[początkujący] Sinumerik 810 - kopia ustawień

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
przemo.cf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2016, 13:39
Lokalizacja: Jelonka

[początkujący] Sinumerik 810 - kopia ustawień

#1

Post napisał: przemo.cf » 23 maja 2016, 15:13

Witam wszystkich,

Pracuję jako informatyk w firmie, i jest sobie maszyna - tokarka sterowana przez sinumerik 810d + panel (monitor lcd, czarno-biały(odcienie szarości) - jeżeli to pomoże zidentyfikować HMI). Ponieważ maszyna "ma komputer" to "moja działka" :???: (z szefem się nie sprzecza ;), a prawdopodobnie jestem i tak jedyną osobą która jest w stanie to ogarnąć...).
Wiem, że można zrobić kopię ustawień maszyny (programu, etc - tego co potrzebne w razie awarii pamięci sterownika) - dowiedziałem się tego z rozmowy ze znajomym automatykiem znajomego ;) (jak bateria padnie to będzie problem) - można to zrobić zwykłym kablem (rs232) do transmisji danych/programu obróbki (zwie się to chyba program nc?).

Chciałbym prosić kogoś o wskazanie opisu/tutorialu który poprowadziłby mnie za rączkę :) . Chyba, że znajdzie się dobra dusza co napisze co i jak :) .
Trochę poogoglałem ale co znajduję to jak wgrać już gotową kopię, ale nie jak ją wykonać :( ...

Przepraszam, jeżeli się powtarzam.

Ps. Jeszcze mam drugą sprawę z samą transmisją ale to inny temat.



Tagi:


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#2

Post napisał: davish88 » 23 maja 2016, 18:49

Jakie maszyna ma MMC 100, 102/103 jakie napedy simodrive 611? MMC znajdziesz jak otoworzysz panel maszyny, napędy jak otworzysz szafę sterowniczą. Jak nie znajdziesz to podaj przynajmniej rok produkcji maszyny.


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

#3

Post napisał: Arias2 » 23 maja 2016, 21:21

Baterie możesz wymienić teraz i nie czekać aż padnie. Zlokalizuj baterie i jaka to jest i normalnie na włączonej maszynie odpinasz starą i wpinasz nową. Jeśli to bateria R9 polecam wydać trochę więcej kasy i kupić przyzwoitą litową, dużo dłużej wytrzymuje niż zwykła bateria. No chyba że są specjalne R20 o wyższym napięciu to pozostaje zakup dedykowanej.


Autor tematu
przemo.cf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2016, 13:39
Lokalizacja: Jelonka

#4

Post napisał: przemo.cf » 08 cze 2016, 10:27

Witam,

Przepraszam, za późną odpowiedź...
davish88 pisze:Jakie maszyna ma MMC 100, 102/103 jakie napedy simodrive 611? MMC znajdziesz jak otoworzysz panel maszyny, napędy jak otworzysz szafę sterowniczą. Jak nie znajdziesz to podaj przynajmniej rok produkcji maszyny.

Witam, maszyna to tokarka Famot 200 CNC z 2000 roku.

Poniżej zdjęcia simodrive'a z szafy, do pulpitu nie mam jak się dostać zbyt łatwo (dużo odkręcania )...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ps. Jest też jeszcze temat przesyłania do maszyny programów (udało mi się ustawić przesył po rs232 @ 1200bps z CIMCO Edit (winpcin pod koniec transferu się zawieszał na laptopie)) - interesuje mnie czy jest możliwość przez LANa wrzucać programy (LAN->RS232 czy może jakiś dedykowany moduł do sinumerika). Ale to na inny topic :)


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#5

Post napisał: davish88 » 09 cze 2016, 16:20

Uruchomienie/Seria IBN/ tam masz trzy możliwe opcje archiwizacji danych PLC, NC i MMC . Powinienieś zrobić PLC i NC nazwać plik datą i zapisać . Zapisać możesz na dysku klikając Archiv bądź na komputerze przez RS klikając w V24 trzeba mieś dobry kabel i ustawić transmisje na komputerze oraz na maszynie. Najlepiej by bylo zrobić obraz dysku twardego gohstem ale to juz inny temat. Jak zrobisz archiwa z NC i PLC to programy też będziesz miał.


