Strona 1 z 1

Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

: 28 sie 2020, 15:04
autor: Robert_K
Witam.

Poszukuje dokumentacji lub chociaż schematu elektrycznego i hydraulicznego do szlifierki Robert Blohm Simplex 7, rocznik 1978. Gdyby ktoś miał informacje na temat tej maszyny proszę o kontakt.

Pozdrawiam.

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

: 29 sie 2020, 00:01
autor: Robert_K
Może być też dokumentacja do innych Simplexów - 5, 9, 11, 75. Jakakolwiek będzie, będzie pomocna.

Pozdrawiam.

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

: 06 wrz 2020, 14:46
autor: Robert_K
Może ewentualnie ktoś chociaż pracuje na takiej szlifierce i mógłby się podzielić informacjami z zakresu obsługi?

Pozdrawiam.

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

: 22 wrz 2020, 23:56
autor: Robert_K
Dokumentacji nie szukałem bez powodu. Niestety nadal bezowocnie, ale szukam dalej.

Nabyłem ostatnio w bardzo dobrej cenie szlifierkę Simplex 7, co prawda trochę zdekompletowaną ale najważniejsze jest.

Brakuje pokręteł od osi Y i Z, zderzaków do przełączania kierunku ruchu stołu w osi X oraz całej szafy elektrycznej.
Mimo tych braków maszyna ogólnie wygląda całkiem dobrze, w stanie "do uratowania".

Jedyne co mnie martwi to brak mechanizmu, który prawdopodobnie był zamontowany za pokrętłem osi Z. Widać ów mechanizm m. in. na filmie poniżej:

Nie mam pojęcia co to za mechanizm ani za co odpowiada w maszynie, może ktoś podpowie do czego to służy? Czy maszyna może pracować bez niego?

Czy mógłby mi ktoś pomóc w rozszyfrowaniu oznaczeń panelu sterującego, na wypadek gdybym jednak nie zdobył dokumentacji będzie mi łatwiej ogarnąć sterowanie, co ma co robić i kiedy. Poniżej zdjęcie panelu:

Obrazek


Na koniec kilka zdjęć wspomnianej maszyny.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Odnośnie samego panelu jeszcze - część oznaczeń rozumiem (tak mi się wydaje), ale większość jest dla mnie zagadką. Dla informacji - nie pracowałem nigdy na szlifierce. Poniżej moje interpretacje. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie będę wdzięczny za podpowiedzi.

1
2 - Prędkość obrotowa ściernicy - zapewne dwubiegowy silnik
3 - Wyłączenie sterowania
4 - Załączenie sterowania
5 - Siła przyciągania stołu (?) - przełącznik ma 5 pozycji - jest możliwość sterowania siłą przyciągania stołu? przez np. różne napięcia zasilające stół?
6 - Załączanie mocowania stołu. Przełącznik ma 3 pozycje - odmocowanie, zero, zamocowanie. Jeśli dobrze rozumiem to może być poprzez zmianę polaryzacji napięcia na stole. Czy mam rację?
7
8 - Przyspieszony przejazd stołu w osi Z
9
10
11
12
13 - Przyspieszony przejazd w osi Y (ściernica góra - dół).
14

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

: 23 wrz 2020, 00:58
autor: bear
Robert_K pisze:Nie mam pojęcia co to za mechanizm ani za co odpowiada w maszynie, może ktoś podpowie do czego to służy? Czy maszyna może pracować bez niego?

Był to mechanizm dokładnego przesuwu osi prawdopodobnie wyskalowany do 0.001mm.

