Strona 1 z 1
bład 14000
: 04 gru 2013, 20:00
autor: maxroman
Frezarka cnc DMG ECOLINE - mam problem przy gwintowaniu na programie który był już wcześniej uzywany i wszystko było ok. Teraz gdy maszyna pobiera gwintownik i zaczyna gwintować wyskakuje bład o treści -14000 kanal 1 Blok niewłasciwe zakończenie pliku. w programie mam zaznaczone aby gwintownik przeszedł na raz , wtedy gwintownik wykona zadanie ale bład nie pozwala zakończyć programu. Gdy zmienie na gwintowanie z łamaniem wióra lub odwiórowaniem błąd ten nie pozwala na jakiekolwiek działenie tzn. gwintownik podjedzie do materiału ale nawet nie zacznie gwintować. Proszę o pomoc.
: 04 gru 2013, 20:58
autor: apacz514
Miałem ten sam problem napisanie od początku takiego samego programu pomogło a modyfikacjia starego albo jego kopiowanie wyżucał błąd. I tak jak u kolegi program był sprawdzony kilka dni wczesniej działał.
: 05 gru 2013, 19:27
autor: maxroman
napisałem dzisiaj tak na szybko inny program i to samo

wiercenie przebiega ok a gdy pora na gwintownik to znów pojawia się ten sam problem. Może to coś w systemie?
: 05 gru 2013, 19:47
autor: apacz514
Z g-coda sprubuje kolega zrobic gwintowanie. Może shopmill ma błąd. A zawiesza sie czasem soft koledze podczas robienia symulacji?
: 05 gru 2013, 19:55
autor: maxroman
niestety potrafię pisać tylko w shopmilu ...a co do symulacji to wogóle jakoś ostatnio dziwnie działa
: 05 gru 2013, 22:52
autor: malpa500000
apacz514 pisze:Z g-coda sprubuje kolega zrobic gwintowanie. Może shopmill ma błąd. A zawiesza sie czasem soft koledze podczas robienia symulacji?
mi sie zwiesza niekiedy na 828d
: 11 gru 2013, 22:05
autor: djronin
niewłasciwe zakończenie pliku < miałem identyczny problem gdy pisałem jakiś program w G-Code na komputerze i kopiowałem na maszynę gdy program miał dużo bloków to działał normalnie aż nie dojechał pod koniec pliku i wywalał błąd. Problemem w moim przypadku było "niewłasciwe zakończenie pliku"

a mówiąc jaśniej ostatnie znaki w moich programach to były:
N209 ......
N210 M30; <TUTAJ KONIEC PLIKU
rozwiązaniem był taki zapis:
N209 ......
N210 M30;
<TUTAJ KONIEC PLIKU
Czyli za M30; dodatkowo musiał być (CR+LF) ("enter")
Nie mam pojęcia jakim cudem mogło to wyparować z Twoich cykli i czy to jest przyczyną Twojego problemu ale skoro to tylko na gwintowaniu to można sprawdzić te cykle co mają na końcu.