Autor tematu
przemo.cf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2016, 13:39
Lokalizacja: Jelonka

#6

Post napisał: przemo.cf » 10 cze 2016, 13:53

Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
1. Nie mam "Seria IBN" , w menu Uruchom mam to:
Obrazek

W "Dane maszyny":
Obrazek

W "NC":
Obrazek

W "PLC":
- nie mogę dodać zdjęcia tego :/ -
Wrzuciłem na photos.google.com": https://goo.gl/photos/2rcmtEf6UV4coD7Q8


2. Odnośnie wymiany baterii, z instrukcji do 810d wyczytałem, że mam 15min na wymianę baterii po wyjęciu sterownika i odpięciu starej, czy dobrze to zrozumiałem?

3. Dysk - taki dysk jak w komputerze? Gdzie go znajdę? - czyżby był w panelu op?
Zrobienie klona dysku nie stanowi dla mnie problemu, najlepiej idzie klonowanie dysków pod linuxem ( narzędzie dd :) ) - ghost to już zabytek minionej epoki ;) . Ostatnio wymieniałem (w innej firmie, po znajomości na zlecenie :) ) kartę CF (została "zajechana" operacjami R/W) w w sterowniku (z '94 chyba, procesor 80486) od starej wtryskarki gdzie wcześniej (ze 2 lata wstecz) wymieniłem już padnięty dysk 2,5" na kartę CF w adapterze IDE44pin. Zaś w zeszłym roku, klonowałem dysk od centrum hurco przy serwisancie, gdyż stwierdził, że dysk głośno chodzi i prawdopodobnie niedługo padnie (maszyna wstawała po 2-3 załączeniach dopiero). Klony robiłem do obrazu i potem obraz "paliłem" na dysk :) (oczywiście pod linuxem :) ) :

Kod: Zaznacz cały

root@localhost # dd if=/dev/sdb of=image.bin bs=512
... zmiana hdd w adapterze usb ...
root@localhost # dd if=image.bin of=/dev/sdb bs=512
root@localhost # sync
Nagrałem filmik z uruchamiania maszyny. Wrzuciłem go na YT:
[youtube][/youtube]
(link


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#7

Post napisał: davish88 » 10 cze 2016, 14:29

Ad.1 Wpisałeś hasło? żeby mieć uprawnienia ? SUNRISE
Ad.2 Problem będzie tylko wtedy jak wyciągniesz baterie i wyłączysz maszyne. Ja czekałem na baterię 8 godzin wymieniłem i dalej działało. Tak więc dopóki nie wyłączysz maszyny przy wyciągniętej baterii będzie ok.
Ad.3. Dysk jest pod panelem. Można go wyciągnąć ale jesli to stary dysk to trzeba uważać jest wrażliwy. Tak zrobić klona żeby w przypadku uszkodzenia dysku dać tam ten nowy z klonem. Dysk możesz kupic zwykły ale możesz też przez Siemensa. Który lepszy nie wiem Siemens zachwalał swoje. Sinumerik działa na windowsie tutaj prawdopodobnie 95 lub 98


Autor tematu
przemo.cf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2016, 13:39
Lokalizacja: Jelonka

#8

Post napisał: przemo.cf » 13 cze 2016, 12:35

davish88 pisze:Ad.1 Wpisałeś hasło? żeby mieć uprawnienia ? SUNRISE
Na pierwszym foto:
Obrazek
Jest tam napis "Aktualny stopień dostępu: Wytwórca" (Wytwórca = eng. Manufacturer - czyli to już jest "Level 1" z tego co znalazłem (Operator’s Guide 03/2004 Edition , SINUMERIK 840D/810D HMI Embedded : Sekcja 9.9, strona 9-307), wyższy Level (Lv=0) ma tylko już simens)...

davish88 pisze: Ad.2 Problem będzie tylko wtedy jak wyciągniesz baterie i wyłączysz maszyne. Ja czekałem na baterię 8 godzin wymieniłem i dalej działało. Tak więc dopóki nie wyłączysz maszyny przy wyciągniętej baterii będzie ok.
Z tego co znalazłem do tego CPU co mam: 810DE CCU1 , to aby wymienić baterię muszę wyjąć kartę z obudowy, tym samym odłączając wszystkie przewody. Bateria jest na dolnej krawędzi płyty CPU...
davish88 pisze: Ad.3. Dysk jest pod panelem. Można go wyciągnąć ale jesli to stary dysk to trzeba uważać jest wrażliwy. Tak zrobić klona żeby w przypadku uszkodzenia dysku dać tam ten nowy z klonem. Dysk możesz kupic zwykły ale możesz też przez Siemensa. Który lepszy nie wiem Siemens zachwalał swoje. Sinumerik działa na windowsie tutaj prawdopodobnie 95 lub 98
Czyli trzeba będzie i tak odkręcić HMI :)

