Sonda pomiarowa - błędne wskazania

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
bc547b
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2016, 14:27
Lokalizacja: .......

Sonda pomiarowa - błędne wskazania

#1

Post napisał: bc547b » 10 maja 2017, 20:03

Witam
Tokarka HYUNDAI 600LMA na sterowniku FANUC 31i model a ma wbudowaną sonde/łapę pomiarową do ustalania długości narzędzi. W firmie 4 osoby korzystają z tej maszyny i niestety ktoś uderzył w te sondę przez co delikatnie mówiąc pokazuje głupoty a uporczywe jest bazowanie każdego narzędzia na detalu przy produkcji nie seryjnej, codziennie przezbrajając głowicę. Parametr do korekcji znam (bodajże 5015 - mam zapisane w zeszycie na firmie :) - ale nie do końca wiem jak dokonać samej korekcji. Raz gdy serwis ustawiał głowicę po kolizji, skorygował też sondę umieszczając wałeczek Φ 50 w oprawce do wytaczaków i zmieniał wartości X w taki sposób by mierząc go zarówno w +X jak i -X w geometrii narzędzia była wartość 50 (mogę się mylić, to było dość dawno). Jeśli faktycznie tak ustawia się X na sondzie to jak ustawić wartość dla osi Z?



Tagi:


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: mateu5 » 11 maja 2017, 19:22

Ja to robię w ten sposób:
- mierzę narzędzie metodą tradycyjną ( zataczając wałek ), robię to bardzo dokładnie, jak wpiszę w programie X50 to ma być 50 z dokładnością +-0.002.

- jak już narzędzie jest zmierzone, to wchodzę do tabeli geometrii i spisuję na kartce długość narzędzia do odpowiedniej osi (w tym przypadku X)

- następnie dokonuję pomiaru sondą

- ponownie wchodzę do tabeli narzędzi, i sprawdzam o ile różni się pomiar sondą od wcześniejszego pomiaru metodą tradycyjną.

- różnicę dodajemy lub odejmujemy od wartości która jest wprowadzona w wspomniany przez ciebie parametr (wartości tam podane są w mikronach)

- ponownie dokonujemy pomiaru sondą, (dążysz do tego aby pomiar sondą wyszedł taki sam jak pomiar tradycyjny )

Analogicznie robisz dla X- Z+ Z-
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”