć, że dla takich detali nagrzewnica musiałaby mieć moc kilku kW. Do amatorszczyzny lub prototypów, kompaktowej budowie maszyny tak chociażby 2 kW, dla masówki z 5 kW. Wystarczy kombinacja z drutów ze sklepu z częściami AGD. No i sterownik przemysłowy do grzałek. Temperaturowo-czasowy. A otwory małe do 2 mm. Duże otwory zniekształcą (wessią)wypraskę. Zasilać pasowałoby przez trafo bezpieczeństwa, duży wydatek. Choć jakby drut był w koralikach, maszyna uzerowana i konstrukcyjne uniemożliwiająca przypadkowe dotknięcie spirali...



Tagi:


Barbarjan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2010, 11:49
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

#22

Post napisał: Barbarjan » 18 sty 2010, 11:58

A ja mam jedno krótkie pytanko jaka pompa?
Firmy zazwyczaj oferują dwa rodzaje pomp które maja ta samą wydajność ale różnią się maksymalnym pod ciśnieniem te z mniejszym podcisnieniem sa bardziej wytrzymałe i posiadają jakieś systemy czyszczenia filtra(chyba) które sa leprze do teramoformowania bo jednak sporo powietrza musi przeznie przejść poza tym lepiej olejowe czy suche..??


S4jm0n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2008, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#23

Post napisał: S4jm0n » 30 sty 2010, 18:40

Podłączę się pod pytanie Barbarjana. Załóżmy, że będziemy wybierać pompę z tego asortymentu:
http://www.pneumat.com.pl/pompy_bezolejowe

Obrazek

Powierzchnia zasysania (2) ma wymiary 440x440 [mm], a komora pod nią widoczna (3) na przekroju ma objętość 0,00375 m^3. Jak policzyć potrzebną wydajność pompy w moim przypadku i jak dobrać zbiornik próżniowy do wybranej pompy? Bo w końcu po tym jak opadnie rama (1) z arkuszem plastiku na powierzchnię formowania (2) to powietrze będzie musiało być odessane z komory 3 oraz spod tego płatu plastiku, a tam objętość będzie zmienna zależnie od formy. Jeśli nie dokładnie, to przynajmniej orientacyjnie doradźcie jaka pompa i zbiornik będą dobre, lub jak to oszacować.

I kolejne pytanie. Elementy grzejne. Chcę zastosować ceramiczne płyty do grzania. Coś takiego jak tutaj widzimy:
http://hurtownia.czesciagd.pl/pole-grze ... p-601.html
Załóżmy, że zamontował bym takie 4 (po ok. 250zł za sztukę). Wydaje mi się, że powinno wystarczyć? Jak i do czego je podłączyć, żeby regulować ich moc grzania, w dodatku jednocześnie wszystkich razem?

Kolejna sprawa. Mając siłowniki takie jak wcześniej na zdjęciu zamieszczałem, czyli dwustronnego działania - jak je podłączyć do kompresora? Bo tam będą szły po dwa przewody na jeden siłownik, będą dwa.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 511
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#24

Post napisał: podrzeźbi » 31 sty 2010, 01:00

Elementy grzejne możesz załączać równolegle i szeregowo lub mieszanie za pomocą przełącznika wysokoamperowego. Największą moc uzyskując przy połączeniu wszystkich równolegle. Albo lepiej regulator elektroniczny o odpowiedniej mocy. Może kup 5 takich nagrzewnic i by jedna była w środku, przy mniejszych detalach nie ma sensu włączać wszystkich. Poszukaj może jakichś kwadratowych by równomiernie rozgrzewały płytę. Lub kup w AGD druty oporowe na 230 V z koralikami i ułóż je jakoś zgrabnie przeplecione. A siłowniki pneumat. steruje się bezpośrednio z elektrozaworów napięciem n.p. 12 V. Ci od pomp próżniowych widzę, że takie mają. Albo Festo, Rexroth.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2010, 14:46 przez podrzeźbi, łącznie zmieniany 1 raz.


Barbarjan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2010, 11:49
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

#25

Post napisał: Barbarjan » 01 lut 2010, 08:29

Co sie dowiedziałem to to że najlepiej zastosować pompy łopatkowe olejowe i teraz jeśli masz zbiornik musi być tak duży żeby mógł utrzymać minimalne podciśnienie pracy pompy albo kupić taka z mniejszym podciśnieniem ale z pełnym zakresem pracy (od ciśnienia atmosferycznego)


S4jm0n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2008, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#26

Post napisał: S4jm0n » 08 lut 2010, 19:50

No dobra. Grzałki będą cztery, podłączone równolegle. Mam teraz problem z doborem mocy. Wiem ile potrzeba ciepła dostarczyć aby ogrzać arkusz ABS grubości 5mm o wymiarach 480x480mm (Q = Masa * Ciepło właściwe * delta T) do temperatury 110 stopni. Q = 143 000 J.
Żeby policzyć potrzebną moc trzeba podzielić ciepło przez czas. No i teraz moje pytanie - skąd wziąć potrzebny czas. Jasne, mogę przyjąć 30 sekund i wtedy dowalić grzałki o mocy 5kW ale pytanie, czy ABS się nie spali? Skąd wziąć informacje na temat tempa w jakim powinien być rozgrzewany ABS. Minuta to będzie optymalny czas? 5 minut? 10 minut?