HMI wg. informacji jakie wyświetla to przy uruchamianiu (filmik na YT) to MMC100.2 v1.01 , bios jego jest z '97 więc może być, że tam będzie win95 zalegać :)
Ale trafiłem gdzieś na wzmiankę, że MMC100 nie posiada dysku... Bez rozkręcenia się nie dowiem :)


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#9

Post napisał: davish88 » 15 cze 2016, 07:53

Ad.1. Jesli nie ma to wydaje mi sie że w tym przypadku dajesz SERVICE potem DATA OUT a poźniej musisz wybrać START-UP DATA i tam masz NC i PLC i zgrywasz po RS na komputer. Tylko nie wiem jakie muszą być parametry łącza aby sie to poprawnie zgrało. Jeśli tam nie będzie to musi być w SERVICE (strzałka menu żeby przejść dalej) IBN serie.
Ad.2. Tak masz racje jeśli baterię masz w NCU to masz ok 15min po wyłączeniu sterowania. Ważna jest też biegunowość baterii, żeby jej nie pomylić.


Autor tematu
przemo.cf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2016, 13:39
Lokalizacja: Jelonka

#10

Post napisał: przemo.cf » 20 cze 2016, 11:57

Witam,

davish88 - dziękuję ci za poświęcenie mi czasu.

W Usługi mam Dane uruchomieniowe (jeżeli dobrze się domyślam będzie to "Startup data"), w tym menu mam Dane NCK i Dane PLC i jeszcze więcej nawet :) . Język polski menu wcale mi nie pomaga :neutral: (jako informatyk uważam te tłumaczenia jako nieprecyzyjne, a inne bez sensu (dla mnie :) )).

Czytałem manuala od simensa (roz. 8, "Installation and Start-Up Guide 11/2002 Edition" "SINUMERIK 840D/840Di/810D ; HMI/MMC Installation and Start-Up Guide" , 6FC5 297-6AE20-0BP2 ) - ale nie mogę zrozumieć dla których danych używać włączonego formatu taśmy perforowanej, a dla których nie...

Poniżej jeszcze kilka zdjęć:
0. Menu usługi (ciąg dalszy): Obrazek

1. Menu usługi->Dane: Obrazek

2. Usługi->Dane uruchomieniowe: Obrazek - wychodzi mi, że to muszę z-backup-ować. Jak ustawić port szeregowy? (Format taśmy perforowanej: on/off ?)

3. Usługi->Dane->Dane maszynowe: Obrazek

4. Usługi->Dane wyświetlania: Obrazek

Na próbę, przesłałem całe "Dane" (z włączoną opcją taśmy perforowanej):
Obrazek
Plik na komputerze ma 160kb , przesyłał się ok. 15min przy 1200bps :shock:

Co jeszcze prócz "Service->Startup: NCK, PLC" warto z-backup-ować?

Wydaje mi się, że warto zablokować dostęp do wszystkich parametrów z powrotem w panelu (do poziomu użytkownika chociaż)?
Jak działają funkcje przycisków "Set password", "Delete password", "Change password". Proszę mnie poprawić jeśli źle rozumiem:
5A. Set password - Ustawianie hasła - pozwala na wprowadzenie hasła wcześniej ustalonego, konkretne hasło przydziela predefiniowany poziom dostępu (np. wpisanie CUSTOMER przełączy na poziom dostępu 3 (End User), wpisanie hasła SUNRISE przełączy na poziom 1 (Machine manufacturer))?
5B. Delete password - Kasowanie hasła - kasuje wprowadzone hasło i wraca do poziomu dostępu zdefiniowanego przez kluczyk (?) - słowem "kasuje" nie znaczy, że całkowicie kasuje hasło, tzn. ponowne wpisanie SUNRISE przez set password przywróci protection level 1 (tak?)
5C. Change password - Zmiana hasła - mogę zmienić aktualnie wpisane hasło (SUNRISE/EVENING/CUSTOMER) na jakie mi się podoba - mam rację?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”