Chiron FZ18L podłączenie RS232 COM do komputera

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Chiron FZ18L podłączenie RS232 COM do komputera

#1

Post napisał: CNC-Fan » 05 maja 2016, 13:12

Witam.
Mam problem odnośnie przesyłania programów pomiędzy komputerem klasy PC a frezarką Chiron FZ18L z oprogramowaniem Sinumerik 810M

Problem polega na tym, że mogę kopiować programy na maszynę natomiast nie mogę skopiować programów z maszyny.

Wcześniej nic nie dało się ustalić bo miałem nieprawidłowy kablem rs232. Był u mnie gość z serwisu i udało nam się wszystko osiągnąć czyli transfer w obie strony.

Wykonaliśmy przewód wg schematu Sinumerik. Kupiłem komputer z fizycznym portem COM.
Wszystko przygotowałem wg zaleceń parametrów na których zresztą transfer się odbywał.
Dzisiaj po podłączeniu wyrobionego kabla udało mi się jedynie uzyskać kopiowanie na maszynę.
W kopiowaniu z maszyny niestety nie przychodzą dane na komputer. Maszyna oczywiście wysyła ale komputer nie odbiera.
Co może być przyczyną? Bardzo proszę o pomoc jest to dla nas wybitnie ważne na chwilę obecną.
Czy jest taka możliwość, że przewód jest źle wykonany i transfer działa tylko w jedną stronę?
Pozdrawiam


Lepiej pytać niż błądzić

Tagi:


MxM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#2

Post napisał: MxM » 05 maja 2016, 15:05

CNC-Fan pisze:W kopiowaniu z maszyny niestety nie przychodzą dane na komputer. Maszyna oczywiście wysyła ale komputer nie odbiera.
To masz odpowiedz.
Zmien komputer/wylacz zapore/antywirusa/odblokuj porty itd itp.


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: CNC-Fan » 06 maja 2016, 14:01

Hmm... nie brałem tego pod uwagę. Sprawdzę.
Choć wątpię aby to przyniosło efekt bo na poprzednim dokładnie identycznym komputerze z tymi samymi systemami, antyvirusami etc wszystko działało. Zresztą podpinałem ten komputer o ile pamiętam i też transfer odbył się w jedną stronę.
Bardziej intryguje mnie wykonanie samego przewodu czy jest możliwość aby był na tyle źle wykonany, że przewodzi sygnał tylko w jedną stronę...
Lepiej pytać niż błądzić


MxM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#4

Post napisał: MxM » 06 maja 2016, 15:44

CNC-Fan pisze:Bardziej intryguje mnie wykonanie samego przewodu czy jest możliwość aby był na tyle źle wykonany, że przewodzi sygnał tylko w jedną stronę...
Tak i przegladajac www jest to dosyc czesta przypadlosc, sam mialem tak ostatnio i szukalem rozwiazania...

Na sinumeriku ten sam przewod dzialał w obie strony, na fanucu dzialal juz tylko w jedna :razz:

W internecie jest duzo opisow jak skonfigurowac kabel na dany system.

Po poprawie fabrycznego kabla teraz wszystko hula jak potrzeba. :mrgreen:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 07 maja 2016, 09:11

miałem według 2 schematu i działał poprawnie, http://www.dncsetup.com/sinumerik810.html
Pamiętać należy żeby ustawienia portu były takie same w Pc i maszynie (niby każdy o tym wie czy wiedzieć powinien ale często się zapomina)
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: CNC-Fan » 13 maja 2016, 10:02

Dzięki Dance1 za schemat, będę starł się go wykonać.
wykonałem wg schematu jaki otrzymałem od serwisu Chiron Polska, ale niestety nie śmiga...
Oto link do schematu:
https://zapodaj.net/85ea3271d36ec.jpg.html

czy jak tam jest 6+1 oznacza ze oba piny należy zmostkować tak?
I jeszcze bardzo niepokoi mnie 5pin po stronie DB9 chodzi o zaznaczanie go żółtym kolorem z lewej strony. Co to może oznaczać?

Nie mam żadnego doświadczenia w pracy na Chiron FZ18L oraz na sterowaniu Sinumerik 810M. Powiedzcie mi czy jest możliwość np zablokowania sterowania na wysył programów i np może być wymagane hasło dostępu bądź kluczyk aby móc uruchomić transmisję?
Wydaje mi się to mało realne bo maszyna teoretycznie wysyła programy DIO jest aktywne ale dane nie docierają do komputera.
Pozdrawiam wszystkich i dzięki za pomoc
Lepiej pytać niż błądzić


MxM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#7

Post napisał: MxM » 13 maja 2016, 13:59

CNC-Fan pisze: Nie mam żadnego doświadczenia w pracy na Chiron FZ18L oraz na sterowaniu Sinumerik 810M. Powiedzcie mi czy jest możliwość np zablokowania sterowania na wysył programów i np może być wymagane hasło dostępu bądź kluczyk aby móc uruchomić transmisję?
Tak, to jest mozliwe, siemens swego czasu mial fiola na punkcie zabezieczen i utrudniania zycia myslacym programistom.

Np u mnie bez tajemnego hasla :mrgreen: nie mozna byloa zgrac parametrow maszyny.


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: CNC-Fan » 13 maja 2016, 14:22

Gdzie kolego mogę dojść w panelu starowania do ustawień hasła? Powiedz mi krok po kroku jeśli możesz bo niestety nie znam wcale tego sterowania.
Lepiej pytać niż błądzić


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: CNC-Fan » 16 maja 2016, 09:12

Zrobione!!! :-) Informatycy przeoczyli jeden szczegół i nożyczkami bezczelnie go wyciąłem i wszystko pięknie ruszyło i działa ;-)
Dzięki Panowie za zainteresowaniem tematem. pozdro
Lepiej pytać niż błądzić

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”