Najdokladniejsze umiejscowienie punktu zerowego

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Radny3d
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 10 sie 2013, 15:23
Lokalizacja: Stary Jaromierz

Najdokladniejsze umiejscowienie punktu zerowego

#1

Post napisał: Radny3d » 27 sty 2014, 21:51

Witam,

Post niektórzy mogą uznać za banalny.

Frezarka. Mam po obwodzie walka porobic zaglebienia frezem (ruch narzedzia do czola). Moje pytanie: jak najdokladniej ustalić punkt zerowy walka na frezarke? I gdzie on by miał być na obwodzie czy moze na środku.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#2

Post napisał: grg12 » 27 sty 2014, 22:25

Jeśli dobrze rozumiem wałek ustawiony pionowo? Zakłądając że chodzi o frezarkę bez CNC - słowo kluczowe to "centrykator" (https://www.google.at/search?q=centrica ... 20&bih=965) jeśli centrykatora brak - można "zaimprowizować" przy pomocy czujnika zegarowego np. typu "puppitast" (trzeba tylko koniecznie pamiętać żeby podczas namierzania nie uruchamiać frezarki :) ). Czujnik montujesz w uchwycie wrzeciona, naprowadzasz nad wałek tak żeby kulka jeździła po obwodzie wałka i tak długo poprawiasz pozycję aż odczyt wskaźnika będzie taki tam na całym obwodzie wałka - wrzeciono jest wtedy dokładnie nad środkiem wałka.


apacz514
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Lubelskie

#3

Post napisał: apacz514 » 27 sty 2014, 22:26

czujnikiem zegarowym. to zależy jak program będzie napisany najlepiej od środka.
Niema rzeczy niemożliwych czasem potrzeba tylko więcej czasu....sinumeric 840..ctx 310 v3 eco, dmc 635 ,nef400,durma 30160, trumpf 3030 ...fanuc 0i


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 28 sty 2014, 22:24

Zamontuj w miejsce narzędzia równy wałek, najlepiej szlifowany sprężysty pręcik stalowy.
Dojedź nim najpierw w X od obydwu stron, możliwie centralnie (na oko), używając szczelinomierza. Wylicz środek średnia arytmetyczną. Potem przejedź osią w mniej więcej wyliczony środek X i dojedź do wałka w Y z obydwu stron, i ponownie oblicz centrum Y. Gotowe.
Będziesz miał błąd nie większy a raczej mniejszy niż na czujniku zegarowym, bo czujnik zegarowy trzeba dodatkowo obracać aby wychylenie było wzdłuż promienia, a wałek pomiarowy jest idealnie pionowy zawsze. Kwestia wyczucia tego samego oporu na szczelinomierzu.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 28 sty 2014, 23:44

Bez mierzenia , jesli posiadasz uchwyt tokarski . Do wrzeciona zakładasz jakikolwiek trzpień , uchwyt zaciskasz na trzpieniu i na koniec mocujesz uchwyt do stołu . Gotowe , masz wrzeciono dokładnie nad środkiem uchwytu .


Marcin Stachera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 186
Rejestracja: 22 lut 2005, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Marcin Stachera » 29 sty 2014, 00:07

skoti pisze:Bez mierzenia , jesli posiadasz uchwyt tokarski . Do wrzeciona zakładasz jakikolwiek trzpień , uchwyt zaciskasz na trzpieniu i na koniec mocujesz uchwyt do stołu . Gotowe , masz wrzeciono dokładnie nad środkiem uchwytu .
Dokładniej i bez uzależniania się od sposobu mocowania detalu będzie jednak czujnikiem jak kolega grg12 i apacz514 pisał . Ja tak ustawiam. W zależności od jakości czujnika i maszyny ,
poniżej setki można uzyskać.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 29 sty 2014, 20:00

skoti pisze:Bez mierzenia , jesli posiadasz uchwyt tokarski . Do wrzeciona zakładasz jakikolwiek trzpień , uchwyt zaciskasz na trzpieniu i na koniec mocujesz uchwyt do stołu . Gotowe , masz wrzeciono dokładnie nad środkiem uchwytu .
A skąd założenie, że uchwyt materiału jest samocentrujący?
I skąd założenie, że podczas mocowania nie wprowadzi się naprężenia, które natychmiast potem odpuści dając błąd bez problemu większy niż 0,1?

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#8

Post napisał: grg12 » 29 sty 2014, 20:39

mc2kwacz pisze: A skąd założenie, że uchwyt materiału jest samocentrujący?
Bo pytający nie podał żadnych szczegółów - więc każdy odpowiadający może sobie zrobić dowolne założenia. Ja założyłem że pytający kolega ma do dyspozycji centrykator albo przynajmniej wskaźnik zegarowy i frezarkę z dostatecznie dużym prześwitem żeby go użyć.
A teraz sobie założę że wałek jest zwyczajnie wetknięty na sztorc w imadło ale ma na tyle małą średnice że da się go złapać we wrzeciono - i wycentruje go z niezłą dokładnością sposobem skotiego. Im więcej różnych przykładów tym większe szanse że jakiś potrzebujący (niekoniecznie założyciel wątku) znajdzie dla siebie inspirację :)

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#9

Post napisał: skoti » 29 sty 2014, 21:05

mc2kwacz pisze:A skąd założenie, że uchwyt materiału jest samocentrujący?
A czemu nie ? Jeśli robi jedną sztukę to uchwyt może być byle jaki ale jeśli tych walków jest co najmniej kilka to najwygodniejszy i zapewniający powtarzalność mocowania jest uchwyt tokarski samocentrujący . Przy większej ilości można zrobić przyrząd na zasadzie dociskania walka do pryzmy .
Obrazek
I skąd założenie, że podczas mocowania nie wprowadzi się naprężenia, które natychmiast potem odpuści dając błąd bez problemu większy niż 0,1?
Bo jestem optymistą ? :razz: Nie napisałem ze jest to jakiś super dokładny sposób bo nie jest . Za to jest szybki i w wielu przypadkach wystarczający . Z tego co napisał Radny3d, wywnioskowałem ze chce zrobić jakaś gałkę czy coś o podobnej dokładności wiec ta twoja dycha w zupełności wystarczy . A jeśli potrzebujesz szukać setek czy mikronów to w ustawiony uchwyt wkładasz detal docelowy , w wrzeciono diatest czy czujnik zegarowy i jazda . Na cnc ktoś kto ma obcykana maszynę ustawi środek walka równie szybko bez mojego sposobu ale na manualnej nie koniecznie .


Autor tematu
Radny3d
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 10 sie 2013, 15:23
Lokalizacja: Stary Jaromierz

#10

Post napisał: Radny3d » 02 lut 2014, 14:11

Tak naprawdę to nie ma nic... Żadnych czujnikow. Robie to w mojej szkole a tu nie mam duzych mozliwosci. Zamocowany walek w zwyklym imadle. Myślałem ze da sie to zrobic dokładnie bez innych elementow, ale widzę ze bez specjalistycznego sprzętu nic dokładnie nie da sie zrobic.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”