ShopMill

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

karolekqazplm
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:57
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

#11

Post napisał: karolekqazplm » 30 sie 2012, 16:45

drodzy koledzy przecież korekta promienia narzędzia jest tuż poniżej głównych parametrów obróbki, nie trzeba do ISO się przenosić, wystarczy tam ustawić współbieżnie lub przeciwbieżnie lub nie stosuj korekcji



Tagi:

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#12

Post napisał: janale » 07 wrz 2012, 13:02

Szanowni Koledzy,

Obserwując dyskusję nt. ShopTurn/ShopMill/GCode/ mam wrażenie, że czasami mówimy o różnych rzeczach. Nakładka Shop Mill/Turn, z racji swojej specyfiki, nie jest ogólnie znana wśród nawet użytkowników SINUMERIK-a (na forach w Niemczech czy Anglii jest bardzo mało wątków o tej tematyce), natomiast G-Code, z racji swojej prostoty, jest przedmiotem dużego zainteresowania. Poniekąd jest to zrozumiałe, naukę zaczynamy od G-Code a nie od Shop-ów. Chciałbym tu wszytkim Kolegom, którzy nie używają Shop-ów w SINUMERIK-u lub odkładają ich naukę na następny etap, powiedzieć, że kodowanie w tzw. G-CODE (a właściwie programGuide, bo tak się obecne wersje G-Code SINUMERIK-a nazywają) i kodowanie w Shop-ach oparte jest na tych samych podstawach, tzn. obie formy korzystają końcowo z tych samych cykli, są różnice, i owszem, ale dotyczą one głównie tego, że w SCHOP-ach wprowadzono automatykę związaną z wprowadzeniem narzędzia do pracy i w związku z tym wprowadzono inne formatki, przyjmujące dane. Gdybyśmy szukali porównania w np. programowaniu komputerów, to G-Code (programGuide) byłbym assemblerem, a SCHOP-y napisane byłyby w BASICU (interpreterze). Konkluzja: G-Code (programGuide) jest równoważny SCHOP-om w sensie wykonania operacji na maszynie, różnica polega na tym, że w G-Code programujemy narzędzie, jego ruchy oraz parametry związane z szybkością skrawania, w SCHOP-ach te parametry już są przeniesione do formatki (uogólnenie, są wyjątki). Jest jeszcze wiele innych różnic, ale z punktu widzenia użytkownika są one nieistotne. Ale już programowania operacji frezarskich na tokarce nie wyobrażam sobie bez ShopTurna, który przejmuje na siebie całą automatykę transformacji i czyni obróbkę bajecznie prostą.
Pozdrawiam
ObrazekObrazek
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

Shop Mill

#13

Post napisał: DRAGOO » 20 wrz 2012, 15:54

Witam : od niedawna jestem zastrzycony programować Sinumerik-a 828D

i stąd moje pytanie .... obróbka konturu ...rysuje kontur potem podkładam obróbkę ...mając do wyboru ...frezowanie konturu , wiercenie ,kieszeń,i czop.....zw względów na specyfikę mojej obróbki a mianowicie w kawałku blachy mam zamiar wyciąć kształt ....wybieram CZOP
i ku mojemu zdziwieniu traktuje to jako kieszeń .....i o co chodzi ? a wybierając kieszeń jest tak samo ......czyli dobrze

