Strona 1 z 4

ShopMill

: 23 sie 2012, 16:50
autor: nowycrteam
Witam. Pracuje na shopmill-u jest taka możliwość że shopmill nie ma możliwości wprowadzenia korekcji na okręgu ?? jeśli się myle to prosił bym o pomoc...

: 23 sie 2012, 20:58
autor: marchru
czy jest możliwość, że shopmill nie ma możliwości wprowadzenia korekcji na okręgu ??

Możliwość jest zawsze. Jednakże w cylku wykończeniowym takowa korekcja powinna być zaczytana.

W czym leży problem? Toczysz coś i co. Klasy nie ma?

: 23 sie 2012, 21:40
autor: janale
Szanowny Kolego,
Prawdopodobnie chodzi Ci o to, że w G-kodzie w rozwinięciu cykli jest pozycja "korekcja promienia", a w cyklach ShopMila nie ma. Trzeba tu dodać, że ShopMill jest nakładką technologiczną w SINUMERIKU 828D/840D sl (z wcześniejszymi w 840), mającą na celu znaczące uproszczenie pisania programów bezpośrednio na sterowaniu i wiele rzeczy dobranych jest domyślnie. W przypadku ShopMill jest ustawienie kierunku korekcji, następuje ono w nagłówku programu w pozycji "Kierunek obróbki" Ruch przeciwbieżnie/Ruch współbieżnie i to ustawienie obowiązuje (skoro jest w nagłówku) na cały program. Kierunek obrotów freza zapisany w parametrach jako CLW/CCLW jest brany pod uwagę w chwili wejścia w cykl, gdzie w ShopMilu/Turnie zawsze (!) jest deklarowane narzędzie z przypisanym do niego tzw. ostrzem (korektorem) D. Z tego program wybiera kierunek obróbki przy przejściu, a operator nawet nie ma informacji o tym, jaka jest korekcja (chyba że na bieżąco obserwuje tę grupę funkcji G, tj. m.in. G40, G41, G42.To wystarcza w zasadniczych przypadkach. Można zawsze wstawić g-kod z grupy korekcji ale i tak za chwilę Shop wstawi swoją - nie jest to zalecane. W pytaniu Kolega pyta o konkretne zachowanie przy okręgu. Jeżeli jest coś, co przeszkadza w obróbce ze względu na automatykę Shopów, zawsze można napisać podprogram w g-codzie. Omawiany przypadek ma miejsce w ShopMill/Turn na SINUMERIK 828D/840D sl z systemem operate versja 2.7 lub 4.4.

: 24 sie 2012, 13:25
autor: nowycrteam
no i będe musiał przejść do ISO... też tak myślałem... no cóż dzięki za pomoc i pozdrawiam

: 24 sie 2012, 13:46
autor: janale
No cóż, może warto czasami powalczyć. W Shopie można wywołać podprogram, napisany również w Shopie (przyklad: Sinutrain Operate 4.4 EXAMPLE5). Wtedy podprogram będzie miał nowy nagłówek z nowymi ustawieniami korekcji i nowym korektorem, chociażby dla zrobienia jednego okręgu. Nie znam przypadku Kolegi, ale wydaje mi się, że tą drogą można byłoby osiągnąć zamierzony cel.
Pozdrawiam

: 25 sie 2012, 09:24
autor: nowycrteam
Mam 11 otworów o tyle dobrze że prawie że tej samej średnicy heh
Wcześniej pracowałem na mitsubishi sterowanie meldas wystarczył alphacam transmisja i dziękuje...
Podejrzewam że tu też da się coś takiego zrobić ale trzeba trochę posiedzieć i pomyśleć... niestety transmisja mi nie działa... jest i USB i rs-232c niestety nie podłączone...

: 25 sie 2012, 09:52
autor: janale
Wydaje mi się, że można sprawę doprowadzić do końca. Do tego potrzebne byłoby spełnienie następujących punktów:
1. Rysunek przedmiotu
2. Rodzaj sterowania z wersją
3. Czy jest aktywne złącze USB? (W program menadżerze widać usb, typowo na HS3

: 25 sie 2012, 11:50
autor: nowycrteam
Rys.
Obrazek

Maszyna wagnermaschinen WMC650

Sterowanie Siemens 840D

jest USB ale nieaktywne

: 25 sie 2012, 15:00
autor: janale
Witam ponownie,

Wygląda na to, że Kolega bardziej sobie ceni pracę na CAM-ie niż przy pulpicie maszyny. Tak to jest, że jak się ma wygodnego CAM-a, to maszyna staje się coraz trudniejsza w obsłudze. To chyba jest przyczyną frustracji niejednego technologa CNC...W przypadku SINUMERIK-a jest też świetne rozwiązanie: Solid Edge 3D lub/i NX CAM 8.0, do tego SINUTRAIN Operate 828D/840D i można maszyny nie oglądać, ale chyba nie o to chodzi. We większości przypadków obowiązuje zasada podziału zakresu pracy na warsztacie, część jest do wykonania na maszynie, a część na CAM-ie. Przepraszam za ten komentarz, ale on chyba jest istotą tego wątku. Temat jest trywialny, właściwie opisałem go przy wejściu w odpowiedzi na wątek, ale chyba nie dość zrozumiale. Załączam mały filmik na , który powinien dać odpowiedź na pytania Kolegi. Widać w nim zmianę z G42 na G41 czy odwrotnie oraz zastosowanie korektora (ostrza) D na chociażby każdym otworze oddzielnie. Tu dany przykład należy przyjąć za podprogram i wywoływać tyle razy, ile trzeba, ze zmienionymi parametrami. Jeżeli chodzi o USB to uaktywnić się powinien po włożeniu go do łącza.
Pozdrawiam

: 26 sie 2012, 13:54
autor: nowycrteam
Dzięki bardzo za odpowiedź niestety nie mam okazji sprawdzić tej opcji ale na pewno jutro się do tego zabiorę...