700 043 GenPM B axis released

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Rob Z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:55
Lokalizacja: Kaliszkowice

700 043 GenPM B axis released

#1

Post napisał: Rob Z » 13 sty 2011, 09:08

Witam :oops:

Mam problem z maszyną, postaram się najpierw opisać ostatnie chwile przed wystąpieniem alarmu.

Otóż w trakcie pracy maszyna stanęła z narzędziem w materiale (narzędzie nie uszkodziło się), usłyszałem charakterystyczne "pip" jak przy wyłączaniu sterowania. Nie mogłem przejść na tryb ręczny aby wycofać wrzeciono. Nadmienię że po wykonaniu aktualnego cyklu miało nastąpić obrócenie stołu o 180st.

Po "NCK Reset" zacząłem bazowanie od Z (by wycofać narzędzie) następnie X, Y, w trakcie bazowania B (stół) sterowanie ponownie się wyłączyło. Jeszcze raz reset wybazowałem X, Y, Z, WZM, B zostawiłem na koniec i ponownie się nie udało.

Na chwilę obecną po włączeniu maszyny, załączeniu PLC, teście drzwi,załączeniu napędów, maszyna wyświetla błąd 700 043 GenPM B axis released, nie chce rozpocząć bazowania żadnej osi, tryb ręczny, MDI też nie są dostępne.


Nie chcę grzebać po omacku w parametrach maszyny, proszę o wskazówki co zrobić, lub co mogło się popsuć jakiś czujnik etc.

Z góry dziękuję za zainteresowanie.



Tagi:


Ryszardjan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:37
Lokalizacja: Producent

#2

Post napisał: Ryszardjan » 13 sty 2011, 21:03

Najlepiej podejrzeć w STEPIE7 jakie sygnały generują alarm albo komunikat bo o ile pamiętam od33 do 64 są komunikaty.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#3

Post napisał: gelo » 14 sty 2011, 14:25

ten alarm ( z grupy 700xxx) jest wystawiany przez producenta maszyny. Z tego co widac mowi on ze os B zostala zwolniona....:). Zobacz w manulu czy jest jkas porada dotyczaca tego alarmu. Inaczej pomoze tylko analiza w step7. No chyba ze masz listing PLC na papierze to tez mozna dojsc co jest.
Skad jestes?
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Rob Z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:55
Lokalizacja: Kaliszkowice

#4

Post napisał: Rob Z » 14 sty 2011, 19:01

Maszyna przyjechała z niemiec, z okrojoną instrukcją/kompletnym jej brakiem.

Alarm ten z tego co doczytałem, faktycznie jest alarmem producenta maszyny, i powinien się skasować przez reset NCK, lub wyłączenie/włączenie włącznikiem głównym, niestety nic to nie daje...

Podobne problemy były na początku z wymianą palet, po gruntownym wyczyszczeniu mechanizmów, problem ustąpił, wydaje mi się iż w tym przypadku też będzie trzeba od tego zacząć...

Jestem z Mikstatu, takie miasteczko w okolicy Ostrowa Wlkp.

Najdziwniejsze jest to, że po włączeniu maszyny wszystkie osie stoją, a B (stół) pomimo iż fizycznie stoi, na monitorze pokazuje ruchy o kilkanaście stopni

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#5

Post napisał: gelo » 16 sty 2011, 11:56

No to dlatego masz alarm ze os B jest zluzowana - a skoro jest zluzowana to ma prawo sie ruszac. Nie znam konstrukcji tej maszyny ale byc moze na osi B jest jakis rygiel blokujacy z umieszczonym czujnikiem polozenia. Rygiel moze nie dzialac... Masz wogole jakis kopie zapasowe danych? schemat elektryczny? Jakbys mial kopie PLC to moglbym ci powiedziec jaki jest problem.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Rob Z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:55
Lokalizacja: Kaliszkowice

#6

Post napisał: Rob Z » 17 sty 2011, 13:12

Koledzy z pracy przeczyścili gruntownie elementy mechaniczne, problem ustąpił, maszyna wróciła do życia.

Tak jak pisałem wcześniej maszyna przyjechała z Niemiec, sterowanie po niemiecku, przełączyliśmy na angielski /jakoś łatwiej ogarnąć całość/, dziwnym wydaje mi się fakt iż po zmianie języka część jest po angielsku, część po niemiecku konkretnie funkcje pod przyciskiem z symbolem dłoni /wymiana palet, narzedzia, zwalnianie wrzecionaa etc./, jak również H /wyciąg, smarowanie, chłodziwo/, czy to normalne ?

Czy istnieje możliwość wgrania od podstaw sterowania w języku polski, i jaki jest koszt takowej operacji ?

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#7

Post napisał: gelo » 17 sty 2011, 21:50

Te funkcje ktore opisujesz pochodza od producenta maszyny a nie od producenta sterowania. Dla producenta latwiej bylo zrobic wszystko w swoim jezyku dlatego masz teraz taki miks.
Niestety nigdzie nie podales jakie to sterowanie. tzn Sinumerik 8xx? Poza tym Wersji softwaru jest tyle ile godzin w miesiacu :) i ciezko by bylo to wszystko ladnie dopracowac. Dla starszych wersji Sinumerika wogole nie istnieje jezyk polski.
Tanuiej u latwiej bedzie nauczyc sie tego co jest czy to po angielsku czy niemiecku, niz probowac to modyfikowac. Koszt zmiany na jezyk Polski oceniam na kilka dni pracy i KUPE problemow a to wszystko za jakies grube pare tysiaczkow. Zdecydowanie odradzam.....
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Rob Z
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:55
Lokalizacja: Kaliszkowice

#8

Post napisał: Rob Z » 18 sty 2011, 11:42

Tak też przypuszczałem, ale przynajmniej wiem już że jest to nierealne :cry: Trzeba będzie się edukować w obcym języku.

Przypuszczam że będzie z tą maszyną więcej niejasnych sytuacji, bo na moje oko to składak jakiś, wyciąg wiórów i pompa oleju na 100% nie są z tej maszyny, mam nadzieję że elektronika jest nie ruszana :???:

Niemniej jednak dzieki Gelo za wyjaśnienie pewnych spraw, mam nadzieję że nie będziecie mieli mi za złe jeśli od czasu do czasu zawitam z pytankiem :smile:


Worker
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 03 paź 2007, 15:35
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: Worker » 18 sty 2011, 22:36

Witam kolegę.

Jeśli mogę coś zasugerować to zgrałbym przynajmniej teksty alarmów PLC
(Alarmy 500...-702...) i przetłumaczył je na język polski a potem wrzucił spowrotem do sterowania.
Po tym zabiegu maski będziesz miał takie jak dotychczas ale teksty kominikatów i alarmów PLC w języku Polskim.
P.S.
Napisz jaka to wersja sinumerika ( na tylnej ściance monitora jest nalepka)
MMC...
PCU...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”