1- albo odciąg albo chłodziwo
2- obroty ściernicy
3- wyłącznik awaryjny
4- włącznik sterowania
5- prawdopodobnie siła elektromagnesu jeśli jest to potencjometr
6- mocowanie, 0, odmocowanie. Tak jak napisałeś działa to na zasadzie zmiany polaryzacji aczkolwiek wszędzie spotkałem się z włącznikami chwilowymi a nie przełącznikami chyba że wraca do pozycji 0 po puszczeniu.
7- prędkość posuwu czyli niejako skok w osi Z zależnie od tego jak to jest rozwiązanie
8- przyspieszony posuw
9- wyłącznik posuwu w osi Z.
10- prawdopodobnie ilość skoku w osi Y a następnie wyjechanie ku górze
11- skok osi Y
12- wartość opuszczenia ściernicy na prawdopodobnie jeden cykl stołu Z albo odwrotnie
13- przyspieszony
14- wyłącznik posuwu w osi Y

Żeby coś wiecej powiedzieć potrzeba zdjęć, dużo zdjęć i informacji jak są poszczególne osie sterowane. Widać że ta szlifierka mogła być wyposażona w automat o czym mówią rysunki na pulpicie. Pewnie "lepsze" wersję można było ustawić na wykonanie X przejazdów osią Z z odpowiednim dobieraniem a następnie wyjechaniem osią Y do góry i zatrzymaniem się maszyny po określonej stronie. Była tam też praca ciągła w cyklu. Skok w osi Z ustawiany na taśmach, z boku wyrzut pod chłodziwo z siatką na pył albo taśmą lub automatem do przesuwu materiału filtrującego.

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

: 27 lis 2024, 00:07
autor: Robert_K
Złoty szpadel otrzymuje....

Tak jest, domyślam się że ja. Temat zniknął z agendy już dość dawno, ale to nie znaczy że nic się w temacie nie dzieje - wręcz przeciwnie. Prace, z uwagi na natłok innych obowiązków bardzo powoli ale jednak posuwają się do przodu. Szlifierka na tą chwilę wygląda mniej więcej tak (proszę nie zwracać uwagi na bajzel wokoło maszyny, ciągle jesteśmy na etapie obszywania maszyny):

Obrazek

Niestety dotarłem do ściany i musze się zapytać mądrzejszych ode mnie. Mianowicie - ma ta maszyna taki mechanizm, który odpowiada za przybieranie w osi Y, czyli opuszczanie ściernicy, po mikronie lub dwóch, zależy od przełącznika. I elementem przybierającym jest cewka wyglądająca podobnie jak cewka elektrozaworu, w środku której na sprężynie porusza się "w te i we wte" rdzeń, którego koniec jesr przymocowany do mechanizmu przybierającego. Wygląda to mniej więcej tak, gdzie rdzeń cewki pcha w lewo pazur widoczny na dole zdjęcia:
Obrazek

To tak po krótce, teraz do meritum:

Wspomniana wyżej cewka jest zasilana jakimś napięciem, którego wartości nie jestem w stanie odgadnąć, ale na pewno nie jest to 24VDC, tylko dużo więcej. Mam co prawda jakąś instrukcję do tej maszyny ale słowem ona o tej cewce nie wspomina, schematu w dalszym ciągu brak. Owszem, można przyłożyć od razu i międzyfazowe, żeby sprawdzić, ale że cewkę mam tylko jedną, a na obecne czasy jest ona nieosiągalna więc wolałbym jej nie zepsuć. Na cewce nie widnieją żadne napisy informujące o wartości napięć lub mocy, jedyny napis jaki jest wygląda tak:
Obrazek

W związku z tym kieruję zapytanie do Was, koledzy:

Czy po podaniu parametrów, które byłem w stanie zmierzyć jesteśmy w stanie oszacować jakoś wartość napięcia która mogłaby być dla tej cewki odpowiednia?
Poniżej to, co udało mi się zmierzyć:

Pomiar z rdzeniem w środku:
Obrazek
Pomiar bez rdzenia w środku:
Obrazek

Test odbył się tanim chińskim testerem, ale pomiar rezystancji nie odbiegał znacząco od pomiaru multimetrem, co do pomiaru indukcyjności to muszę wierzyć na słowo ;)

Pozdrawiam.