Ustawienie głowicy - tokarka TUG56MN

Dyskusje na temat systemu Sinumerik
Awatar użytkownika

Autor tematu
mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

Ustawienie głowicy - tokarka TUG56MN

#1

Post napisał: mashto » 30 maja 2007, 20:27

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Zwracam się do Was z prośbą o podanie mi informacji na temat programowego ustawienia osi X w tokarce TUG 56MN ze sterowaniem Sinumerik 810D. Bowiem do dzisiaj ta maszyna nie kryła przedemną żadnych tajemnic, jednak jednemu z pracowników firmy w której pracuje, zdarzyła się niemiła niespodzianka, wówczas gdy nie dokręcił śruby mocującej oprawkę VDI. Podczas obrotu głowicy zakleszczyła się pomiedzy tarczą a podstawą głowicy (ktos kto widział taką tokarkę, to wie że jest tam może ok. 5 mm prześwitu - brawa dla konstruktorów). Nadmienie, że sam jakieś dwa lata temu miałem okazję wpaść w tą samą 'pułapkę". Wtedy przyjechał serwis i po sprawie. Teraz w miarę możliwości chiałbym tego uniknąć.
Udało nam się zdjąć tarczę, teraz pozostało ustawienie pozycjonowania.
Przejżałem całe forum, pojawia się kilka postów z podobnym problemem, jednak w żadnym z nich niestety nie znalazłem wystarczających informacji.

Licze na to, że ktos się podzieli swoim doświadczeniem. Człowiek uczy się całe życie, a ja jestem żądny wiedzy :razz:

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za wszelką pomoc.



Tagi:


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#2

Post napisał: Piracik » 01 cze 2007, 11:14

co masz dokladniej przestawione? mam taka sama tokarke. nie rozumiem tylko jak mozna nie dokrecic oprawki vdi... przykrecalem je w zyciu tysiace razy na roznych maszynach i nigdy o tym nie zapomnialem.
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

Awatar użytkownika

Autor tematu
mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: mashto » 01 cze 2007, 20:51

Dokładnie mam na myśli programowe ustawienie położenie zera osi X. Nie ma to znaczenia w przypadku toczenia, jednak mam obawy odnośnie wiercenia głębokich otworów. Po ponownym założeniu tarczy przesunięcie w osi X wynosi ok. 0.05, chciałbym to skorygwać. W jednym z Twoich postów piszesz, że jest to parametr 34210 ENC REFP STATE [0], czy to jest to czego szukam?
Niedługo mamy planowy przegląd tej tokarki, jednak chciałbym to zrobić jak najszybciej żeby uniknąć ewentualnych uszkodzeń mechanizmu głowicy w razie wiercenia.
Możesz mi wierzyć, że można zapomnieć wkręcić śruby z powrotem (nie piszę o nie przykręceniu oprawki VDI, bo to już byłoby całkowite przegięcie). Wystarczy tylko, że akuratnie podczas przezbrajania maszyny ktoś Cię poprosi o pomoc lub robisz na szybko - szybko. Wychodzę z założenia, że człowiek nie maszyna - pomylić się możę. Mimo wszystko zwracam honor kontruktorom :oops:

P.S. Widzę - kolega ten sam rocznik.


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#4

Post napisał: Piracik » 02 cze 2007, 08:50

mashto pisze:W jednym z Twoich postów piszesz, że jest to parametr 34210 ENC REFP STATE [0], czy to jest to czego szukam?
jest to parametr do innej maszyny z firmy DMG. do CTX320 linear i pewnie nie bedzie to ten sam ktory w TUG'u. w tej maszynce jeszcze nie mialem okazji sie tym bawic (mamy myslacych operatorow :) - bez urazy oczywiscie :wink: ) ale mam gdzies zapisany jaki to jest parametr do andrychowskiej maszyny TAE 30 N. moze to bedzie ten sam co w TUG'u. tylko, ze TAE bazuje sie na sinumeroku 840 a nie tak jak TUG 810. ale zobaczymy, moze to bedzie to samo.jak nie zapomne to jutro tobie podam.
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

Awatar użytkownika

Autor tematu
mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#5

Post napisał: mashto » 02 cze 2007, 17:34

Czemu ma służyć obrażanie mnie oraz moich kolegów z pracy? Czujesz się przez to lepszy? Wiem, że łatwo jest komuś coś zarzucić nie patrząc mu w oczy, ale weź sobie na wstrzymanie. Tylko sobie teraz nie myśl, że się unoszę dumą i się obrażam za to. Sposób w jaki próbujesz mnie urazić nie działa.

P.S. Dzięki za zainteresowanie moim problemem.

Pozdrawiam.
Ten typ tak ma


lex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 112
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:57
Lokalizacja: z wolności

#6

Post napisał: lex » 02 cze 2007, 18:42

Ten tylko nigdy źle nie zrobi CO NIC NIE ROBI.
Jak widać nie dotyczy to supermenów. he he he
oczy Wielkiego Brata widzą wszystko


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#7

Post napisał: Piracik » 02 cze 2007, 21:37

mashto pisze:Sposób w jaki próbujesz mnie urazić nie działa.
nikogo nie probowalem i nie mam zamiaru obrazac. widocznie nie rozumiesz emotikonek ktore celowo wstawilem az dwie, ale to juz twoje zmartwienie.
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#8

Post napisał: gelo » 03 cze 2007, 10:38

Parametr dla punktu referencyjnego jest taki sam dla 810 i 840.
W specyficznych danych osiowych wybierz os X1
i szukasz parametru nr: 34100 REFP_SET_POS[0]

Tam jest wpisana aktualna wartosc bazy dla osi.
UWAGA!!! Zanim cokolwiek zrobisz zapisz sobie ta wartosc!!! Dopiero potem dodaj (lub odejmij, zalezy w ktora strone jest przesuniecie) do tego poprawke i gotowe. Jeszcze tylko wicsnac "Ustaw dana maszynowa" na pionowym menu i ponownie zbazowac os X.

Jezeli masz na maszynie ManualTurn to nie musisz koniecznie poprawiac powyzszej danej. Wystarczy w offsecie wprowadzic poprawke w "wymiarach uchwytu". To ten pierwszy offset ponizej G54,55,56,57. Te wartosci sa aktywne zawsze wiec nie musisz nic wiecej uaktywniac itp.

pozdro
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

Awatar użytkownika

Autor tematu
mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#9

Post napisał: mashto » 04 cze 2007, 20:58

Gelo - wielkie dzięki za pomoc. Myślę, że jakieś dodatkowe komentarze w stylu Piracika są zbędne, nie wspomne o emotkach, których nierozumiem :wink: . No to mam zmartwienie :cry:
Pozdro.


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#10

Post napisał: Piracik » 04 cze 2007, 21:20

i probowac tu takiemu pomoc to cie zeszmaci i bedzie szukal dziury w calym. szkoda gadac.
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”