wartości w tabeli offsetu zużycia narzędzia

W tokarce wartości wyświetlane w tabeli offsetu zużycia narzędzia są wartościami w średnicach czy promieniach

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Gadzet123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2023, 20:09

wartości w tabeli offsetu zużycia narzędzia

#1

Post napisał: Gadzet123 » 18 gru 2023, 20:38

witam, w pracy spotkałem się z dwojaka sytuacją w tracie ustawiania tokarek na sinumeriku, mianowicie po pomiarze próbnej sztuki dokonuje korekcji narzędzi wzdłuż osi X i Z w tabeli zużycie, w niektórych sytuacjach poprawiony wymiar jest poprawiony dwukrotnie np. dla wymiaru na rysunku fi 10, zmierzony wymiar na próbnej sztuce fi9,8, następnie zmieniam w zużyciu tego narzędzia wzdłuż osi X na +0,2, efekt końcowy wymiar fi10,2. Troche już o tym poczytałem ale nie stacjonuje mnie to co znalazłem. Jest sposób żeby tą przypadłości ujednolicić czyli żeby wymiar został zmieniany raz (wg. średnicy)? Gdzie mogę to zmienić? Czy ta sytuacja jest uzależniona od typu narzędzia, nuż, wytaczak, wiertło? Czy jestem w stanie szybko podpatrzeć jaki to wymiar w tablicy zużycie czy ten według średnicy czy promienia, abym niepotrzebnie produkował złom.



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4150
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: wartości w tabeli offsetu zużycia narzędzia

#2

Post napisał: Steryd » 19 gru 2023, 17:18

Nic niezwykłego. Wystarczy pamiętać, że w ofsetach masz długość narzędzia, a wymiar w X jest średnicą. Jak odsuniesz 0,2 narzędzie od środka, to średnia wzrośnie o 0,4.
A druga opcja z tej dwojakiej sytuacji?
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Gadzet123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2023, 20:09

Re: wartości w tabeli offsetu zużycia narzędzia

#3

Post napisał: Gadzet123 » 19 gru 2023, 17:53

Może nie jasno się wypowiedziałem, pisząc o dwojakiej sytuacji (wymiary według średnicy lub wymiary według promienia) miałem na myśli to, że w pracy spotykam się z tym że w tabeli offset zużycia narzędzia, wymiary wzdłuż osi X, są na niektórych tokarkach według średnicy oraz na niektórych według promienia. Pytanie jak może się przed ewentualnymi błędami ustrzec, zaznaczam ze ilość tokarek jest znacząca i tak szybko nie zapamiętam która jak działa. Może gdzieś jestem w stanie znaleźć taką informacje, np. w danym maszynowych, albo gdzieś indziej jest ta informacja podana np. na pulpicie tylko jej nie dostrzegam.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4150
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: wartości w tabeli offsetu zużycia narzędzia

#4

Post napisał: Steryd » 19 gru 2023, 18:46

Raczej nie będzie nigdzie napisane, że dana tokarka ma tak liczone ofsety (dziwne to w ogole moim zdaniem) być może to kwestia zmiany parametrów, ale tu trzeba grzebać w instrukcjach od sterowań konkretnych.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”