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#14

Post napisał: janale » 20 wrz 2012, 21:21

Witam,
SINUMERIK 828D z wersją oprogramowania OPERATE 2.6/4.3 i 2.7/4.4 (tu omawiana jest wersja 2.7/4.4) posiada bardzo szerokie możliwości obróbki konturów, dlatego musimy być precyzyjni w opisie tematu. Ta sytuacja prawdopodobnie występuje przy następującej technologii obróbki: dla zadanego zamkniętego konturu (niezależnie czy opisanego w programGuide czy ShopMill-u - kontur przykładowy),
Obrazek
DRAGOO pisze:....wybieram CZOP i ku mojemu zdziwieniu traktuje to jako kieszeń ...
wybranie czopa w zakładce FREZOWANIE KONTUROWE spowoduje następujące wykonanie programu (dla konturu wcześniej podanego, Frez czy inne narządzie powodujące obróbkę ubytkową o fi6)
Obrazek
czyli rzeczywiście będzie próba zrobienia kieszeni, ale proszę zauważyć, to nie jest do końca robienie kieszeni, ponieważ kontur tutaj jest naruszony(!). Dzieje się tak dlatego, ponieważ przy frezowaniu czopa w zakładce FREZOWANIE KONTUROWE system szuka naddatku do skrawania, ponieważ taka jest funkcja tego cyklu. Aby zeskrawać czop konieczne jest określenie granic zewnętrznych powierzchni do skrawania, system ich nie znalazł i skierował swoje działania do "zerowej" powierzchni zewnętrznej, czyli do środka - i tak powstała kieszeń. Granice powierzchni zewnętrznej określa (dla tego przypadku) inny kontur, który musi być zadeklarowany, przy czym kontur pierwszy (nazwijmy go TERMCO) musi się zawierać w tym drugim konturze (nazwijmy go BLANCO).
Obrazek
Spowoduje to wskazanie obszaru do skrawania sytemowi i skutek takiego działania będzie następujący:
Obrazek
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#15

Post napisał: DRAGOO » 21 wrz 2012, 06:43

Witam :

Dziękuje za wyjaśnienie , myślałem że dane odnośnie zakresu obróbki zaczytuje z półfabrykatu definiowanego na początku programu .

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#16

Post napisał: janale » 21 wrz 2012, 08:52

Witam,
Wymiary przygotówki w nagłówku programu ShopMill-a służą głównie symulacji (do rysowania półfabrykatu), nie wchodzą do parametrów przekazywanych cyklom. Z parametrów, przechodzących do programu, oprócz przesunięcia PPZ (G54-i dalej) wchodzą: płaszczyzna obróbki (G17/18/19), odstęp bezpieczeństwa (SC) i płaszczyzna wycofania(RP), kierunek obróbki wpływa na G41,42. I to wszystko.
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#17

Post napisał: DRAGOO » 21 wrz 2012, 12:38

A mam takie pytanie ......odnośnie korekty promienia ...na lewo ...na prawo ...obróbka do przodu ..do tyłu... mianowicie wiem o co chodzi ,(współbieżnie lub przeciwbieżnie)

tylko według jakich zasad to działa ...? bo można zakombinować ....np: do przodu i po lewej ...będzie obrabiać na zew....A do tyłu i po lewej ...do wew ...?

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#18

Post napisał: janale » 21 wrz 2012, 13:03

Witam,
To akurat jest bardzo dobrze wyjaśnione na formatkach cykli, należy najechać kursorem na odpowiednie pole i komentarz jest bardzo sugestywny. To są podstawy ustawienia narzędzia o danym promieniu.
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#19

Post napisał: DRAGOO » 21 wrz 2012, 14:36

Tak wiem że jest opisane ....ale różnie to bywa , np do przodu ? czyjego przodu maszyny , na lewo od konturu ? :wink:

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#20

Post napisał: janale » 21 wrz 2012, 17:20

Witam,
Ależ oczywiście, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co producent miał na myśli i jak nazwał przejście narzędzia po lewej stronie konturu albo, czy narzędzie pojedzie do przodu, kiedy jest opcja do wybrania .. do przodu. Widząc bardzo duże zainteresowanie Kolegi w poznawaniu tych sytuacji zachęcam do małej lektury TUSM_0911_pl_pl-PL SinuTrain Łatwiejsze frezowanie dzięki ShopMill Materiały szkoleniowe. Znajdzie tam Kolega odpowiedzi na nurtujące go pytania, a także na wiele innych, które pojawią się w trakcie lektury.
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”