Sinumerik 840 D błąd nr 25050

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Zax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:06
Lokalizacja: Głuszyca

Sinumerik 840 D błąd nr 25050

#1

Post napisał: Zax » 07 lis 2008, 12:16

Witam
Mam problem z frezarką firmy Reichenbacher RANC 230 AMB (Sinumerik 840 D). Podczas obróbki maszyna staje i wywala błąd numer 25050 (nadzór konturu na osi X). Moje pytanie jest następujące:
Czy może ktoś ze znających temat mógłby mi podpowiedzieć co może być tego przyczyną?
Wymieniłem już servomotor (nowy). Przewody od sterowania i zasilania tego silnika są OK. Karta w module LT też jest sprawna. Podejżewam sam moduł tylko nie bardzo wiem jak go sprawdzić.



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 07 lis 2008, 12:34

1 Przede wszystkim sprawdz czy nie ma jakichs duzych oporów mechanicznych na osi.
2. Jezeli mechanicznie bedzie ok to dopiero wtedy sprawdz dla tej osi parametr 32200 POSCTRL_GAIN ( wspolczynnik wzmocnienia dla pozycji) Mozna sprobowac go troche podnosic w odstepach np o 10% ( ale nie za duzo bo naped zacznie sie wzbudzac). Mozesz ten parametr porownac z tym co jest dla osi Y ( o ile os Y ma podobny naped, predkosci i mase do przemieszczania)
3 Jezeli pkt 2 nie pomoze - to patrz pkt 1 :wink:

P.S. dojscie do parametruy 32200:
Start-up->Machine data->Axis spec data->szukasz osi X przyciskiem Axis+ lub Axis-
I na koniec jeszcze raz powtorze.... Jezeli wczesniej dzialalo a teraz nie, to sprawdz mechanike!!!!

pozwodzenia
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Zax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:06
Lokalizacja: Głuszyca

#3

Post napisał: Zax » 07 lis 2008, 12:43

Zapomniałem napisać na początku, że mechanika jest ok, po odłączeniu zasilania wszystko toczy się bez żadnych oporów, zaraz pogrzebie w tym parametrze, który mi podałeś. ale jak dobrze pamiętam to chyba parametr z instrukcji diagnostycznej i tam też już działałem :(, Ale ide sprawdzić mimo wszystko. Problemem jest to żę maszyna potrafi chodzić 8 godzin bez żadnego zatrzymania a czasem nie jest w stanie wykonać nawet jednego cyklu trwającego parę minut.

[ Dodano: 2008-11-07, 12:56 ]
Dla X i Y parametr ma wartość 1.5 zwiększę go do 1.7 i zobaczę co się bedzie działo.
Ja przyjąłem sobie margines trzech dni. jeśli bedzie chodzić bez awarii to znaczy ze jest OK. Ale niestety od paru tygodni nie mogę uzyskać nawet dwóch dni bez awarii
Jak coś się zmieni to dam znać, dzięki

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

Post napisał: gelo » 07 lis 2008, 13:59

A jakie silniki sa zamontowane na osiach?. Moim zdaniem mozesz sprobowac podniesc 32200 nawet do 2-3. Byle napedy sie nie wzbudzaly. Jak bedziesz slyszal, ze zaczyna dzwieczec z silnikow to wtedy troche zmniejszasz i tak zostawiasz....
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Ryszardjan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 87
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:37
Lokalizacja: Producent

#5

Post napisał: Ryszardjan » 07 lis 2008, 21:58

Witam wszystkich. Skoro maszyna pracowała i było wszystko OK to ja bym nie regulował napędów. / jeśli już to można wykonać optymalizację osi i wszystko/. Zmiany wspólczynników wzmocnienia tylko w jednej osi mogą się odbić na interpolacji.
Takie sytuacje są typowe i często zdarzają się podczas uruchamiania w przypadku , gdy oś "chce jechać" w drugą stronę niż wynika to z sygnału otrzymanego z przetwornika lub liniału. Tu jednak piszesz ,że podczas obróbki to się dzieje.
Sprawdź czy nie są poluzowane szyny zasilające na modułach mocy / trzeba trochę odczekać aż kondensatory się rozładują/.
Sprawdź parametry napędu podczas pracy w danych serwisowych osi. Może poprostu brakuje momentu silnikowi , albo "wredny" jest materiał albo narzędzie do kitu.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#6

Post napisał: gelo » 08 lis 2008, 07:55

Jezeli ustawimy 32200 dla obu osi takie samo to interpolacja bedzie OK. Ale tak jak powiedzialem wczesniej najpierw trzeba wyeliminowac przyczyny mechaniczne.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Ryszardjan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 87
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:37
Lokalizacja: Producent

#7

Post napisał: Ryszardjan » 08 lis 2008, 10:29

Puść program na "sucho" czyli bez detalu i powinieneś mieć jasną odpowiedź.


Autor tematu
Zax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:06
Lokalizacja: Głuszyca

#8

Post napisał: Zax » 12 lis 2008, 08:57

Jeśli chodzi o napędy to są to servomotory Siemensa typu 1FT6064.
Na sucho też pojawia się ten błąd. Materiał olcha więc jest to miękkie drewno, narzędzia zalożone nowe. Po zmianie w/w parametru maszyna narazie działa zobaczymy jak długo. Jak się coś zmieni to dam znać. Sprawdzę jeszcze dzisiaj te szyny, o których pisze Ryszardjan.


diamof
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 04 lis 2008, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: diamof » 17 lis 2008, 11:59

To nie jest błąd mechaniczny tylko w ustawieniach pola roboczego (konturu). :wink:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#10

Post napisał: gelo » 18 lis 2008, 07:04

diamof pisze:To nie jest błąd mechaniczny tylko w ustawieniach pola roboczego (konturu). :wink:
Blad na pewno nie jest mechaniczny :twisted: , ale pojawia sie, bo przyczyna moga byc zbyt duze opory mechaniczne, ktore skolei powoduja ze napedy nie sa w stanie osiagnac zalozonych pozycji w zalozonym czasie....
Wiele razy mialem alarmy, ktore wskazywaly na problemy z napedami, ale b czesto przyczyna byla mechaniczna...
Powyzszy przypadek rowniez przerabialem.... i okazalo sie ze sruba kulowa zostala zamontowana niewspolosiowo do prowadnic i przy wezlach lozyskowych wystepowaly bardzo duze opory i wtedy maszyna wywalal ten blad.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”