Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

Dyskusje na temat systemu Faunc
Awatar użytkownika

Krzycho_Wporzo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 307
Rejestracja: 05 wrz 2013, 10:08
Lokalizacja: Częstochowa

#41

Post napisał: Krzycho_Wporzo » 04 paź 2017, 10:16

sammuel pisze:Czyli z tego co widzę to kompensacja występuje tylko w kierunku kwadrantu i tył nie jest uwzględniany na tej symulacji?
Niestety na tej symulacji nie została uwzględniona kompensacja, jest to Cimco edit 6XXX służy mi on tylko do symulacji ścieżki narzędzia bez aktywnego G41/G42.


Znane są ty­siące spo­sobów za­bija­nia cza­su, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
Albercik

Tagi:

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#42

Post napisał: cieslak_2005r » 25 sty 2018, 07:31

Jeśli wykonujesz podcięcie (nie kieszeń - kieszeń się frezuje) nożem np dnmg to tak jak piszesz narzędzie będzie również cieło tylną krawędzią płytki. Programując cykl zgrubny musisz to uwzględnić i zaczynać podcięcie dalej o co najmniej promień płytki. W takim wypadku cykl wykańczający z kompensacją musisz rozpisać jeszcze raz już bez uwzględnienia promienia płytki bo na tym polega kompensacja, że maszyna sama to sobie przeliczy.


Autor tematu
sammuel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 192
Rejestracja: 15 paź 2014, 16:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#43

Post napisał: sammuel » 25 sty 2018, 10:03

Aha, czyli programuję dwa razy ten sam kontur. Ten, który wrzucam w G71 to w nim wpisuję dalszą ścieżkę w osi Z, a w drugim, w którym zawarta jest kompensacja wpisuję już drogę taka jaka jest napisana na rysunku. Zgadza się?

Na pewno odsuwam o wartość promienia, a nie o średnicę? Z doświadczenia wiem, że kontur bez użycia kompensacji narzędzie należy odsunąć o średnicę, bo jak odsunę promień to i tak się za blisko wetnie tyłem płytki.

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#44

Post napisał: cieslak_2005r » 25 sty 2018, 17:37

Tak jak piszesz, w cyklu zgrubnym opisujesz profil z zapasem na tylną krawędź.

Ja stosuję zasadę aby naddatek był większy niż promień płytki. 1 mm dla płytki 0.8 dnmg zawsze wystarcza, jeśli dasz więcej, zostawisz więcej na wykończenie. Ważne aby nie było mniej, a raczej za mało.

Warto też pamiętać że nożem dnmg nie tniemy za profilem więcej niż 30 stopni, ale możemy to zrobić V-kami (vnmg, vbmt, vcmt) do 45 stopni.

Ina sprawa jest taka, że fanuc używa w cyklu g71 2 rodzajów obróbki Type 1 i Type 2.
O ile zazwyczaj nawet nieświadomie używamy Type 1 o tyle w sytuacji głębokiego podcięcia musimy użyć Type 2.
Przyczyna tego jest banalna - w obróbce Type 1 maszyna cały naddatek w podcięciu tnie na jeden raz i o ile przy kilku milimetrach na strone nie jest to problem o tyle przy kilkudziesięciu będzie już za dużo na raz dla narzędzia


Autor tematu
sammuel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 192
Rejestracja: 15 paź 2014, 16:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#45

Post napisał: sammuel » 25 sty 2018, 23:29

Dzięki za informacje. Wiedziałem o tym wszystkim, ale podziękowania za tyle pisania się należą. :-)

U mnie jak wycinam podcięcie nawet płytkie to w type1 nie realizuje. Wyskakuje alarm, że kontur nie jest jednostronnie zmienny.

Dzisiaj uruchomiłem kompensację prostego konturu i wszystko cacy pasuje, ALE jak wpisałem G42 w blokach cyklu zgrubnego G71 nie chciało realizować. Tak samo jak opisałem w G70, którego ścieżka była taka sama jak w zgrubnym, ale znajdowała się w innych blokach. Finalnie musiałem zapisać kontur na wykańczająco poza cyklami.

