Złoty szpadel otrzymuje....
Tak jest, domyślam się że ja. Temat zniknął z agendy już dość dawno, ale to nie znaczy że nic się w temacie nie dzieje - wręcz przeciwnie. Prace, z uwagi na natłok innych obowiązków bardzo powoli ale jednak posuwają się do przodu. Szlifierka na tą chwilę wygląda mniej więcej tak (proszę nie zwracać uwagi na bajzel wokoło maszyny, ciągle jesteśmy na etapie obszywania maszyny):
Niestety dotarłem do ściany i musze się zapytać mądrzejszych ode mnie. Mianowicie - ma ta maszyna taki mechanizm, który odpowiada za przybieranie w osi Y, czyli opuszczanie ściernicy, po mikronie lub dwóch, zależy od przełącznika. I elementem przybierającym jest cewka wyglądająca podobnie jak cewka elektrozaworu, w środku której na sprężynie porusza się "w te i we wte" rdzeń, którego koniec jesr przymocowany do mechanizmu przybierającego. Wygląda to mniej więcej tak, gdzie rdzeń cewki pcha w lewo pazur widoczny na dole zdjęcia:
To tak po krótce, teraz do meritum:
Wspomniana wyżej cewka jest zasilana jakimś napięciem, którego wartości nie jestem w stanie odgadnąć, ale na pewno nie jest to 24VDC, tylko dużo więcej. Mam co prawda jakąś instrukcję do tej maszyny ale słowem ona o tej cewce nie wspomina, schematu w dalszym ciągu brak. Owszem, można przyłożyć od razu i międzyfazowe, żeby sprawdzić, ale że cewkę mam tylko jedną, a na obecne czasy jest ona nieosiągalna więc wolałbym jej nie zepsuć. Na cewce nie widnieją żadne napisy informujące o wartości napięć lub mocy, jedyny napis jaki jest wygląda tak:
W związku z tym kieruję zapytanie do Was, koledzy:
Czy po podaniu parametrów, które byłem w stanie zmierzyć jesteśmy w stanie oszacować jakoś wartość napięcia która mogłaby być dla tej cewki odpowiednia?
Poniżej to, co udało mi się zmierzyć:
Pomiar z rdzeniem w środku:
Pomiar bez rdzenia w środku:
Test odbył się tanim chińskim testerem, ale pomiar rezystancji nie odbiegał znacząco od pomiaru multimetrem, co do pomiaru indukcyjności to muszę wierzyć na słowo
Pozdrawiam.