--->Barbarjan
Co do pompy i zbiornika. OK. Wybrałem tą pompę: http://www.pneumat.com.pl/pompy_bezolejowe model GS-10. Napisane jest, że próżnia końcowa to 150 mbar = 0,15 bar (podciśnienie). Chcę zastosować pierwszy zbiornik od góry: http://www.pneumat.com.pl/zbiorniki_cisnieniowe_poziome o pojemności 27 litrów. Ciśnienie 10 bar (nadciśnienie). Skąd mam wiedzieć, czy utrzyma podciśnienie 0,15 bar?


Autor tematu
Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#27

Post napisał: Mariuszczs » 08 lut 2010, 20:36

zbiornik malutki - podejrzewam że jak mało wydajna pompa to jakaś nieszczelność i będzie lipa
grzałki z tego co się dowiadywałem to mogą być i 10 kW i wtedy czas grzania kilka sekund i odjazd żeby tworzywo nie spadło - czas dobierzesz

myślę że trzeba spojrzeć w parametry fabrycznych termoformierek o podobnym polu roboczym

ps - ile ta pompa kosztuje ? tak teraz patrzę na moc silnika i jest malutki - byle odkurzacz ma 5 razy większą moc - może ktoś się pokusi i zmierzy jakie podciśnienie da się uzyskać na pompie z odkurzacza :)

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 511
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#28

Post napisał: podrzeźbi » 09 lut 2010, 02:27

Jak ja robiłem na tym to miała zbiorniczki może do 40 l. Próżnia to tylko >0 atmosfery i nie wymaga pancernego zbiornika. Nagrzewało się to do ok. 1 min. Czas nagrzewu zależy także od odległości piekarnika i trzeba to stwierdzić doświadczalnie. Widziałem też w firmie reklamowej termoformierkę 2 m * 2m. Nie miała wstępnego dmuchu ale można było nie nagrzewać całego pola.


S4jm0n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2008, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#29

Post napisał: S4jm0n » 09 lut 2010, 16:19

podrzeźbi pisze:Jak ja robiłem na tym to miała zbiorniczki może do 40 l. Próżnia to tylko >0 atmosfery i nie wymaga pancernego zbiornika.
Pisząc, że robiłeś "na tym" chodzi Ci o termoformierkę, czy o pompę o podobnym wydatku? Ja rozumiem, że chodzi Ci ogólnie o takie urządzenie tak? Nie wiesz/nie pamiętasz jaka pompa była użyta przy 40l zbiorniku?

"Próżnia to tylko >0 atmosfery"... ciężko to zrozumieć.
Na wiki znalazłem, że od 1 do 300 mbar to już próżnia (niska). W takim układzie ta pompa gwarantuje takową (150 mbar). Pytanie moje dotyczy raczej tego, jakiej pojemności potrzebny jest zbiornik, aby wszystko dobrze współpracowało. To, że się nie pognie to raczej jestem pewien. Jak po prostu uzasadnić wybór pompy i odpowiedniego do niej zbiornika. Żeby nie wyglądało to na wróżenie z fusów tylko konkretny wybór był czymś uargumentowany :/
podrzeźbi pisze: Nagrzewało się to do ok. 1 min. Czas nagrzewu zależy także od odległości piekarnika i trzeba to stwierdzić doświadczalnie. Widziałem też w firmie reklamowej termoformierkę 2 m * 2m. Nie miała wstępnego dmuchu ale można było nie nagrzewać całego pola.
O taką odpowiedź mi chodziło. Czyli przyjmę sobie czas 1 minuty, reszta wyjdzie w praniu. Dzięki.


rolandgda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 66
Rejestracja: 09 lut 2010, 10:43
Lokalizacja: Gdańsk

Termoformierka

#30

Post napisał: rolandgda » 10 lut 2010, 00:21

Panowie do grzania materiału polecam zdecydowanie ceramiczne promienniki podczerwieni.
Są bardzo stabilne i ekonomiczne. Cena promiennika 120 x 120 mm to kwoto ok. 80 pln.
Taki sam promiennik z termoparą to kwota ok. 100 pln.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”