Co do typów zapisów G71 skoro już przy tym jesteśmy to co stanie się gdy w pierwszym bloku cyklu dojazd G0 zamienię na G1? Rozumiem, że w cyklu wykańczającym podejdzie do materiału na roboczych, ale czy ma to jakieś znaczenie co do cyklu zgrubnego?

A jeszcze jedno słowo o bezpieczeństwie przy używaniu kompensacji. Co się stanie gdy omyłkowo zamiast G42 zastosuję G41, bądź pomylę kwadrant? I skąd maszyna wie o ile ma się odsunąć w Z przy wykonywaniu podcięcia, skoro programujemy na punkt urojony?

PS. Na tym nowym forum nie widzę opcji POMÓGŁ. Nadal to funkcjonuje czy umknęło to mojej uwadze?

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#46

Post napisał: cieslak_2005r » 26 sty 2018, 00:37

«
Dzisiaj uruchomiłem kompensację prostego konturu i wszystko cacy pasuje, ALE jak wpisałem G42 w blokach cyklu zgrubnego G71 nie chciało realizować. Tak samo jak opisałem w G70, którego ścieżka była taka sama jak w zgrubnym, ale znajdowała się w innych blokach. Finalnie musiałem zapisać kontur na wykańczająco poza cyklami. »

Dokładnie tak jak piszesz, kompensacja nie działa w cyklach zgrubnych, zresztą nie ma takiej potrzeby bo w cyklu zgrubnym pozostawiasz naddatki na wykończenie.


« Co do typów zapisów G71 skoro już przy tym jesteśmy to co stanie się gdy w pierwszym bloku cyklu dojazd G0 zamienię na G1? Rozumiem, że w cyklu wykańczającym podejdzie do materiału na roboczych, ale czy ma to jakieś znaczenie co do cyklu zgrubnego? »

Tak, narzędzie będzie będzie dojeżdżało do materiału na posuwie roboczym. Możliwość taka przydaje się kiedy pracujesz w twardym materiale (inconel, duplex) i rozpisujesz obróbkę zgrubną na więcej cykli. Wtedy ostatni dojazd narzędzia przy użyciu g0 może doprowadzać do uszkodzenia krawędzi lub narzędzia.



« A jeszcze jedno słowo o bezpieczeństwie przy używaniu kompensacji. Co się stanie gdy omyłkowo zamiast G42 zastosuję G41, bądź pomylę kwadrant? I skąd maszyna wie o ile ma się odsunąć w Z przy wykonywaniu podcięcia, skoro programujemy na punkt urojony? »

Kiedy pomylisz kompensację lub "kwadrat" najczęściej kończy się babolem ponieważ maszyna oblicza przejście do nieprawidłowego położenia narzędzia. Po to w ustawieniach narzędzia podajemy w którym kwadracie znajduje się krawędź, oraz jaki jest promień płytki aby maszyna prawidłowo obliczyłaróżnicę między krawędzią teoretyczną a punktem skrawającym. Tutaj ważne jest podanie promienia płytki, stąd właśnie maszyna wie ile ma się odsunąć. Sprawa nie jest skomplikowana i kożystając z matematyki ze szkoły podstawowej (podstawy trygonometri) można to wszystko wyliczyć z kalkulaterem w ręce, ale po co skoro ktoś wymyślił kompensację 😉

« U mnie jak wycinam podcięcie nawet płytkie to w type1 nie realizuje. Wyskakuje alarm, że kontur nie jest jednostronnie zmienny. »

Zgadza się i w niektórych maszynach nie chce tego realizować w typie 1 ale jest tego przyczyna. W sterownikach 18 i 21 pojedzie bez problemu ale w 32 nie możemy podać np.
X32.0 , A30.0
Musi być podana wartość w obu osiach np.
X32.0 Z-45.4

Czasami w niekturych sterownikach maszyna wymaga aby naddatek był podzielny, czyli jeśli w cyklu g71 warość U będzie U3.5
To punkt startowy musimy ustalić tak aby był powiększony o wielokrotność naddatku x 2.
I tak jeśli podcięcie będzie na głębokość 32mm
A materiał ma 58 to punkt startowy przed cyklem ustal na 60 wtedy podcięcie zadziała na 32'ce.
Troche z tym dali du** w porównaniu ze starszymi sterownikami ale nie ma tragedii.

