jak wgrać PLC sinumerika

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
telcom
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 21 sty 2007, 10:38
Lokalizacja: kujawsko -pomorskie

jak wgrać PLC sinumerika

#1

Post napisał: telcom » 30 sie 2007, 20:07

Witam.
Czy ma ktoś intrukcje jak wgrać PLC do sinumerika 810. Co trzeba wykasować a co trzeba wgrać jak wgrać program.



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1027
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 31 sie 2007, 10:57

Hej,

Jezeli masz szczescie i razem z maszyna dostales backup plc ( i to w odpowiedniej formie) to mozesz to zrobic bez trudu samemu.....
Pierwsze co potrzebujesz to pliku z backupem PLC w fromie "xxxxxxx.arc" gdzie xxxxx to nazwa nadana przez producenta. Szukaj dyskietki z takim plikiem. Wielkosc pliku powinna byc w granicach 200kb. UWAGA. Producent mogl takze zarchiwizowac rozne inne dane, ktore tez beda mialy rozszerzenie '.arc'. Dlatego tak wazne jest aby nazwa mowila cos o PLC i pojemnosc pliku byla ok 200kb
Jezeli to znajdziesz to jestes w domu......
Kolejna rzecz jaka potrzebujesz to program do transmisji szeregowej :) i przewod RS232.

Sama procedura wgrywania PLC jest dokladnie taka sama jak wgrywanie programu NC. Z mala roznica, ze musi sie to odbywac w trybie CNC ( mam tu na mysli to, zeby nie byc w jakiejs nakladce typu ManualTurn czy ShopTurn, tylko trzeba przelaczyc do CNC).
Podczas wgrywania PLC z klawiatury na maszynie zrobi sie choinka :) ( no chyba, ze wlasnie teraz masz choinke :)) , ale po prawidlowym zakonczeniu, trzeba zrestartowac maszyne i wszystko wroci do nowrmy.

Czasami ( ale tylko czasami) przeladowanie PLC po rs232 sie nie udaje i trzeba najpierw wykasowac smieci ze starego PLC. Ale to juz inna broszka i wymaga wiecej wyjasnien.

Napisz co to wogole za maszyna i jaki jezyk jest zainstalowany, to moge napisac jakie klawisze nalezy wciskac w CNC zeby dojsc do miejca, gdzie mozna sobie zrobic kopie wszystkich danych. Najlepiej przed grzebaniem w czymkolwiek, zrobic backup i w razie czego miec d oczego wrocic...

pozdrawiam
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

Awatar użytkownika

McAndy
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 02 mar 2006, 08:41
Lokalizacja: ubolandia

#3

Post napisał: McAndy » 31 sie 2007, 15:09

gelo się napracował! i dobrze :)

Mam pytanie w podobnej sprawie. W tokarce wyjęta z Sinumerika 810 T była bateria. Wiem, że maszyna ma obsługiwane 3 osie: X,Z i Q, ale na monitorze są IST i SOLL tylko dla dwóch.
Podejrzałem, że monitor ma wypalone ślady również po Q. Czy kolesie coś spaprali wgrywając dane? Są dostępne TEA1, TEA2, PCP i PCA. Są też dwa pliki z rozszerzeniem s5d.

Z tego co napisałeś wszystkie powinny być wgrane przez dowolny programik do komunikacji po RS.
Czy i ew. jak wgrywać pliki s5d? (mam taki program s5w, którym wczytuje te pliki)
Rok 2007 "... Jeśli dojdziemy do władzy, to uprościmy i obniżymy podatki"


irbal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2006, 23:20
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: irbal » 31 sie 2007, 15:22

Nieśmiało, podłączę się do tematu Sinumerika 810.
Poszukuję instrukcji obsługi (nie programowania) do tokarki z sterowanikiem 810T.
Może ma ktoś do opylenia takową , typ tokarki obojętny.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1027
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#5

Post napisał: gelo » 31 sie 2007, 21:22

moment,moment..... ja sie napracowalem odnosnie 810D....
Jezeli chodzi o 810T to nie wiem czy jest tak samo, bo po prostu tego nie robilem i nie znam. Moze powinienem od razu uscislic ze to dotyczy 810D. Niby tylko jedna literka ale roznica kolosalna....
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Lutobor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 24 lip 2007, 21:41
Lokalizacja: Reggio Emilia/B-B

#6

Post napisał: Lutobor » 31 sie 2007, 23:03

telcom, jaki dokładnie system literka
______________________________

Wczesna emerytura 2600&#8364; za naciskanie 1 przycisku ;)


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: olo_3 » 31 sie 2007, 23:41

jeżeli chodzi o 810T wymagana jest karta do transmisji oraz PG, inna menada jest wgranie z taśmy perforowanej.
McAndy pisze:Podejrzałem, że monitor ma wypalone ślady również po Q. Czy kolesie coś spaprali wgrywając dane?
nie bardzo widzę związek z plc i wyświetlaniem pozycji dla 3osi,
McAndy pisze:Z tego co napisałeś wszystkie powinny być wgrane przez dowolny programie do komunikacji po RS.
na moje oko nie da się po RS zaprogramować SPS (PLC).
(przynajmniej w 8,850,880)
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1027
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#8

Post napisał: gelo » 02 wrz 2007, 21:08

majac odpowiednio utworzona kopie PLC ( zaznaczam, ze dotyczy to Sinumerik 810D) tzw "serial backup", mozna bez trudu zaladowac ponownie PLC prze RS232. Robilem to wiele razy wiec gwarantuje ze to dziala na 100%. Taki serial backup mozna zrobic w kazdej chwili, zeby zabezpieczyc sie przed utrata danych. W gruncie rzeczy chodzi tu o dwa pliki: PLC backup i NCK backup. PLC wiadomo.... Plik NCK zawiera wszystkie parametry osi, programy, narzedzia, offsety, etc. Zeby utworzyc taki backup trzeba w trybie CNC przejsc do Services(Uslugi)->Start-up data(Dane uruchom)->i tam znajduja sie te dwie opcje PLC data i NCK data. Nic tylko w poziomym menu wybrac Data_out i wyslac to po rs232 na kompa.

Z Sinumerikiem 810T olo_3 mozesz miec racje, bo zdaje sie, ze rzeczywiscie potrzeba specjalnej karty do zapisania EPROM.

pozdrawiam
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#9

Post napisał: olo_3 » 03 wrz 2007, 23:57

nie dawało mi to spokoju,
wypytałem serwisanta z siemensa o ten konkretny przypadek i stwierdził co następuję:
1) można zaprogramować, (oraz ściągnąć dane) z PLC w 810T za pomocą V24 lecz tylko i wyłącznie zapisane w HEX (czyli edycja odpada).
2) aby dokonywać zmian potrzebny jest PG (siemens programmiergerät) i karta do komunikacji.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


irbal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2006, 23:20
Lokalizacja: Opole

#10

Post napisał: irbal » 04 wrz 2007, 10:20

Dzięki za info.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”