błąd 14014 oraz 15165

Dyskusje na temat systemu Sinumerik
Awatar użytkownika

Autor tematu
mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

błąd 14014 oraz 15165

#1

Post napisał: mashto » 24 kwie 2014, 23:43

Witam,
jak w temacie - wywala mi alarm 14014 Channel %1 selected program %3 not available or will be edited oraz 15165 Kanał%1blok%2błądprzytłumaczeniulubinterpretacji asup`uPLC%3
Maszyna to TUG56MN ze sterowaniem sinumerik810d. Problem powstał przy próbie przesłania programu z kompa na maszynę. Okazało się po fakcie że kod miał błędy powstałe w trakcie backupowania programów z maszyny. Obecnie stoję z robotą bo nawet nie ma możliwości zabazowania maszyny. W serwisie dowiedziałem się, że prawdopodobnie uszkodzony został plik PLC. Macie na to jakąś radę, czy mam czekać na serwis. Nie będę ukrywał że roboty mamy opór a tu taki zonk.
Pozdrawiam i czekam na pomoc.


Ten typ tak ma

Tagi:


BIP_labaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 21 lut 2011, 16:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: BIP_labaz » 25 kwie 2014, 19:44

Cześć

Ustalmy na początek jedną ważną rzecz.
Co dokładnie przesyłałeś na maszynę:
1) pełne archiwum maszyny
2) archiwum uruchomieniowe maszyny
3) tylko programy obróbcze (MPF)

Jeśli archiwa uruchomieniowe to oczywiście jest możliwe uszkodzenie programu PLC i musisz znaleźć dobre archiwum lub czekać na serwis.

Jeśli tylko programy obróbcze to nie ma możliwości uszkodzenia oprogramowania PLC.

Na moje zdalne oko wygląda że po pierwsze uruchamiasz program który nie jest wgrany do NCK i ma do kompletu jakieś błędy.

ASUP to jest błąd podprogramów asynchronicznych więc trzeba by zobaczyć co jest wgrane a czego brakuje.

Na początek spróbuj wyczyścić pamięć programów NCK przez rozładowanie wszystkich.
Potem wgrywaj po jednym i sprawdź co robi maszyna.

Być może skasowałeś/uszkodziłeś po prostu podprogram wykonujący bazowanie, uruchamiany przez PLC.
Wtedy bez poprawnego backupu programów się nie obejdzie.

Powodzenia
Rząd wciąż chce naszego dobra, a nam zostało go już tak niewiele.

Nie pytaj co rząd może dla ciebie zrobić, pytaj czy mógłby tego nie robić.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: mashto » 25 kwie 2014, 23:13

Wielkie dzięki za odpowiedź, ale wszystko już funkcjonuje. Dziś serwisant wgrał na nowo PLC i NCK z backupu producenta i wszystko wróciło do normy. Przy okazji wymieniona bateria zasilania pamięci. Backup mam już u siebie więc w razie draki obejdzie się bez interwencji serwisu - mam nadzieje :wink: Okazało się że NCK zostało uszkodzone przez przesłanie kodu z błędami (brak slashy w opisie ścieżki do której miały trafić program i podprogramy oraz inne braki w strukturze kodu).
P.S. Byłem mile zaskoczony, że udało się to tak szybko pochytać.
jeszcze raz dziękuję za chęć pomocy - leci klik na pomógł:)
Ten typ tak ma

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”