Strona 1 z 2

Chłodnica laboratoryjna

: 16 paź 2024, 16:59
autor: Rafalgl
Potrzebuję zbudować urządzenie chłodnicze. Miałoby posiadać ono funkcję schładzania cieczy płynącej w obiegu zamkniętym od temperatur pokojowych do -10 stopni. Kupiłem w tym celu moduł 4 ogniw Peltiera, od jednej strony jest blok wodny, po drugiej stronie radiator i 4 wentylatorki. Niestety praktycznie nic to nie chłodzi, całość się grzeje a temperatura w zbiorniku wyrównawczym ma wciąż 21 stopni. Wiem jednak, że moduł jest sprawny, bo podłączony odwrotnie dmucha zimnym powietrzem z wentylatorów. Ma ktoś jakieś sugestie jak poprawić jego wydajność? Ewentualnie co myślicie o innych rozwiązaniach, np. tradycyjny system kompresor + zestaw rurek z kapilarą? Docelowo urządzenie ma zastępować łaźnię lodową (poprzez zanurzaną w łaźni spiralną rurkę) oraz schładzać kolumny destylacyjne. Przy okazji dopytam o kwestię termostatu - czy PID lepiej zda egzamin (czyt. stabilniejsza temperatura), niż zwykły termostat z histerezą? Zamierzam kupić kilka sztuk, do wspomnianej chłodnicy oraz do płaszcza grzejnego, także przedział temperatur od -10 do 400 (a najlepiej z 800) stopni, termopara typu K, co polecacie?

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 16 paź 2024, 17:22
autor: wm56
Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale nie wiem czy zejdziesz do takiej temperatury stosując ogniwa. Wypowiedzą się pewnie ci co mieli z nimi doczynienia.

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie układu chłodzenia takiego jak stosuje się w zamrażalkach. Często spotykałem i spotykam całe takie "gotowce" na złomie wyciągnięte z jakiś urządzeń chłodniczych. Wystarczyło by tylko do nich dorzucić "wężownice" zamontowaną na urządzeniu, które ma chłodzić i masz to co potrzebujesz.
Co do regulatorów temperatury wszystko zależy jaką musisz mieć ja dokładną i co dla Ciebie będzie tańszą opcją.
Ja zastosował bym regulator z PID. Możesz tanio takie regulatory kupić u naszych wschodnich przyjaciół. Ja osobiście stosowałem regulatory REX - C100 z tym, że tylko do układów grzejnych do temp. 800 stopni.

Musiał byś najlepiej popytać firm które zajmują się zawodowo układami chłodzenia. Oni najlepiej Ci doradzą.

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 16 paź 2024, 18:28
autor: koala.g
One są cholernie niewydajne. Żeby schłodzić puszkę coli z 20C do 7C jedno ogniwo potrzebuje 2 dni.

Będziesz potrzebować 2 stopniowej chłodziarki.


Re: Chłodnica laboratoryjna

: 16 paź 2024, 20:04
autor: pepepe1
Co Ty chcesz destylować przy -10 C? Kolumn co do zasady się nie chłodzi, wszak rzecz w tym żeby składnik destylowany nie skroplił się w kolumnie a dotarł w postaci gazowej do chłodnicy. Narobisz się, napracujesz a guzik z tego wyjdzie bo całość oparów wróci Ci do kotła jako kondensat bo kolumna za zimna.

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 16 paź 2024, 23:10
autor: koala.g

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 17 paź 2024, 01:09
autor: Rafalgl
Destylował będę w wyższych temp. choć dodatkowe chłodzenie kolumny podczas destylacji dużo daje. Niektóre reakcje chemiczne natomiast, podczas np. mieszania dwóch substancji wymagają już chłodzenia do określonej, b.niskiej temperatury, nieraz rzędu 0 stopni lub mniej, w przeciwnym razie może dojść do rozpadu lub gorzej - samozapłonu, uwolnienia toksycznych oparów, detonacji itp. -10 to tak z zapasem już strzeliłem.

Czyli Peltiera odpuścić i raczej celować w układy takie jak w zamrażarkach? Z tym kaskadowym układem nie głupie... Gdyby tak się pokusić o coraz to kolejne stopnie, możnaby zejść do naprawdę niskich temperatur...

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 17 paź 2024, 07:39
autor: Rafalgl
Oczywiście chodziło mi o chłodnicę laboratoryjną (Liebiga) w destylatorze, "kolumna destylacyjna," to był skrót myślowy dla tych, którzy nie są w temacie, aby mniej więcej wiedzieli o czym piszę. I żeby nie wyszło 'masło maślane' bo zarówno temat jak i urządzenie, które chce zbudować nazwałem w taki sam sposób.

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 17 paź 2024, 08:18
autor: gozdd
Przy takich temperaturach tylko tradycyjna chłodziarka ze sprężarką. Do temperatur nawet -40°C nie potrzebujesz wielostopniowego układu chłodzenia, ale to też zależy od wymaganej wydajności. Chociaż jeśli myślałeś o ogniwach peltiera, to dużej wydajności się nie spodziewasz.
Wyciągaj układ z zamrażarki, będzie najtaniej.

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 17 paź 2024, 09:15
autor: atom1477
Rafalgl pisze:
17 paź 2024, 07:39
Oczywiście chodziło mi o chłodnicę laboratoryjną (Liebiga) w destylatorze, "kolumna destylacyjna," to był skrót myślowy dla tych, którzy nie są w temacie, aby mniej więcej wiedzieli o czym piszę.
W 99% przypadków jest tak że czytający wiedzą więcej od Ciebie, więc te Twoje "skróty myślowe" wprowadzają zamęt.
Zamiast pisać na temat jaki chcesz, to Cię potem wyprowadzają z błędu.
Mógłbyś więcej tak nie robić?

Re: Chłodnica laboratoryjna

: 18 paź 2024, 07:44
autor: Rafalgl
Może i racja.