A co do opcij pomógł to bez znaczenia, jak bym nie chciał pomóc to bym nie pisał a nie potrzebuje dokarmiać sobie ego punkcikami na forum czy lajkami na społecznościówkach.
Pozdr.


Autor tematu
sammuel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 192
Rejestracja: 15 paź 2014, 16:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#47

Post napisał: sammuel » 26 sty 2018, 12:32

Czyli w wielkim skrócie jak wycinam podcięcie z kompensacją maszyna traktuje moje narzędzie jakbym ciął okrągłą płytką i stąd wie ile się przesunąć?

Jeszcze jedno pytanie do drugiego typu obróbki zgrubnej, Irytujące jest to, że ostatnie zgrubne przejście robi "w powietrzu". Tzn. leci po tym samym wymiarze. Jest to trochę irytujące, gdy obrabiam coś naprawdę dużego i tracę na przejściu 2-3 minuty. Jak to ominąć? W type1 taka anomalia nie występuje. Dodam, że jak pracowałem na 0iTD to było tak samo.

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#48

Post napisał: cieslak_2005r » 26 sty 2018, 16:22

Ogólnie dokładnie jest tak jak opisałeś jeśli chodzi o kompensacje. Z tym że położeniem kwadrata informujemy maszynę gdzie w rzeczywistości znajduje się narzędzie. Myśle że temat kompensacji wyczerpaliśmy.
Jeśli chodzi o cykl type 2 to niestety ale tego nie ominiemy bo algorytm tak właśnie został opisany.
Trzeba do tego podejść jak do przerwy na cherbate w prezencie od producentów fanuca.


Autor tematu
sammuel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 192
Rejestracja: 15 paź 2014, 16:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#49

Post napisał: sammuel » 27 sty 2018, 13:40

27497784_1906568506052379_163352588_n.jpg
Jeszcze gwoli ścisłości. W G71 zostawiam naddatek na wykonanie podcięcia, a ścieżka kompensacji wygląda tak:
...
G0 X0. Z1.;
G1 Z0 F.2 G42;
X24.
U4. W-2.;
Z-56.969
U-3.5 W-3.031
Z-80. R3.;
X31.
U4. W-2.;
Z-100.
X40. G40
...
Jest ok? I czy przy zewnętrznym toczeniu wstecznym (kierunek skrawania od uchwytu) używam G42 czy G41?


jankowalskigodzinski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 16 sty 2018, 08:28

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

#50

Post napisał: jankowalskigodzinski » 27 sty 2018, 15:03

zrób test na kwadranty i kompensację. Ja miałem taki problem, że w instrukcji było wszystko na opak niż w rzeczywistości XD
a) sterownik widzi tylko kontur i on nie wie z której strony konturu jest materiał do skrawania i ty musisz mu to powiedzieć za pomocą G41/42
b) sterownik widzi jako narzędzie okrąg "skrawający"
c)jednoznaczne położenie okręgu "skrawającego" wskazujesz przez offsety(X,Z) i kwadrant naroża.


Ja to robię tak: planuję czoło wałka idealnie i na nim ustawiam zero. Załóżmy że wałek ma średnicę 30mm.
Ustawiam promień w tablicy sterownika na 3mm, specjalnie tak dużY aby zobaczyć jak sterownik interpretuje G41/42.

...
G00 X50.
Z0. G41(ALBO G42)
G01 X32. F.1(W TYM MIEJSCU WIDAĆ JAK SIĘ NÓŻ ODSUNĄŁ)
G40
G00 X50. Z50.
M30.
...
wyciągam wnioski(zależy od tokarki) np. G42 - materiał na lewo od konturu(jakbym siedział na okręgu "skrawającym" i się patrzył w stronę skrawania) XD

Muszę jeszcze sprawdzić czy G41/G42 działa na G00. I ciekawe jakie współrzędne są wyświetlane na pulpicie podczas uruchomionej korekcji? Teoretycznego punktu skrawania?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”