SINUMERIK 810D WGRANIE PLC PROBLEM

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
szafski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2011, 19:24
Lokalizacja: Sosnowiec

SINUMERIK 810D WGRANIE PLC PROBLEM

#1

Post napisał: szafski » 14 sie 2014, 08:44

Panowie, mam problem.

W mojej tokarce Spinner na sterowaniu Sinumerik 810D padła bateria(co ciekawe, alarm słabej baterii pojawił się kilka dni temu i rano w dniu, w którym bateria przyszła maszyna jak na złość padła...).

Zgodnie z informacjami, jakie znalazłem na forum oraz z po wskazówkach(co prawda biednych i mało szczegółowych) z serwisu Siemensa postanowiłem sam wgrać NCK i PLC.
Z dokumentacją maszyny(jestem jej drugim właścicielem) otrzymałem płytę z plikami o nazwie 'Aa0203.NCK' i 'Aa0203.PLC', ale w pamięci maszyny znalazłem też te same pliki i najpierw próbowałem je wgrać z pamięci maszyny. Niestety po próbie załaczenia pliku(Services -> Data In -> NC) NCK czy PLC maszyna komunikowała błąd 'RS232C transmission error has occured -> error log' i nic się nie ładowało. Kombinowałem jak uruchomić te pliki i tak wykombinowałem, że maszyna się zresetowała i pojawił się czarny ekran z komendą 'waiting for connection' i odliczanie sekund, które się nie zatrzymuje(maszyny nie wyłączałem przez parenaście minut). W tym czasie kurier dostarczył nową baterię i ją wymieniłem.
Po wymianie baterii ekran pozostał bez zmian, zmuszony więc byłem wykonać więc reset NCK i PLC za pomocą pokręteł na płycie(S3 na 1 i S4 na 3). Po wykonaniu resetu maszyna się włączyła i przeszła spowrotem do menu serwisowego(na górze świecił się błąd 2001).
Po wcześniejszej porażce z wgraniem NCK i PLC z pamięci maszyny postanowiłem spróbować przesłania pliku za pomocą WINPCIN. Po chwilowej walce z ustawieniami połączenia, w końcu udało się ustanowić połączenie. Wykonałem następujące kroki(zgodnie z instrukcją https://www.cnc.info.pl/topics84/jak-wg ... vt6156.htm):
1. W WINPCIN włączyłem tryb przesyłania pliku.
2. Wybrałem plik 'Aa0203.NCK'.
3. W maszynie w menu Service -> Data In wcisnąłem START i plik zaczął się wysyłać. Czyli zrobiłem to samo jakbym przesyłał zwykły program(z tą różnicą, że w winpcin wybrałem wysłanie pliku a nie tekstu).
4. Na ekranie maszyny było widać ilość przesłanych bitów i nazwę komend. Wysyłanie trwało chyba 3-4 minuty, po skończeniu którego liczyłem, że maszyna się zrestartuje ale tego nie zrobiła. Wyszedłem więc z menu Service i wybrałem softkey Manual Turn, by maszyna się zrestartowała.
5. Po restarcie maszyna ponownie weszła do menu serwisowego i wykonałem takie same czynności z plikiem 'Aa0203.PLC' jak wyżej. Plik też przesyłał się ok 3-4 minuty po czym zrestartowałem maszynę włączając soft key 'Manual Turn'. Przy ekranie startowym widać nr PLC(wcześniej były same zera) ale wyskakuje pare komend, np '2223 8 lesefehler', potem 'init_manager: Warten auf PLC', po czym '1 ctm_init_gud():error searching: _E_T' ale maszyna się włącza do trybu 'normalnego' czyli Manual Turn.
I tu zaczynają się schody, otóż po restarcie maszyny co prawda włączył się Manual Turn, ale wyskoczyła masa błędów i jestem blady - nie wiem co z tym zrobić. Język zmienił się na niemiecki i dodatkowo nie mogę przejść do CNC mode bo wyskakuje błąd 'CNC betrieb gesperrt' (tryb cnc zablokowany).

Za cholere nie wiem co zrobiłem źle lub czego jeszcze nie zrobiłem.

W związku z tym bardzo ale to bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, bo dosłownie pali mi się tyłem przez przestój tej maszyny :roll:



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 14 sie 2014, 20:47

Wyglada na to, ze dane nc nie zaladowaly sie poprawnie.
Jeszcze raz wyczysc pamiec i zaladuj standsrdowe dane nc.
Pamietaj zeby wrocic s3 na poz 0 zanim zaczniesz ladowac dane nc.
S4 zostaw na poz 2, az nie wgrasz pliku plc.
Przesylanie nc najlepiej zrobic w trybie tekstowym a plc w trybie binarnym.
Podczas ladowania nck maszyna powinna resetowac sie kilka razy. Na koncu nie koniecznie. Musisz byc tylko pewny, ze podczas ladowanie nie pojawi sie error log.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
szafski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2011, 19:24
Lokalizacja: Sosnowiec

#3

Post napisał: szafski » 18 sie 2014, 13:08

Bardzo dziękuję koledze za wskazówki, ale na szczęście serwisant miał wolny piątek i był w stanie szybko do nas podjechać i załatwić sprawę. Wgrał ponownie dane i wszystko hula.
Niemniej, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”